Zwiedzamy... Muzeum Bombki w Miliczu

Po tym jak mogliśmy zobaczyć z bliska proces powstawania bombek w Krośnicach (link) postanowiliśmy w tym świątecznym temacie pójść jeszcze dalej, a konkretnie do Milicza gdzie na wyciągnięcie ręki znaleźliśmy 6 tysięcy bombek w różnych kształtach i kolorach. W bardzo ciekawie urządzonej sali Muzeum Bombki raz jedna ręka Antka, a raz druga ręka Franka wyciągała się w stronę kolejnych pełnych bombek gablotek żeby pokazać mi kolejny niezwykły okaz za szybą.  


Muzeum Bombki mieści się w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym, w skrócie KOM, który powstał w miejscu dawnej fabryki bombek w Miliczu.


W Miliczu wytwarzano bombki od 1951 do 2008 roku czyli przez 58 lat. Był to jeden z najbardziej znanych zakładów produkujących bombki w Polsce. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych w fabryce zatrudnionych było 300 osób. Niestety w 2008 roku zakład ogłosił upadłość - przyczyniła się do tego silna złotówka i tanie bombki z Chin zalewające sklepy nie tylko w Polsce.


Z milickiej fabryki, w tych najlepszych dla niej latach, wyjeżdżał we wszystkie strony świata aż milion sztuk bombek rocznie. Bombki z Milicza zdobiły choinki m.in. w USA, Kanadzie, Anglii, Szwecji, Norwegii, Holandii, Niemczech, a nawet Australii i Nowej Zelandii. 


Po zamknięciu zakładu na miejscu pozostała zbierana przez lata wzorcowa kolekcja prawie 6 tysięcy sztuk bombek - po jednym egzemplarzu z każdego wyprodukowanego w zakładzie wzoru. I właśnie ten niezwykły zbiór znalazł swoje miejsce w dawnej hali produkcyjnej, która została zaadoptowana na Muzeum Bombki.

Do Muzeum Bombki najłatwiej trafić jadąc najbardziej znaną w tej okolicy ścieżką rowerową, która biegnie trasą dawnej kolei wąskotorowej z Sułowa do Grabownicy. Trudno nie zauważyć dość oryginalnego obiektu na tej trasie.Poza Muzeum Bombki w budynku KOM znajdziemy m.in. przestronną i klimatyczną Kawiarnię Stara Bombkarnia z bardzo ciekawie urządzoną strefą dla dzieci. Menu kawiarni oparte na produktach regionalnych to lektura na dłuższą chwilę. Polecam Wam spróbować tu czegokolwiek, wszystko już w menu wygląda naprawdę smakowicie ;)


Tost milicki na chałce z pastą z wędzonego karpia

Czy w tym roku strojąc naszą świąteczną choinkę postawić na ilość czy na jakość i na nasze polskie bombki? My nie mamy wątpliwości...


Dla turystów indywidualnych KOM czynny jest tylko w soboty w sezonie - od maja do września oraz 1 i 3 maja. Koszt wstępu do Muzeum Bombki to 7 zł dla osoby dorosłej i 4 zł dla dziecka powyżej 3 lat.


PS. Jeśli chcecie poznać bardzo ciekawą historię bombki, która rozpoczęła się już 2000 lat p.n.e. zapraszamy tutaj.

Kilka kroków od KOM, w parku "po sąsiedzku", znajdziecie duży i ładny plac zabaw dla dzieci, a jeszcze kawałeczek dalej chyba najładniejszy z przystanków trasy rowerowej z Sułowa do Grabownicy czyli stację Milicz Zamek z ogromnym akwarium z rybami Stawów Milickich i wystawą taboru kolejowego dawnej wąskotorówki.
*
Muzeum Bombki
w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym KOM
ul. Dąbrowskiego 3, Milicz

tel. 71 384 12 96
e-mail: biuro@kom.edu.pl

strona internetowa: kom.edu.pl
facebook: www.facebook.com/kom.niech.sie.kreci


ARTYKUŁY NA BLOGU:

*
https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki

Komentarze

 1. Piękne bombki, na prawdę piękne. Od razu przypomniały mi się cudowne czasy dzieciństwa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przed wielu laty mieszkałam w Miliczu i pamiętam Bombkarnię która znajdowała się obok Straży Pożarnej.Jeżeli kiedyś będę w Miliczu to muszę odwiedzić ciekawe miejsce jakim jest Muzeum Bombek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś chętnie odwiedzimy to miejsce

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam w Miliczu 25.06.2019 zaczęły się wakacje i niestety nie można zwiedzić muzeum poniewaz osoby indywidualne mogą to zrobić tylko w sobotę, jeśli ktoś chce rozwijać te tereny to muzeum powinno być czynne, obsługa jest, a na placu przed muzeum pusto, jak ten obiekt zarabia na siebie, już nie mówię że centrum informacji turystycznej też zamknięte Pani musiała wyjść. Tak jakby nikomu tu nie zależało na turystach.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to