Cztery pory roku w Ogrodach Kapias

Ogrody Kapias wyrosły pomiędzy Pszczyną a Bielskiem - w Goczałkowicach Zdroju. Urządzone są z wielką starannością i dbałością o szczegóły, a do tego troskliwie pielęgnowane przez rodzinę Kapias. Ogrody są częścią większego kompleksu: dodatkowo znajdziemy tu Centrum ogrodnicze, Restaurację oraz Szkółkę Drzew i Krzewów. 


Ogrody Kapias składają się z dwóch części, mniejsza zwana jest "Starymi Ogrodami", a większa zajmująca powierzchnię 4 ha "Nowymi". Nie sposób w jednym wpisie opisać wszystkiego co się w nich znajduje, twórcy Ogrodów naprawdę postarali się o różnorodność! Z pomocą przychodzi szczegółowa mapa ze zdjęciami i informacjami zamieszczona na stronie internetowej (link).


Ogrody można zwiedzać przez prawie cały rok, jest to miejsce stworzone i do spacerowania, i szukania inspiracji, a co szczególnie warto podkreślić wstęp do Ogrodów jest bezpłatny za co dziękujemy. Do tej oazy kwiatów i zieleni warto zajrzeć o każdej porze roku, niezależnie którą z nich wybierzecie na odwiedziny wyjdziecie stąd pełni zachwytu nad pięknem przyrody. Każdy kolejny miesiąc przynosi wiele zmian i nowości. Ten ogród naprawdę żyje... A zgromadzonej tu kolekcji roślin nie powstydziłby się niejeden ogród botaniczny.

 


 

Pierwszy raz byliśmy tu wiosną, w maju, kiedy ogród rozkwitł wachlarzem kwiatów i pięknie się zazielenił. Latem, urzekły nas wybujałe trawy, pachnące róże, wysokie bambusy, zakwitły kolejne kwiaty. Po tej wizycie wiedzieliśmy już, że za kolejne trzy miesiące chcemy nacieszyć się barwami jesieni - udało się... I wreszcie mamy nadzieję zobaczyć to wszystko pod puchową pierzynką śniegu. 

Ogrody są piękne i zagospodarowane z wielkim artyzmem, spacerując tu widzimy miłość twórców do przyrody. Obszar, który zajmują, jest zaskakująco duży, ale każdy zakątek jest przemyślany i zadbany. Duży plus za liczne zakątki przeznaczone dla odpoczynku: ławki, altany i zacienione kąciki.


Ogród... zabaw :) W ogrodzie wydzielono miejsce na plac zabaw dla dzieci. 
Dla dzieci jest to miejsce idealne ze względu na dużą przestrzeń, wodę, tajemnicze zakamarki, ciekawe aranżacje, co krok można znaleźć przyciągający wzrok element, roślinę czy ozdobnik. 
  

A oto co można zrobić z dorodną dynią poza zupą lub plackami...
Na miejscu znajduje się sklep, w którym miłośnicy przyrody i ogrodów mogą zaopatrzyć się we wszystko: od roślin po dekoracyjne elementy architektury ogrodowej. Trudno wyjść stąd bez "pamiątki" :)

Dodatkowo, w ciągu roku, na terenie ogrodów organizowane są imprezy cykliczne: w maju Dni Otwarte Ogrodu (z wieloma atrakcjami dla dzieci), następnie Nocne zwiedzanie ogrodów zawsze w pierwszą sobotę lipca, a później Kolory Września kiedy ogród zapełnia się jesiennymi dekoracjami, a restauracja serwuje potrawy z dyni. Szczegóły dotyczące tych imprez można znaleźć na stronie internetowej (link).I na koniec tylko jedna uwaga: na to miejsce trzeba na pewno zarezerwować więcej czasu niż zakładacie, można tu chodzić w kółko przez cztery pory roku :) W dni wolne i pogodne trzeba liczyć się z licznym towarzystwem i brakiem miejsc parkingowych.


Nie sposób pokazać Wam wszystkich pięknych ogrodowych zakamarków, ilu wpisów bym tu nie zamieściła i tak będzie za mało żeby oddać urok tego wszystkiego co można zobaczyć w Goczałkowicach. Najlepiej przyjechać tu i odkryć resztę, która nie zmieściła się w tym wpisie.


Tytuł wpisu Cztery pory roku... na razie udokumentowany mamy czas od wiosny do jesieni, mam nadzieję, że w tym sezonie uda nam się zobaczyć śpiące Ogrody zimą.


Ogrody do Zwiedza­nia są czynne od 7 stycznia do 23 grud­nia każdego dnia. Od 7 stycznia do 28 lutego w godzinach 10:00 - 17:00, od 1 marca do 31 października od 10:00 do 19:00 i od 1 listopada do 23 grudnia od 10:00 do 18:00. Nieco inne są godziny otwarcia Centrum ogrodniczego (link).*
KAPIAS - Ogrody do zwiedzania
ul. św. Anny 4 (Stare Ogrody)
ul. Zimowa 24 (Nowe Ogrody)
43-230 Goczałkowice-​Zdrój 
tel. 667 777 292, 667 777 084 lub 693 070 734

e-​mail: sklep@kapias.pl

strona internetowa: www.kapias.pl
facebook: www.facebook.com/OgrodyKapias

Komentarze

  1. Piękne miejsce, które na pewno odwiedzę z rodziną. Świetny blog za który bardzo dziękuję!! Jest Pani po kursie fotografii? Zdjęcia pierwsza klasa! Pozdrawiam serdecznie i czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy na blogu... Ewelina

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie tam jeżdżę wiosną, a jeszcze nigdy nie byłam jesienią, czas to nadrobić. Bardzo lubię odwiedzać zarówno ogrody Kapias w Goczałkowicach, jak również ogrody w Pisarzowicach.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniałe ogrody. Muszę kiedyś je zobaczyć, bo warto! :) Pozdrawiam i zapraszam do siebie! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to