Rowerem... wokół Stawów Krośnickich

Krośnice to miejscowość w której zaczęliśmy i zakończyliśmy nasz pierwszy pobyt w Dolinie Baryczy. Rozpoczęliśmy od wizyty w niezwykle przyjaznym miejscu - Spółdzielni Socjalnej "Szklany Świat" | link |, a zakończyliśmy przejazdem Krośnicką Koleją Wąskotorową  | link |. 
 
Korzystając z pięknej wakacyjnej pogody pierwszego dnia pojechaliśmy jeszcze odkryć urok ścieżki przyrodniczej "Stawy Krośnickie". I dziś o niej będzie więcej, bo to było naprawdę piękne odkrycie...


Ścieżka wokół Stawów Krośnickich to pętla licząca ponad 9 km. Jej urok docenią szczególnie miłośnicy zieleni i wody, ciszy i spokoju. Podczas naszej rowerowej wyprawy tą trasą jedyną żywą istotą którą spotkaliśmy na ścieżce był... młody dzik. Poza tym wspomniana zieleń i woda, cisza i spokój, a do tego jeszcze śpiew ptaków i inne ptasie dźwięki, które w Dolinie Baryczy towarzyszyły nam każdego dnia i prawie na każdym kroku. Z centrum Krośnic nad Stawy Krośnickie prowadzi niebieski szlak rowerowy. Znaleźliśmy go w krośnickim parku przy stacji kolejki wąskotorowej. 


Rozległy i zadbany park w Krośnicach to kolejne miejsce, w którym warto zatrzymać się nie tylko na chwilę. Po parku od początku maja aż do października kursuje Krośnicka Kolej Wąskotorowa | tutaj znajdziecie rozkład jazdy kolejki |. 
W sezonie (od 1 lipca w każdy weekend) w parku działa strzeżone kąpielisko z niewielką plażą, a od maja do września także w soboty i niedziele wypożyczalnia sprzętu pływającego (łódki, rowery wodne i kajaki). Dzieci znajdą tu plac zabaw.Po bardzo przyjemnej rundzie po parku wracamy na niebieski szlak, który prowadzi nas już w kierunku Stawów Krośnickich - jedziemy nim ok. 3,5 km tak długo aż dotrzemy do początku ścieżki przyrodniczej, która dalej oznaczona jest już przez biały kwadrat z zielonym paskiem po przekątnej. 


Ścieżka ta na całej długości jest niezwykle urokliwa. Zacieniona przez piękne stare dęby, dobrze oznaczona, prosta i zupełnie płaska, po prostu idealna i na rower, i na spacer.


Leśna dwupasmówka ;) 

Kompleks Stawów Krośnickich ma powierzchnię prawie 500 ha, leży na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” oraz Obszaru Natura 2000 i jest jednym z wielu skupisk stawów hodowlanych wspólnie określanych mianem Stawów Milickich. Stawy w Krośnicach zaczęto budować około 1600 roku - są to jedne z najstarszych zbiorników wodnych w Dolinie Baryczy. Obecnie jest tutaj 13 zbiorników, a największym jest staw Czarny Las liczący 119 ha. Są to tereny hodowlane, więc można się poruszać tylko po oznaczonych ścieżkach. Na Stawach Krośnickich prowadzi się przede wszystkim hodowlę karpi, ale także linόw, szczupakόw, płoci i sumów.
Kiedyś tradycją było sadzenie dębów wzdłuż alei i grobli dlatego tak wiele znajdziemy ich na terenie Doliny Baryczy. Wiek rosnących na groblach dębów ocenia się nawet na 400 lat. 


Dolina Baryczy jest idealna na wyprawy z rowerami, a ścieżka wokół Stawów Krośnickich jest jedną z najpiękniejszych w tym niezwykłym rejonie. Zakochaliśmy się... chyba ze wzajemnością, bo Dolina Baryczy naprawdę pokazała nam swoje najpiękniejsze zakątki. O kolejnych opowiemy Wam już wkrótce.

Komentarze

  1. kapitalny ten podpis: " Leśna dwupasmówka ;) " :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za polecenie trasy i rybki w zajdzie u Bartka:) Super trasa i pyszne jedzonko;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to