Szopka śląska w Bykowinie

Pewnego popołudnia chłopcy wspólnie zaśpiewali mi jedną ze swoich ulubionych kolęd, ale w nieco zmienionej wersji, a brzmiało to tak: Pojedźmy wszyscy do stajenki, do Jezusa i Panienki... Jeśli dodam do tego, że Franek już rano pytał mnie Mamo, a jaką szopkę dziś zobaczymy? to nie miałam wątpliwości jak zagospodarować wolne popołudnie. Wybór padł na Rudę Śląską, bo jest w miarę blisko i nie spodziewałam się tam tłoku.


I tak po kilkunastu minutach dojechaliśmy kościoła św. Barbary w Rudzie Śląskiej Bykowinie. Pierwszym zaskoczeniem był rozmiar szopki, którą zobaczyliśmy - przyznam, że spodziewałam się czegoś o wiele mniejszego. Równie zaskakujące były jej elementy oraz ich ilość.


Szopka w Bykowinie ma 11 metrów wysokości i prawie 20 metrów szerokości. Kontemplacja szczegółów tej sporej konstrukcji to zajęcie na minimum pół godziny wnikliwej obserwacji.Tłem sceny Bożego Narodzenia jest panorama południowych dzielnic Rudy Śląskiej wykonana ze zdjęć z charakterystycznymi familokami i nowymi osiedlami mieszkaniowymi, ponad nimi rozpościera się panorama Jerozolimy. Tło stanowią także charakterystyczne dla tych okolic obiekty takie jak szyby kopalniane Nowy Wirek i Maciej, Huta Pokój, dworzec czy osiedla mieszkaniowe.

W szopce jest kilka elementów ruchomych m.in. szyb kopalniany, karuzela, wiatrak, młyn wodny i anioł w dzwonnicy.
Małemu Jezusowi przygrywa prawdziwa orkiestra górnicza.


Górnik to nie jedyny zawód, który w tej stajence ma swojego przedstawiciela. 


Tutaj tłem jest drewniana chałupa z XIX wieku przeniesiona z Bykowiny do skansenu w Chorzowie.


Piękna i dopracowana w szczegółach jest śląska chata, w tym roku usiadła przy niej para starzyków (czyli starka i starzyk) w dawnych strojach. Dziadek w stroju kolejarza, a babcia w stroju chłopskim (w takim stroju chodziła kiedyś i moja babcia).

Bystre dziecięce oczy wypatrzą w szopce wiele zwierząt, wśród nich także żywe śpiewające kanarki i rybki w oczkach wodnych.Nagromadzenie lokalnych elementów wokół sceny Bożego Narodzenia mieszkańcom Bykowiny niesie proste i piękne przesłanie, że Jezus narodził się również wśród nich.

Od sceny Bożego Narodzenia oddziela nas tylko mały płotek, wszystko więc mamy na wyciągnięcie ręki.Szopkę można oglądać codziennie od godziny 8:00 do 18:00 w kościele św. Barbary w Rudzie Śląskiej Bykowinie (ul. Górnośląska 31). Odległość od Bazyliki w Panewnikach to tylko 9 km (ok. 10 min. jazdy), warto więc zaplanować odwiedzenie obu tych miejsc z pięknymi szopkami za jednym wyjazdem.


Zdjęcia szopki w Bykowinie wykorzystane w tym wpisie pochodzą z 2015 i 2014 roku.
*
Przy okazji polecam miejsca opisywane w poprzednich sezonach:

Komentarze

  1. Piękna szopka, robi wrażenie! Szczęśliwego Nowego Roku! Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to