Wioski Świata w Krakowie

Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej - jeden z bardziej oryginalnych parków tematycznych w Polsce powstał w Krakowie przy ośrodku misyjnym Salezjanów w Tyńcu. 
 
 W centrum tego ponad dwuhektarowego parku zwanego często także misyjnym znalazło się miejsce dla ogromnej mapy świata, która wypełniona jest specjalną kostką, dzięki niej poszczególne państwa na kontynentach przybrały konkretne kolory i kształty. 


Wokół tej oryginalnej „mapy” można zobaczyć wioskę afrykańską, a w jej sąsiedztwie papuaski dom na palach, peruwiańską chatę na kamienistym andyjskim wzniesieniu, na równinach indiańskie tipi, jurtę mongolską na szerokim stepie, a do tego białe ściany arktycznego igloo i slumsy

Wewnątrz  każdego z tych „domostw” zgromadzone są elementy wyposażenia, stroje, wyroby rękodzielnicze, ozdoby, zabawki, zdjęcia i opisy, dzięki którym możemy poznać i doświadczyć warunków życia, szczególnie najuboższych mieszkańców naszej planety i poznać problemami z jakimi się borykają. 


 
Spacer alejkami parku przeniesie nas w inny świat, ale także skłoni do refleksji nad pięknem i różnorodnością mieszkańców naszej planety, a także nad warunkami w których żyją ludzie w innych miejscach świata, a szczególnie tego ile musi im wystarczyć do życia. 


Możemy tu także przekonać się jak trudna i ważna jest praca misjonarzy, którzy niosą Ewangelię w najodleglejsze zakątki świata. 
Wychodząc z parku warto odwiedzić „Sklep z misją”, pełen pięknych rzeczy przywiezionych przez Salezjanów z misji, obok tych pięknych pamiątek nie sposób przejść obojętnie. Wszelkie zakupy są tu mile widziane, a nawet konieczne i z góry usprawiedliwione ponieważ dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na wsparcie misji. Ceny przystępne - każdy znajdzie coś dla siebie.


 

Jest to miejsce do którego na pewno wrócimy, szczególnie jeśli zrealizowane zostaną plany rozbudowy. Każda z wiosek ma wzbogacić się o roślinność z danej krainy geograficznej. Mapa świata zostanie wyeksponowana, a morza i oceany wypełnione wodą. Europa zostanie przedstawiona w formie labiryntu, bo Europejczycy żyją jak w labiryncie czyli napotykają na swojej drodze ślepe uliczki, trudności i sytuacje pozornie bez wyjścia. Wytyczone zostaną różne trasy zwiedzania. W parku mają powstać punkty widokowe, mosty zwodzone, amfiteatr, plac zabaw z baobabów, las tropikalny czy mur z graffiti, a gastronomia będzie serwować potrawy jakie jedzą najbiedniejsi ludzie z różnych regionów świata.

 W parku prowadzone są warsztaty dla dzieci - nie tylko dla szkół i przedszkoli. W niektóre sobotnie popołudnia organizowane są Warsztaty z Misyjkiem, na które może przyjść każdy. Aktualności dotyczące spotkań w Wioskach Świata możecie znaleźć na stronie internetowej (link).


Park pełen jest autentycznych eksponatów, które można oglądać, dotykać,
a nawet przymierzyć. Wzniesienie z którego jednym spojrzeniem można objąć cały świat.
 
 
Figury zwierząt - niektóre interaktywne.

I pomyśleć, że Nela mała reporterka musi jeździć po całym świecie zamiast po prostu odwiedzić Wioski Świata :)

*
Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej
ul. Tyniecka 39, Kraków
tel. 12 269 23 33
 

e-mail: wioskiswiata@swm.pl
strona internetowa: www.wioskiswiata.org
facebook: Wioski Świata

Zwiedzanie indywidualne w soboty i niedziele od 13:00 do 18:00 (zwiedzanie z przewodnikiem 13:00, 14.30, 16.30). W przypadku złych warunków pogodowych zwiedzanie może być odwołane.

Ceny biletów:
Dzieci od 3 do 15 lat - 10 zł  (do 3 lat wstęp wolny)
Dorośli - 12 zł
Bilet rodzinny (max 2 os. dorosłe + 3 dzieci) - 28 zł

Komentarze

  1. Super miejsce na spędzenie wolnego czasu z dziećmi. Mój syn był też ze szkoły na warsztacie i wrócił bardzo zadowolony. Mają swoją stronę ze szczegółami ofert: www.wioskiswiata.org

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to