Po torach... Krośnicka Kolej Wąskotorowa

Krośnice gościły już na naszym blogu dwukrotnie - pierwszy raz za sprawą produkującej piękne bombki Spółdzielni Socjalnej "Szklany Świat" (tutaj), a drugi raz przy okazji odkrycia ciekawej trasy rowerowo-spacerowej wokół Stawów Krośnickich (tutaj). Ale to nie koniec atrakcji w tym niewielkim miasteczku - do przedstawienia została jeszcze Krośnicka Kolej Wąskotorowa i dziś będzie o niej.


Krośnicka Kolej Wąskotorowa jest jedną z niewielu czynnych kolei parkowych w Polsce i do tego najmłodszą koleją wąskotorową w naszym kraju - została oddana do użytku w maju 2013 roku. Kursuje na terenie ładnego i zadbanego Zespołu Pałacowo-Parkowego. Na trasie liczącej niecałe 3 km znajduje się 5 stacji. Przejazd kolejką trwa ok. 25 minut - kolejka robi dwie pętle po parku.

Dumą taboru jest wyprodukowany w 1955 roku parowóz Px48. Parowóz pracuje na tej trasie w soboty i niedziele i w długi majowy i czerwcowy weekend. W poniedziałki i piątki kursuje spalinowóz, a we wtorki, środy i czwartki "ciuchcie" odpoczywają. TUTAJ dostępny jest szczegółowy rozkład jazdy. Kolej kursuje sezonowo od długiego majowego weekendu do początku jesieni. W tym roku sezon na wąskich torach zaczyna się 28 kwietnia.


Cennik przejazdu znajdziecie TUTAJ. Za przejazd płaci się tylko gotówką. Przykładowo bilet rodzinny (dla dwóch osób dorosłych i maksymalnie trójki dzieci) kosztuje 39 zł. Dzieci do lat 3 za przejazd nie płacą. Obok stacji jest płatny parking (5 zł za wjazd w dni kiedy kursuje kolej).

W budynku stacji znajduje się czynny sezonowo od końca kwietnia do końca września Bar kolejkowy "Na Zajezdni" (link). W tym samym budynku znajduje się także Centrum Informacji Turystycznej (link). Poza tym w parku znajdziecie plac zabaw dla dzieci oraz wiele miejsc do odpoczynku i idealnych na rodzinny piknik - w tym duża wiata grillowa. Zadbane alejki zachęcają do spacerów.


W sezonie letnim (od 1 lipca w każdy weekend) w parku działa strzeżone kąpielisko z niewielką plażą, a od maja do września także w soboty i niedziele wypożyczalnia sprzętu pływającego (łódki, rowery wodne i kajaki).Niedaleko parku znajdziecie jeszcze kolejną atrakcję - Park wodny Krośnicka Przystań (link). Z parku "dalej" prowadzi kilka ciekawych tras rowerowych, z których my szczególnie polecamy tę biegnącą nad niezwykle spokojne i urokliwe Stawy Krośnickie (link).


Planując wizytę w Krośnicach koniecznie umówcie się także na wizytę w Spółdzielni Socjalnej "Szklany Świat" gdzie można podejrzeć proces produkcji bombek i o każdej porze roku zrobić "świąteczne" bombkowe zakupy (tutaj).

Jak widać Krośnice to świetny punkt na mapie rodzinnej rekreacji. Jeśli jeszcze nie odkryliście wszystkich uroków tego miejsca to na pewno warto to zrobić - jest to jedno z takich miejsc, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak szczególnie zadowoleni powinni być miłośnicy Tomka i jego przyjaciół :)


*
Krośnicka Kolej Wąskotorowa
ul. Parkowa 30 | Krośnice
tel. 71 74 00 055 lub 71 38 46 040
e-mail: info@krosnice.pl

strona internetowa: www.krosnice.pl
facebook: www.facebook.com/krosnickakolejwaskotorowa

ARTYKUŁY NA BLOGU:
 
*
https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to