Gdzie na sanki? | Śląskie

Gdzie na sanki w województwie śląskim? Już podpowiadam...

W pierwszej części znajdziecie listę górek w mieście, a na liście górki w takich miastach jak Katowice, Mikołów, Tychy, Sosnowiec, Bytom, Czeladź, Gliwice, Ruda Śląska, Tarnowskie Góry, Wodzisław i Zabrze.

W drugiej części jedziemy w góry... A na tej liście znalazły się:
 • BIELSKO-BIAŁA, a tam Cygański Las, Kozia Góra, Dębowiec i Szyndzielnia.
 • BRENNA i nasz hit! Przełęcz Karkoszczonka, stacja narciarska Świnorka (tu działa snowtubing) oraz dawny ośrodek narciarski WęgierSKI.
 • USTROŃ to stacja narciarska Mała Palenica, Równica i polana pod Czantorią.
 • W WIŚLE górki na sanki znajdziecie w ośrodku narciarskim Klepki, stacji narciarskiej Stok w Wiśle Jaworniku i przy wyciągach Pasieki w Wiśle.
 • Specjalną górkę na sanki znajdziecie na KUBALONCE i dalej w ISTEBNEJ przy ośrodku narciarskim Złoty Groń i Kompleksie Zagroń. Listę uzupełniają KONIAKÓW (Ochodzita) MESZNA (Chata na Groniu) i SZCZYRK (Biały Krzyż).


KATOWICE

PARK KOŚCIUSZKI

Park Kościuszki odwiedzaliśmy często kiedy nasi chłopcy uczyli się jeździć na rowerkach. To tutaj obaj po raz pierwszy odjechali na dwóch kółkach. Alejki tego parku są idealne na naukę jazdy na rowerze. A zimą? Zimą także warto tu przyjechać - z sankami. Bardzo popularna górka na sanki znajduje się niedaleko drewnianego kościoła św. Michała Archanioła. Z boku górki przez ok. 350 m biegnie nieużywany od lat tor saneczkowy, który na czas ostatniego weekendu śląskich ferii zimowych (10-11 lutego) został przygotowany i udostępniony do zjeżdżania dzięki wspólnej akcji mieszkańców Katowic, strażaków, Zakładu Zieleni Miejskiej i Katowickich Wodociągów. Jeśli zimowa pogoda się utrzyma będzie można korzystać z niego także po feriach. I jest nadzieja, że tor ten będzie dostępny dla małych sportowców także w kolejnych zimowych sezonach. Więcej o tej akcji w materiale Silesia Flesz.

 


WYCIĄG "SOPELEK"

Sopelek to naturalnie ukształtowany stok z wyciągiem narciarskim położony w dzielnicy Katowic - Kostuchnie. Znajduje się w obrębie ul. Sołtysiej. Wyciąg narciarski w ostatnich sezonach niestety nie działa, więc na sankach można śmigać tu do woli. Jeśli szukacie długiej i bezpiecznej górki na sanki to jest to najlepszy adres.

Na "Sopelek" można dojść od strony Katowic Podlesia - samochód zostawiamy na ul. Podleśnej i idziemy lasem ok. 10 minut lub od Katowic Kostuchny - jest to podobny spacer drogą prowadzącą od ul. Koraszewskiego. Trasa zjazdu ma prawie 200 m.


MIKOŁÓW

W naszym mieście, w Parku Planty, są górki, które pamiętają moje zimowe szaleństwa. Oj, działo się! Jako dziecko szalałam w naszym mikołowskim parku na górkach biegnących dość ostro w dół od płotu kąpieliska do rzeczki. Nie raz zjazd kończył się w jej zamarzniętym zimą korycie :) Te górki wciąż są miejscem szybkich zjazdów, jest tylko jeden problem - urosły też parkowe drzewa, pojawiły się metalowe ławki, więc kiedy zjazdy stały się slalomami pomiędzy tymi przeszkodami zaczęliśmy poszukiwania innych bezpieczniejszych miejsc. Oczywiście spacerując po mikołowskich Plantach można znaleźć także kilka bardziej bezpiecznych mniejszych górek w różnych miejscach.

Na śnieżne zjazdy polecamy wizytę poza centrum miasta - w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego na Sośniej Górze w Mokrym (Mikołów, ul. Sosnowa 5). Choć zimą ogród zasypia, to jest to miejsce które warto odwiedzić o każdej porze roku dla długich spacerów na niezliczonych alejkach i górek, które przysypane śniegiem są idealne na sanki. Jak wygląda zima na Sośniej możecie zobaczyć w naszym filmie.


TYCHY

PARK JAWOREK

W Parku Jaworek (Tychy, ul. Jaśkowicka) dzieci mają do dyspozycji długą i rozległą górkę. Warto odnotować, że aby urozmaicić dzieciom ferie w mieście, na górce pojawiła się nawet armatka śnieżna - dla innych miast to bardzo dobry przykład do naśladowania. Jest szansa, że po takiej akcji i przy odpowiedniej temperaturze tą naśnieżoną górką dzieci będą mogły cieszyć się dłużej.


 

SOSNOWIEC

GÓRKA ŚRODULSKA

Górka Środulska (Sosnowiec, ul. 3 Maja 51) to po katowickim Sopelku kolejny miejski stok warty polecenia. W sezonie zimowym jeśli warunki pozwalają i działają wyciągi można tu pojeździć na nartach (tutaj znajdziecie aktualności ze stoków), a na górkach obok stoku można zjeżdżać na sankach. Warto zapamiętać ten adres kiedy zima się skończy, ponieważ na Górce Środulskiej znajduje się duży plac zabaw. Zamontowano na nim urządzenia, których (podobno) nie ma na żadnym innym placu zabaw w Sosnowcu i na którym mogą bawić się dzieci w każdym wieku. Z radością to sprawdziliśmy - nasze wrażenia TUTAJ :)

Kolejne górki na sanki w miastach...

 • Bytom - Park Miejski im. Kachla | ul. Wrocławska
 • Bytom - Park im. A. Mickiewicza | ul. Chorzowska
 • Bytom - Sportowa Dolina  | Obok stoku narciarskiego zostało wydzielone miejsce gdzie można jeździć na sankach - korzystanie jest płatne - 10 zł za cały dzień. Ponieważ jest to górka przy stoku narciarskim, tu będzie śnieg nawet jeśli nie ma go w okolicy.
 • Czeladź - Góra Borzecha
 • Gliwice | os. Kopernika
 • Ruda Śląska - górka za kościołem św. Barbary | ul. Górnośląska | Bykowina
 • Tarnowskie Góry - Park Miejski
 • Wodzisław Śląski | Rodzinny Park Rozrywki w Wodzisławiu Śląskim to park który posiada wiele wzniesień, a wśród nich specjalną górkę na sanki. W parku w czasie ferii są organizowane zawody saneczkarskie dla dzieci. Więcej o Rodzinnym Parku Rozrywki tutaj.
 • Zabrze - Park Dubiela | ul. Trocera

 Bytom | Górka na sanki w Sportowej Dolinie (po lewej stronie)
www.facebook.com/sportdolina


Jedziemy dalej...

BIELSKO-BIAŁA

 • CYGAŃSKI LAS
Idąc żółtym szlakiem który prowadzi z Cygańskiego Lasu na Kozią Górę po kilkunastu minutach napotkacie stromy stok - pozostałość po skoczni narciarskiej, która kiedyś znajdowała się w tym miejscu. Skoczni już nie ma, ale pozostał pozbawiony drzew stok, który można wykorzystać do jazdy na sankach.
 • KOZIA GÓRA 
Kozia Góra to góra polecana przez nas na górski spacer szczególnie dla tych najmniejszych turystów. Było już o niej na blogu tutaj (w odsłonie jesiennej) i tutaj (w wersji zimowej). Zimą wciągnęliśmy na Kozią Górę sanki, ponieważ drogi które prowadzą w dół są na tyle szerokie i bezpieczne, że można pokusić się o zjazd. Na ewentualny zjazd z Koziej Góry polecamy drogę dojazdową do schroniska lub szlak niebieski z czerwonym, które także prowadzą cały czas dość szeroką drogą - byle nie zielony z pozostałościami toru saneczkowego! Nie tędy droga! ;)


 • DĘBOWIEC
Dębowiec gościł już na naszym blogu tutaj. Zimą na sankach można jeździć na polanie poniżej schroniska na Dębowcu (ale już nie na położonym niżej stoku narciarskim). Na górę można dostać się szybko korzystając w wyciągu kanapowego. Bezpłatny parking pod Dębowcem znajduje się przy ul. Karbowej 55 w Bielsku-Białej.

 • SZYNDZIELNIA
Długi stok na którym można jeździć na sankach znajduje się na prawo od schroniska, poniżej szczytu Szyndzielni. Plusem tego miejsca jest wysokość na jakiej się znajduje - nawet jeśli w Bielsku nie ma jeszcze albo już śniegu to na Szyndzielni często możemy na niego liczyć. A czy śnieg jeszcze tam na Was czeka możecie sprawdzić tutaj. Przy dobrych warunkach śniegowych całkiem dobrze zjeżdża się także czerwonym szlakiem (drogą dojazdową) ze schroniska na Szyndzielni do Olszówki Górnej.


BRENNA

NASZ HIT! PRZEŁĘCZ KARKOSZCZONKA

Nawet w czasie weekendu do Brennej, zacisznej górskiej miejscowości, dojedziecie bez korków niestety typowych w sezonie zimowym dla innych miejscowości jak Wisła czy Szczyrk. Żółty szlak z Brennej na Przełęcz Karkoszczonkę jest IDEALNY na spacer z dziećmi i sankami. Ale i dorośli na sankach na tym szlaku to normalny widok :) Jest to dość łatwa i niezbyt długa trasa, licząca w jedną stronę ok. 3 km. Nie licząc nieco mocniej wspinającej się w górę końcówki szlak ten jest mało wymagający. Jeśli bierzecie ze sobą sanki to w drugą stronę zapewnia dość długi i przyjemny zjazd. Dodatkowo na Przełęczy Karkoszczonka znajdziecie także kolejne górki dobre na zjazdy, co na pewno zapewni wszystkim dużo dużo dobrej zabawy. Więcej zdjęć i informacji możecie znaleźć w naszym wpisie: Wędrujemy... Brenna - Przełęcz Karkoszczonka.

 

 

WęgierSKI & ŚWINIORKA

Górkę w Brennej przy kompleksie narciarskim WęgierSKI (Brenna, ul. Węgierski) znaleźć było łatwo, bo sam kompleks poza trasami narciarskimi kiedyś reklamował się także tym, że na wydzielonej części stoku posiada górkę na sanki. Obecnie wyciągi w tym miejscu już nie działają, ale górka oczywiście jak stała tak stoi. Z parkingu na górkę mamy kilka kroków. Poszukiwana górka na sanki znajduje się na prawo od pierwszego wyciągu narciarskiego. Górka jest długa, z rodzaju tych które po długiej wspinaczce gwarantują długi zjazd. Nachylenie - niby niewielkie, ale można na niej rozpędzić się tak, że na dole trzeba hamować. A ponieważ górka kończy się w pewnym momencie spadem w stronę rzeczki hamowanie bywa konieczne. Więcej o tej górce możecie znaleźć w naszym wpisie Brenna WęgierSKI i sanki.
W Brennej przy Stacji Narciarskiej ŚWINIORKA (Brenna, ul. Leśnica 153) jest inna zimowa atrakcja - tor do snowtubingu. Na stronie internetowej (tutaj) znajdziecie informację czy w danym dniu snowtubing działa. Kiedyś przy ośrodku była także górka na sanki, niestety już jej nie ma. 

Jednak jeśli leży naturalny śnieg to dojeżdżając do tej stacji narciarskiej świetną górkę na sanki znajdziecie na przeciwko Restauracji pod Przyłazem - (Brenna, Leśnica 107).

Jeśli wybieracie się do Brennej w sezonie świątecznym to po drodze koniecznie zajrzyjcie do kościoła ojców franciszkanów w Górkach Wielkich (ul. Zofii Kossak 130). Znajduje się tam największa w diecezji bielsko-żywieckiej ruchoma szopka.

USTROŃ & WISŁA

 • Kolejne miejsce na naszej liście to MAŁA PALENICA w Ustroniu | link | czyli stacja narciarska, która także chwali się posiadaniem strefy dla dzieci z miejscem do jeżdżenia na sankach.
 • W Ośrodku narciarskim KLEPKI w Wiśle | link | także znajdziecie część trasy specjalnie wytyczoną na sanki i jabłuszka.
 • A to szczególnie polecamy! Stacja narciarska STOK w Wiśle Jaworniku zaprasza na Zimowy plac zabaw dla dzieci. Dla maluchów jest tu spokojna pontonowa karuzela Sun Kid Rotondo, dla starszych dzieci jest specjalna górka na sanki z wyciągiem taśmowym, dzięki któremu bez wspinaczki dostają się na szczyt górki. Na miejscu można wypożyczyć 3 rodzaje sanek, ślizgi i jabłuszka. Do dyspozycji jest także kolorowa dmuchana ścianka do rzucania śnieżkami. Plac zabaw czynny jest codziennie od 10:00 do 16:00. Jednorazowe nielimitowane czasowo wejście kosztuje 15 zł od osoby i jest to jednorazowe nielimitowane czasowo wejście (dzieci do lat 8 wyłącznie pod opieką osoby dorosłej z wykupionym biletem). Więcej informacji znajdziecie tutaj.


  • WYCIĄGI PASIEKI w Wiśle (Wisła Głębce, Brzegowa 10) także zaprasza na górkę na sanki a od godz. 9:00 do zmroku dodatkowo na tor do snowtubingu (karnet 10 wyjazdów: 40 zł, 1 wyjazd: 5 zł). Na stoku można wypożyczyć sprzęt (sanki, nartosanki - 10 zł/godz.). Więcej informacji tutaj.  Zdjęcia: 


  • Rozległa górka do jazdy na sankach jest także w Ustroniu POD CZANTORIĄ - znajdziecie ją kiedy idąc z parkingu miniecie dolną stację kolei linowej - za stacją skręcamy w lewo i podchodzimy kawałeczek w górę. Na pewno doprowadzą Was na miejsce odgłosy wesołej zabawy... 


  • Warto zajrzeć także na RÓWNICĘ, a konkretnie na rozległą polanę pod karczmą Dwór Skibówki. 

  KUBALONKA

  Na Kubalonce znaleźliśmy piękną zimę, górkę na sanki, a zaraz obok krótki tor do snowtubingu. Snowtubing jest płatny - koszt tej śnieżnej atrakcji to 17,5 zł za 6 zjazdów, pojedynczy zjazd kosztuje 3,5 zł. Na górce na sanki bywa tłoczno, ale bardzo wesoło. Można z niej korzystać bez ograniczeń, a z jej szczytu rozciągają się piękne widoki w stronę Istebnej i Koniakowa.


  ISTEBNA

  Górki na sanki znajdziecie w specjalnie wydzielonych częściach stoku Ośrodka narciarskiego ZŁOTY GROŃ | link | i KOMPLEKSU ZAGROŃ | link |. Przy tym drugim dodatkową atrakcją jest tor do snowtubingu. W Istebnej mieliśmy do dyspozycji własną górkę na sanki przy Agroturystyce Połom | link |.

  Agroturystyka Połom

   

  KONIAKÓW

  Parkując w pobliżu Karczmy Ochodzita, która znajduje się pod szczytem Ochodzitej (895 m n.p.m.) na jej szczyt mamy kilkanaście minut spokojnego spaceru. A na górze nieograniczona przestrzeń... OCHODZITA i jej rozległe bezdrzewne stoki są idealne na zjazdy. Bywa że wieje, ale i tak warto tu przyjść o każdej porze roku dla cudownego widoku ze szczytu.  MESZNA
  Z Mesznej do CHATY NA GRONIU | link | prowadzi dość przyjemna droga. Punktem startu spaceru z sankami może być niewielki parking na końcu ul. Orczykowej (samochód można zostawić też wcześniej i bliżej centrum miejscowości - na parkingu przy kościele - ul. Sportowa 3). Żółty szlak, który ma poprowadzić nas do celu, biegnie drogą dojazdową do Chaty na Groniu położonej na wys. 660 m n.p.m. Jest to niewielka klimatyczna karczma z pensjonatem, gdzie warto zaplanować posiłek i odpoczynek. Przy Chacie na Groniu znajdują się naturalne wzniesienia dobre na sankowe zjazdy. My przeszliśmy tę trasę przy okazji wędrówki Różańcowym Szlakiem Maryjnym | tutaj więcej o tym szlaku |. 

  SZCZYRK

  Kompleks narciarski BIAŁY KRZYŻ w Szczyrku (Przełęcz Salmopolska) to miejsce gdzie najdłużej można oglądać śnieg. Tutaj równolegle do trasy narciarskiej znajduje się miejsce gdzie można pojeździć na sankach. Aktualne warunki śniegowe w tym miejscu możecie sprawdzić tutaj.


  Jeśli znacie inne ciekawe miejsca, które można polecić na zimowe zjazdy na sankach to prosimy zostawcie informację w komentarzu lub napiszcie do nas: frantkiwedrowniczki@gmail.com.

  12 komentarzy:

  1. Podobno zima jeszcze wróci i potrzyma to będzie okazja pojeździć :-)

   OdpowiedzUsuń
  2. Super Strona i Bardzo Pomocna! Właśnie szukam informacji gdzie wybrać się na sanki z dzieckiem:)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Na pewno będziemy ją aktualizować w kolejnych sezonach :)

    Usuń
  3. Bardzo przydatny wpis przed sezonem! Możemy potwiedzić, że w sprzyjających warunkach śniegowych można zjechać z Szyndzielni na sam dół. A za sanki nie płaci się dodatkowo w kolejce :)

   OdpowiedzUsuń
  4. Pięknie... Zimo wróć...

   OdpowiedzUsuń
  5. Bytom Park Mickiewicza górka nawet z jednej-krótszej strony podświetlona.Z drugiej naprawde długa.

   OdpowiedzUsuń
  6. Kolejna górka to Czeladź góra Borzecha.Kolejna górka to dawny stok narciarski w parku w Tarnowskich Górach.

   OdpowiedzUsuń
  7. Górka w Parku miejskim w Tarnowskich Górach.Katowice Park Kościuszki.Jesli chodzi o Beskidy to napewno Zwardoń miedzy dolnym a górnym wyciągiem na Rachowcu.

   OdpowiedzUsuń
  8. Radzionków Ksieża Góra jest tam kilka miejsc gdzie można pozjeżdżać naprawde na długich zjazdach.

   OdpowiedzUsuń
  9. Najlepsze miejsce na sanki tylko w Gdyni. Polecam tez sklep z tanimi sankami zoesport.pl

   OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo przydatny szczegółowy i potrzebny wpis. Za kilka dni jadę poszukiwac polecanych tutaj górek i stoków. Dziękuję ��

   OdpowiedzUsuń

  Copyright © 2014 FrAntki Wędrowniczki , Blogger