Hałdy to takie śląskie góry...

Sobota. Wracamy do domu z krótkiej wycieczki do parku. Siedzę w samochodzie 
z podręcznikiem na kolanach i żeby nie tracić czasu to po drodze uczymy się na poniedziałkowy sprawdzian z edukacji polonistyczno-społecznej.

Ja: Franek, jakie polskie góry znasz?
Na co pierwszy odzywa się Antoś: Pieniny i HAŁDA! :)


*
Hałda to nasza niedaleka sąsiadka, z którą zaprzyjaźniliśmy się niedawno. Skoro została wywołana do tablicy, więc dziś ją w kilku ujęciach przedstawimy.
Hałda Skalny to jedna z największych hałd w Europie. Wyrosła w Łaziskach Średnich przy Kopalni Węgla Kamiennego "Bolesław Śmiały" - zbudowały ją kopalniane odpady. Ma wysokość względną 92 m (bezwzględną – 389 m n.p.m.) i zajmuje powierzchnię 30 hektarów. Wagę zgromadzonego w niej materiału skalnego szacuje się na 17 mln ton. Kiedyś była palącym się problemem, obecnie jest wygaszona i zrekultywowana.Widoki z hałdy są niezapomniane, a przestrzeń nie-do-opisania. W kategorii "punkt widokowy" pobiła wszystkie inne zaliczone przez nas do tej pory "miejsca z widokiem na...". Jest to idealne miejsce do wykorzystania turystyczno-rekreacyjnego, niestety na to na razie nie ma widoków.
 Komentarze

 1. Piękne zdjęcia. Jest w hałdach coś...romantycznego, nostalgicznego. Lubię krajobraz Śląska z kopalniami, hałdami, szczególnie o zachodzie słońca. Jakby z innego świata. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję. Mam wielką ochotę udać się tam kiedyś, aby zobaczyć cały Śląsk za jednym zamachem! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cały Śląsk to ciężko będzie zobaczyć... Wrocławia raczej się nie dojrzy.

   Usuń
 3. Ładne widoki, choć trochę tu pusto. Najbardziej tęsknię za widokami z kajaku na Pilicy..

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak dojechac tam autaem i czy mozna wjechac na górę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wjeżdżających na górę widziałam tylko na motorach. Dojazd - najlepiej kierować się na Łaziska Średnie, ul. Pstrowskiego (okolice Mavi Area).

   Usuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to