Dzień Dziecka w NOSPR

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka Miasto Katowice zaprosiło dzieci i rodziców na wyjątkowy seans filmowy do sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z muzyką na żywo w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Tego dnia po raz pierwszy mieliśmy okazję zwiedzić nową siedzibę NOSPR w Katowicach, a także poznaliśmy Grufołaka i sprytną małą myszkę, czyli bohaterów wybranych specjalnie na tę okazję dwóch krótkometrażowych animacji. Połączenie koncertu symfonicznego z pokazem filmu okazało się być idealnym rozwiązaniem dla młodych melo-kino-manów.


Dawniej siedziba Orkiestry mieściła się przy pl. Sejmu Śląskiego 2 w Centrum Kultury Katowice. Budowa obecnej siedziby rozpoczęła się w 2012 roku na terenach poprzemysłowych, należących niegdyś do KWK "Katowice". Została otwarta w zeszłym roku w Międzynarodowy Dzień Muzyki - od 1 pździernika 2014 NOSPR ma swoje nowe miejsce przy pl. Wojciecha Kilara 1 (skrzyżowanie al. Roździeńskiego i ul. Olimpijskiej). W samym centrum Katowic, tuż obok Spodka, powstała zupełnie nowa dzielnica miasta nazywana Strefą Kultury, poza siedzibą NOSPR tworzy ją nowa siedziba Muzeum Śląskiego (link) oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe.
Najważniejsza w nowym budynku jest sala koncertowa, która może pomieścić ponad 1800 osób - jest to jedna z większych sal w Polsce. Projektanci skupili się na zapewnieniu jak najlepszych warunków akustycznych - muzykę słychać dokładnie tak samo z każdego miejsca sali. Udało się to dzięki zaangażowaniu do współpracy akustyków z jednej z najlepszych firm na świecie - japońskiej Nagata Acoustic. 


Sala 70 metrów szerokości, 40 długości i ponad 20 metrów wysokości. 

  
Pod sufitem sali koncertowej umieszczono specjalny plafon, którego kształt ma wpływ na rozchodzenie się dźwięku. Sala jest dopracowana w najdrobniejszych szczegółach - łącznie z układem krzeseł i materiałem z jakiego zostały wykonane.


Światło odgrywa tu także ważną rolę - 670 punktów świetlnych + 500 reflektorów = niezwykły efekt.


Projekt siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia został wyłoniony w międzynarodowym konkursie. Pierwszą nagrodę otrzymała w nim wizja znanego śląskiego architekta, Tomasza Koniora. Jak mówi sam autor inspirację do projektu czerpał ze słynnego na cały świat osiedla Nikiszowiec, a nowa siedziba NOSPR jest jego echem. Ponieważ z założenia miała nawiązywać do śląskiej architektury dlatego elewację wykonano z cegły klinkierowej z czerwonym wykończeniem nisz okiennych. A sala koncertowa ze swoimi gratifowo-czarnymi ścianami przypomina bryłę węgla.
Dla takiej sali warto zacząć chodzić na koncerty symfoniczne...


Atrium czyli przestrzeń dla gości - miejsce wymiany pierwszych koncertowych wrażeń, można tu znaleźć kawiarnię, restaurację i księgarnię muzyczną.

 


W najbliższą okolicę gmachu wypełnia 450 drzew i atrakcje takie jak jak fontanny, zabawki muzyczne, labirynt i amfiteatr. 

Koncert był częścią obchodów 150-lecia Miasta Katowice i wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Muzyki Filmowej w Krakowie. 


Aktualny kalendarz koncertów znajduje się na stronie internetowej NOSPR.

*
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach
plac Wojciecha Kilara 1
40-202 Katowice


Informacja i bilety  
Dział Organizacji Widowni tel. 32 73 25 320 (poniedziałek - piątek 11:00-17:00) 
Kasa biletowa tel. 32 73 25 312 (wtorek - sobota 10:00-20:00, niedziela - dwie godziny przed koncertem)

e-mail: nospr@nospr.org.pl
strona internetowa: www.nospr.org.pl 

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to