Velký Svět Techniky | Ostrawa

Jeszcze nie tak dawno po wizycie w Warszawie zazdrościliśmy mieszkańcom tego miasta, że mają Centrum Nauki Kopernik. Nie wiedzieliśmy jeszcze, że w odległości tylko godziny drogi od Katowic znajdziemy bardzo ciekawy Velký Svět Techniky w niesamowitym otoczeniu zabudowań kompleksu, na który składa się dawna huta żelaza, kopalnia, koksownia i elektrownia. Teraz to już wiemy, Świat Techniki zwiedziliśmy, mieszkańcom Warszawy zazdrościmy już mniej, a Wam możemy polecić kolejne bardzo ciekawe miejsce, tym razem w czeskiej Ostrawie.


Świat Techniki znajduje się na terenie Dolnych Vitkowic (Dolní Vítkovice). Nawet jeśli kogoś nie interesuje historia techniki i industrialne zabytki tu będzie bardzo szeroko otwierał oczy - to stalowe miasto pełne żelaznych wież i labiryntów rur naprawdę robi wielkie wrażenie.


Ten dawny kompleks przemysłowy jest unikatowym przykładem industrialnego zabytku, który został przekształcony w niezwykłe centrum kulturalne i społeczne. Dolny Obszar Vítkovice to pierwszy zabytek na terenie Republiki Czeskiej, który wpisano na listę Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego. 
 
Odwiedzający mają możliwość zapoznania się z całym procesem produkcji żelaza. Mogą zwiedzić dawną Kopalnię Hlubina, która była jedną z najgłębszych w Ostrawie. Potem mogą zobaczyć koksownię, gdzie z węgla produkowano koks potrzebny do pieca martenowskiego. Następnie kolej na wizytę w hucie, gdzie wytapiano żelazo. Unikatowym elementem tego miejsca jest dawny, ogromny zbiornik na gaz, w którym w ostatnich latach powstała nowoczesna sala koncertowa Gong. Na wszystkim góruje wieża Bolt Tower, w której na wysokości prawie 80 metrów znajduje się taras widokowy i kawiarnia z widokiem na miasto. Więcej o trasach turystycznych DOV przeczytacie tutaj.


Jeden dzień to może być za mało aby zobaczyć wszystko co jest tu udostępnione do zwiedzania. Oprócz Wielkiego Świata Techniki (Velký Svět Techniky), jest i Mały Świat Techniki U6 czyli Malý Svět Techniky U6 (więcej o nim tutaj) i Świat Dzieci czyli Dětský Svět dla dzieci od 2 do 6 lat (więcej o nim tutaj).


Obszar Dolnych Vitkowic znajduje się nieco ponad 20 km za polską granicą. Dojazd jest bardzo prosty - najpierw nasza autostrada A1, a później czeska 1. Nie potrzebujemy winiet - odcinek autostrady którym jedziemy od granicy z Polską do Ostrawy jest bezpłatny. Jeśli macie czas, a pogoda pozwala to warto zatrzymać się w Bohuminie gdzie dla dzieci świetną atrakcją jest plac zabaw w Hobby Park (link).


Parkingi (wszystkie bezpłatne) znajdują się bezpośrednio przy Świecie Techniki i U6 jednak my zaparkowaliśmy bliżej wieży widokowej Bolt Tower po to aby jeszcze przejść się po terenie nad którym górują labirynty stalowych rur i zbiorników o różnych kształtach. To naprawdę niecodzienny widok i niezwykły spacer.


Warto kupić łączony bilet do Świata Techniki i Małego Świata Techniki U6 - taki bilet najbardziej się opłaca. Koszt biletu rodzinnego 2+2 to 810 koron czyli ok. 135 zł (bilet rodzinny do samego Świata Techniki kosztuje 670 koron, a do Małego Świata Techniki U6 - 350 koron). Bilet łączony zawiera dodatkową opcję - seans w kinie 3D lub wstęp do "Świata Dzieci". Szczegółowy cennik dostępny jest tutaj. Warto mieć monetę (10 koron - zwrotna kaucja) aby skorzystać z szafki, w której można zostawić rzeczy przeszkadzające przy wędrowaniu po wystawach jak kurtki lub większe torby.

Świat Techniki podzielony jest na kilka tematycznych części wewnątrz budynku, a od wiosny do jesieni dostępny jest jeszcze ogród zewnętrzny o powierzchni 2000 m2. Przy wejściu koniecznie zabierzcie mapkę żeby żadnej z sal nie nie pominąć przy zwiedzaniu.

Na Wielki Świat Techniki składa się kilka wystaw. Mamy tu ŚWIAT NAUKI podzielony na pięć kolejnych części: matematyka, fizyka, nano i mikro, technologie medyczne i nowe materiały. Jest też ŚWIAT PRZYRODY a w nim aż jedenaście części - oaz i tak mamy tu oazę żelaza, drzewa, zwierząt, człowieka, duszy, wszechświata, siły i ruchu, energii, elektryczności, światła, żywności i wspomniany już ogród. Trzecią częścią jest ŚWIAT CYWILIZACJI.

Prawie wszystkie stanowiska w Świecie Techniki posiadają trzy wersje językowe - czeską, polską i angielską więc nie ma problemu z obsługą czy zrozumieniem, a jeśli jakiś problem się pojawi to pomocą chętnie służą pracownicy centrum, z którymi także bez problemu można się porozumieć.

Zwiedzenie całego Świata Techniki razem z pokazem Teatru nauki i seansem w kinie 3D zajęło nam prawie 6 godzin. Sama byłam zaskoczona upływającym czasem. Jest to miejsce które naprawdę wciąga, więc najlepiej pojawić się tutaj już z samego rana tym bardziej, że czekają na Was kolejne atrakcje. Godziny otwarcia znajdziecie tutaj.

W cenie biletu rodzinnego jest także seans w kinie 3D. Wejścia do niego szukajcie na parterze. W bardzo dużej kinowej sali mogliśmy zobaczyć film o świecie z perspektywy ptaków, warto, bo zdjęcia są piękne, niestety lektor mówi tylko po czesku. Na seansie o określonej godzinie musi zjawić się przynajmniej 12 osób, w naszej grupie było ich tylko 11, jednak wszyscy bardzo prosiliśmy o ten seans ;)

Teatr nauki, który mieści się na trzecim piętrze zaprasza na trzy "spektakle" w ciągu dnia - warto i tam zajrzeć. Pokaz na którym byliśmy dotyczył ognia, więc było naprawdę gorąco.


Jeśli nie chcecie aby ominęło Was coś z wymienionych atrakcji to planując wizytę w Świecie Techniki sprawdźcie godziny seansu w kinie 3D w danym dniu (tutaj) i godziny pokazów w Teatrze nauki (tutaj). Przy kasach działa także niewielka i tania gastronomia. Można zakupić tu m.in. kanapki lub coś na większy głód - zupę (barszcz lub zupa z soczewicy z pieczywem - 35 koron), hot-dogi (29 koron), panini (z kurczakiem i serem lub boczkiem i serem - 65 koron), gulasz wieprzowy z serem (85 koron) lub kiełbasa z grilla z chlebem (45 koron).


Tyle teorii, bo tu najważniejsze jest samodzielne eksperymentowanie i zdobywanie wiedzy. Świat Techniki daje możliwość aby naprawdę dobrze spędzić czas i wiele się nauczyć. Polecamy to miejsce.

Ile trzeba się namęczyć aby spalić jednego zjedzonego orzeszka ziemnego? Czy Twoje BMI jest w normie? Co trzeba zjeść aby organizm dostał dzienną porcję żelaza? Jaka jest droga pokarmu w naszym organizmie? Jak widzą zwierzęta? Jakie mają tropy? Jak rozpędzić solarne samoloty? Jak wyglądają materiały przyszłości? Jak można bawić się światłem i dźwiękiem? Na te i wiele więcej pytań odpowiedź znajdziecie w Ostrawie... A teraz czas na fotorelację.


 


  Mały Świat Techniki U6odwiedzimy jeszcze tej zimy lub wczesną wiosną, relacja na pewno znajdzie się na blogu. Na wejście do Świata Dzieci nasi chłopcy już są zbyt "wiekowi", ponieważ jest to miejsce przeznaczone tylko dla mniejszych dzieci w wieku od 2 do 6 lat. A widok z Bolt Tower i trasy zwiedzania zostawiamy już na cieplejsze miesiące.

*
Świat Dzieci


 
Do Ostrawy jeszcze nie raz wrócimy, bo lista ciekawych miejsc w tym mieście i jego okolicach wciąż się zapełnia. 
*
Wielki Świat Techniki | Velký Svět Techniky
Vítkovice 3004, 703 00 Ostrava - Vítkovice
tel. +420 595 955 740

Dojazd na mapie Google

strona w języku polskim: www.stcostrava.cz/pl

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to