Park przypałacowy w Rudach

Zbliża się jesień, a jesienią najpiękniejsze są spacery po parkach. Jednym z takich miejsc, gdzie "złotą polską" będziecie mogli podziwiać we wszystkich barwach jesieni jest Park przypałacowy w Rudach pełen wiekowych liściastych drzew. Odwiedziliśmy ten park wiosną, ale polecić go chcemy szczególnie na nadchodzącą jesień...

Park przypałacowy w Rudach to część parku krajobrazowego, a dokładnie zachodnia część parku Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich. Miejsce to odwiedziliśmy przy okazji wizyty w Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej (link). Oba te punkty oddalone są od siebie o 1,5 km, więc warto będąc w Rudach połączyć przejazd wąskimi torami ze spacerem po pięknym starym parku.

 

Z parkingu Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej (ul. Szkolna 1) kierujemy się w stronę Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego (ul. Cysterska 4).


Przy dużym parkingu znajduje się plac zabaw z altanami i miejscem do odpoczynku dla rowerzystów - przez Rudy przebiegają szlaki rowerowe m.in. Szlak Husarii Polskiej (czerwony) biegnący od Będzina po Krzanowice upamiętniający przemarsz wojsk króla Jana III Sobieskiego na Wiedeń.




Spacerowicze i rowerzyści, piknikujący i kajakarze wracający ze spływu rzeką Ruda - park przypałacowy w Rudach szczególnie w dni wolne i pogodne pełen jest spragnionych odpoczynku i niezwykłego klimatu.
Park ten wyróżnia się pięknym starodrzewiem - znajduje się tu ok. 20 pomników przyrody. Wiosną w parku można znaleźć kwitnący czosnek niedźwiedzi, a na "Wyspie Zapachów" podziwiać sięgające 3 metrów kwitnące krzewy azalii.












A tu prawdziwa parkowa "perełka" - pomnik przyrody - dąb szypułkowy "Cysters", który jest najstarszym drzewem w parku, liczy sobie 450 lat, ma 32 m wysokości i 720 cm obwodu.





Rosną tu także dęby papieskie czyli "dzieci" najstarszego w Polsce dębu szypułkowego Chrobry, które wyhodowane zostały w gospodarstwie szkółkarskim w Nędzy, niedaleko Rud.


A skąd nazwa papieskie? Historia papieskich dębów zaczęła się wiosną 2004 roku w czasie jednej z pielgrzymek polskich leśników. To wtedy leśnicy zawieźli 2,5 kg nasion Chrobrego do Watykanu. Do Polski nasiona wróciły z błogosławieństwem Jana Pawła II i od tej pory każdy "potomek" Chrobrego nazywany jest dębem papieskim. Zamierzeniem leśników polskich jest, aby te dęby rosły w całym kraju, w miejscach szczególnie związanych z działalnością św. Jana Pawła II i żeby były żywym i długowiecznym – jak dąb Chrobry – pomnikiem czasów, gdy po ziemi chodził papież Polak.


Mając nieco więcej czasu można także zajrzeć do Opactwa - zwiedzanie indywidualne możliwe jest w niedzielne popołudnia od maja do października w godz. 13:30 - 17:00. Za bilet normalny zapłacimy 8 zł, a za ulgowy 5 zł. Dzieci do lat 6 pod opieką rodziców mają wstęp wolny. Grupy zorganizowane (minimum 10 osób) mogą odwiedzać to miejsce od poniedziałku do soboty po wcześniejszym umówieniu się (bilety 8 zł / 5 zł + 80 zł za przewodnika w języku polskim). Do zobaczenia jest architektura rudzkiego opactwa, kapitularz, krużganki, Skarbiec Cysterski (droga krzyżowa, malarstwo tablicowe, portrety opatów), pisanki z całego świata i sala muzyczna. Tutaj znajdziecie więcej informacji dotyczących zwiedzania Opactwa.





Ciekawe miejsca w pobliżu:

Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach i Stacyjkowo Rudy
Spływy kajakowe rzeką Ruda

*
Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy
ul. Cysterska 4
47-430 Rudy
tel. 32 410 33 11

facebook: www.facebook.com/StareOpactwo

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to