Muzeum Bombki w Miliczu

Po tym jak mogliśmy zobaczyć z bliska proces powstawania bombek w Krośnicach (link) postanowiliśmy w tym świątecznym temacie pójść jeszcze dalej, a konkretnie do Milicza gdzie na wyciągnięcie ręki znaleźliśmy 6 tysięcy bombek w różnych kształtach i kolorach. W bardzo ciekawie urządzonej sali Muzeum Bombki raz jedna ręka Antka, a raz druga ręka Franka wyciągała się w stronę kolejnych pełnych bombek gablotek żeby pokazać mi kolejny niezwykły okaz za szybą.  


Muzeum Bombki mieści się w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym, w skrócie KOM, który powstał w miejscu dawnej fabryki bombek w Miliczu.


W Miliczu wytwarzano bombki od 1951 do 2008 roku czyli przez 58 lat. Był to jeden z najbardziej znanych zakładów produkujących bombki w Polsce. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych w fabryce zatrudnionych było 300 osób. Niestety w 2008 roku zakład ogłosił upadłość - przyczyniła się do tego silna złotówka i tanie bombki z Chin zalewające sklepy nie tylko w Polsce.


Z milickiej fabryki, w tych najlepszych dla niej latach, wyjeżdżał we wszystkie strony świata aż milion sztuk bombek rocznie. Bombki z Milicza zdobiły choinki m.in. w USA, Kanadzie, Anglii, Szwecji, Norwegii, Holandii, Niemczech, a nawet Australii i Nowej Zelandii. 


Po zamknięciu zakładu na miejscu pozostała zbierana przez lata wzorcowa kolekcja prawie 6 tysięcy sztuk bombek - po jednym egzemplarzu z każdego wyprodukowanego w zakładzie wzoru. I właśnie ten niezwykły zbiór znalazł swoje miejsce w dawnej hali produkcyjnej, która została zaadoptowana na Muzeum Bombki.


Do Muzeum Bombki najłatwiej trafić jadąc najbardziej znaną w tej okolicy ścieżką rowerową, która biegnie dawną trasą kolei wąskotorowej z Sułowa do Grabownicy. Trudno nie zauważyć dość oryginalnego obiektu na tej trasie.


Poza Muzeum Bombki w budynku KOM znajdziemy m.in. przestronną i klimatyczną Kawiarnię Stara Bombkarnia z bardzo ciekawie urządzoną strefą dla dzieci. Menu kawiarni oparte na produktach regionalnych to lektura na dłuższą chwilę. Polecam Wam spróbować tu czegokolwiek, wszystko już w menu wygląda naprawdę smakowicie ;)


Tost milicki na chałce z pastą z wędzonego karpia

Czy w tym roku strojąc naszą świąteczną choinkę postawić na ilość czy na jakość i na nasze polskie bombki? My nie mamy wątpliwości...


Muzeum Bombki można zwiedzać w soboty i niedziele od 11:oo do 19:00, a grupy zorganizowane także w tygodniu po wcześniejszym umówieniu się. Bilety: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł.


PS. Jeśli chcecie poznać bardzo ciekawą historię bombki, która rozpoczęła się już 2000 lat p.n.e. zapraszamy tutaj.

Kilka kroków od KOM, w parku "po sąsiedzku", znajdziecie duży i ładny plac zabaw dla dzieci, a jeszcze kawałeczek dalej chyba najładniejszy z przystanków trasy rowerowej z Sułowa do Grabownicy czyli stację "Milicz Zamek" z ogromnym akwarium z rybami Stawów Milickich i wystawą taboru kolejowego dawnej wąskotorówki.
*
Muzeum Bombki
w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym KOM
ul. Dąbrowskiego 3, Milicz

tel. 71 384 12 96
e-mail: biuro@kom.edu.pl

strona internetowa: kom.edu.pl
facebook: www.facebook.com/kom.niech.sie.kreci

3 komentarze:

  1. Piękne bombki, na prawdę piękne. Od razu przypomniały mi się cudowne czasy dzieciństwa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przed wielu laty mieszkałam w Miliczu i pamiętam Bombkarnię która znajdowała się obok Straży Pożarnej.Jeżeli kiedyś będę w Miliczu to muszę odwiedzić ciekawe miejsce jakim jest Muzeum Bombek.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kiedyś chętnie odwiedzimy to miejsce

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 FrAntki Wędrowniczki , Blogger