Dzień otwarty Warsztatów Tramwajowych w Chorzowie

Rok temu na blogu znalazła się relacja z Dnia otwartego Zajezdni Autobusowej Zagórze (link). W tym roku postawiliśmy na tramwaje. W minioną sobotę Zakład Usługowo Remontowy w Chorzowie Batorym otwarł swoje bramy dla wszystkich, którzy chcieli zobaczyć miejsca pracy tramwajarzy, na co dzień niedostępne dla pasażerów. Coroczne Dni otwarte organizowane przez Tramwaje Śląskie S.A. to już tradycja, zmienia się jedynie miejsce imprezy - każdego roku jest to inna zajezdnia w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej.


Dodatkową okazją do świętowania jest przypadająca w tym roku 85 rocznica powstania Warsztatów Tramwajowych, dzięki którym przez tyle lat możliwe jest codzienne funkcjonowanie komunikacji tramwajowej w naszym regionie. To tutaj tramwaje są modernizowane, utrzymane i remontowane na bieżąco. O tym jak ważna jest to praca przekonaliśmy się na własne oczy zwiedzając kolejne pomieszczenia techniczne chorzowskiego zakładu.Wszystko rozpoczęło się uroczystą paradą, w czasie której jeden za drugim z placu Wolności w Katowicach do zakładu w Chorzowie (ul. Inwalidów 5) wyruszyło 11 wagonów, każdy innego typu, a wszystkie eksploatowane przez spółkę Tramwaje Śląskie.Tramwaje "paradowały" od najstarszego do najnowszego, a pokaz zamykał najnowszy nabytek Tramwajów Śląskich czyli wagon Moderus Beta. 


Na terenie zakładu zorganizowano wiele atrakcji, m.in. pokaz wkolejania wykolejonego wagonu, nauka jazdy tramwajem pod okiem instruktora - dla osób pełnoletnich (żałuję, że się nie załapałam na kurs, ale była spora kolejka), przejazd tramwaju przez myjnię, wybijanie pamiątkowego znaczka, symulator tramwajowej kabiny, pokaz odbicia zakładników z wagonu, występy artystyczne, przez cały czas trwania imprezy
bezpłatne kursy tramwajami, a do tego smaczna grochówka. Działała także strefa atrakcji dla dzieci (dmuchańce, balony itp.)


 
Poszerzamy słownictwo... wkolejanie czyli stawianie wykolejonego tramwaju na tory...
 


Na takich imprezach wielką frajdę mają dzieci, bo... prawie wszędzie można wejść, bardzo dużo zobaczyć, prawie wszystkiego dotknąć i zadać bardzo wiele pytań. 


Lakiernia - tutaj tramwaje odzyskują swój piękny czerwony kolor...


A tak działa luzownik - hamulec tramwaju, który blokuje koła na przystankach po to żeby tramwaj nie wytoczył się z toru.


W warsztatach można było zobaczyć czym zajmują się pracujący tu ludzie, jakie mają maszyny i jakich używają narzędzi. 


 

O ile dzieci fascynowała złożona budowa tramwajowego koła, to mnie zaskoczyła ilość kabli w jednym wagonie.
Warsztaty można było zwiedzać w grupach z przewodnikiem lub indywidualnie i tę opcję wybraliśmy. Jeśli po drodze zrodziło się jakieś za trudne dla mnie pytanie, to pomocą i dobrą odpowiedzią zawsze chętnie służyli dyżurujący w tym dniu pracownicy Warsztatów.
Z dostępnych przejazdów tramwajami (oczywiście w tym dniu bezpłatnych) wybraliśmy kurs na Pętlę Słoneczną, ale jechać można było także do Zajezdni w Zawodziu, do Łagiewnik oraz Nowego Bytomia.

W czasie Dnia otwartego po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano najnowszy nabytek Tramwajów Śląskich - jeden z 12 dwukierunkowych wagonów typu Moderus Beta zwany od soboty Skarbkiem. W wyniku głosowania na zgłaszane wcześniej przez pasażerów propozycje imienia dla nowych wagonów wygrał właśnie Skarbek.


Oficjalne powitanie Skarbka w drużynie Tramwajów Śląskich... Do zobaczenia na torach :)

 
Na tak bogatej w atrakcje imprezie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nie wiem gdzie zorganizowane zostaną kolejne Dni otwarte w przyszłym roku, ale już Wam tę imprezę bardzo polecam.*

Różnica wzrostu? Dokładnie jedno koło tramwajowe ;)

Komentarze

  1. Bardzo ciekawa wizyta, nigdy nie odwiedziłam takiego miejsca, świetna relacja :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepiękne zdjęcia (we wszystkich wpisach)! Powalająca jakość i bardzo interesujące, często artystyczne kadry. Gratuluję.

    Stronę dodaję do ulubionych. Już znalazłem kilka inspiracji do wycieczek z dziećmi. Dziękuję...

    TP

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to