Śląskie i okolice... Gdzie na sanki w góry? Aktualizacja na sezon 2022/2023!

Śląskie i okolice... GDZIE NA SANKI? 
Pierwsza wersja tego wpisu przygotowana została na pandemiczny sezon 2020/2021 kiedy więcej miejsc było dostępnych dla saneczkarzy (skutek uboczny zamknięcia stoków dla narciarzy..). Na sezon 2022/2023 przygotowaliśmy aktualizację, bo w sezonie zimowym jest to wiedza bardzo cenna, a my chętnie dzielimy się tym co wiemy :) 
 
Przy niektórych miejscach znajdziecie odnośniki do kamer internetowych, można sprawdzić nie tylko pogodę, ale też ilość ludzi na miejscu i ilość śniegu, tak zawsze można uzyskać najbardziej aktualne informacje ;) 

Tradycyjnie zachęcamy do dodawania kolejnych miejsc do naszej listy :)


 • BIELSKO-BIAŁA | SZYNDZIELNIA

- Bardzo popularne miejsce na zimowe zjazdy na sankach, dlatego lepiej unikać odwiedzania go w dni wolne, szczególnie jeśli chcecie wjechać do góry kolejką (kolejki do kolejki potrafią być naprawdę długie, bywa że w dni wolne stoi się w kolejce naprawdę bardzo długo). Kolejka jeździ codziennie od 9:00 (w poniedziałki od 10:00) do 17:30.
- Długi stok na którym można jeździć na sankach znajduje się na prawo od schroniska, poniżej szczytu Szyndzielni. Plusem tego miejsca jest wysokość na jakiej się znajduje - nawet jeśli w Bielsku nie ma jeszcze albo już śniegu to na Szyndzielni często możemy na niego liczyć.
- Jeśli nie chcecie wracać kolejką to przy dobrych warunkach śniegowych można dziecko pociągnąć na sankach czerwonym szlakiem (drogą dojazdową) ze schroniska na Szyndzielni do Olszówki Górnej (o ile na szlaku nie ma lodu, czasem bywa wyślizgany).

- Po sąsiedzku stok do jazdy znajdziecie także na Klimczoku, warto się przespacerować. Spacer w warunkach zimowych zajmie Wam przynajmniej 40 minut.

*
 • RZYKI | CZARNY GROŃ

- Stacja narciarska CZARNY GROŃ w Rzykach to kolejne miejsce gdzie możecie wybrać się na sanki. W sezonie zimowym na POLANIE PINGWINA można jeździć po przygotowanej trasie na sankach, kołach lub stawiać pierwsze kroki na nartach czy snowboardzie. Na miejscu można wypożyczyć sanki a na szczyt górki wyjechać "magicznym dywanem". Wejście na Polanę jest płatne, a cennik i godziny otwarcia znajdziecie tu: czarnygron.pl/polana-pingwina-zima.
- Działa Oberża i Knajpa Ski, można zjeść m.in. dobry bigos w bułce, rosół albo pizzę - na pewno nie wyjedziecie stąd głodni :)
- Na plus - mniejsze prawdopodobieństwo korków w drodze tam/z powrotem niż na drodze do Szczyrku czy Wisły.

*

 • PRZEŁĘCZ KOCIERSKA – POTRÓJNA

Nasze bardzo ładne odkrycie – szlak z Przełęczy Kocierskiej na Potrójną, na którym spotkaliśmy bardzo wiele dzieci z sankami i jabłuszkami, okazało się, że jeździć można na polanie w okolicach szczytu, a przy okazji możemy odbyć przyjemny i łatwy spacer w oby bardzo zimowych okolicznościach przyrody. Więcej o tej trasie przeczytacie tu: Wędrujemy... Potrójna zimą.

*

 • PRZEŁĘCZ KUBALONKA

Na Kubalonce znajduje się górka do jazdy na sankach, do końca zimowego sezonu w 2022 roku działał tu także snowtubing (był wyciąg i tor do jazdy na oponach), niestety w sezonie 2022/23 działać nie będzie, czy kiedyś ta atrakcja wróci? Czas pokaże...
- Na Kubalonce działają karczmy, więc jest możliwość zjedzenia ciepłego posiłku. Parking płatny.
- Jeśli chcecie się przejść na bardziej górski spacer z sankami to polecamy trasę z Kubalonki na Stecówkę. Można skrócić tę trasę, a konkretnie wyciąć odcinek, który prowadzi drogą często pełną aut i kuligów podjeżdżając samochodem na Przełęcz Szarcula. Więcej o tej trasie (chociaż w wydaniu letnim) tu: Wędrujemy... Na Stecówkę.

*

 • ISTEBNA | ZŁOTY GROŃ & ZAGROŃ

W Istebnej można zajrzeć do Ośrodka narciarskiego ZŁOTY GROŃ gdzie znajdziecie strefę dla dzieci z karuzelą z oponami i górką na sanki oraz KOMPLEKSU ZAGROŃ gdzie także znajdziecie górkę na sanki + snowtubing. Oba miejsca są dość blisko siebie.

*

 • KONIAKÓW | OCHODZITA

Parkując w pobliżu Karczmy Ochodzita, która znajduje się pod szczytem Ochodzitej (895 m n.p.m.) na jej szczyt mamy kilkanaście minut spokojnego spaceru. A na górze nieograniczona przestrzeń... OCHODZITA i jej rozległe bezdrzewne stoki są idealne na zjazdy. Bywa że bardzo tu wieje, wtedy na górze może być zimniej, ale i tak warto tu przyjść o każdej porze roku dla cudownego widoku ze szczytu, szczególnie polecamy zachody słońca.

*

 • BRENNA | PRZEŁĘCZ KARKOSZCZONKA

Lubimy Brenną za to, ze jest tu o wiele spokojniej niż w innych górskich miejscowościach i nigdy w życiu nie trafiliśmy tu na korki, oby to się nigdy nie zmieniło ;) Żółty szlak z Brennej na Przełęcz Karkoszczonkę jest idealny na spacer z dziećmi i sankami. Jest to dość łatwa i niezbyt długa trasa, licząca w jedną stronę ok. 3 km. Nie licząc nieco mocniej wspinającej się w górę końcówki szlak ten jest mało wymagający, o ile szlaku nie pokrywa lód, a jak się dowiedzieliśmy teraz niestety jest oblodzony. Jest bardzo ślisko, więc jeśli chcielibyście się tam wybrać to koniecznie z czymś co zapewni Wam bezpieczeństwo wędrówki (polecamy raczki, zawsze zimą warto je mieć w plecaku). Podobno najgorsze odcinki można obejść lasem. W nagrodę za ten spacer na Przełęczy Karkoszczonka przy Chacie Wuja Toma znajdziecie górki dobre na zjazdy, co na pewno zapewni wszystkim dużo dużo dobrej zabawy.

Więcej zdjęć i informacji możecie znaleźć w naszym artykule: Wędrujemy... Brenna - Przełęcz Karkoszczonka.

*

 • BRENNA | STACJA NARCIARSKA ŚWINIORKA

W Brennej Stacja narciarska ŚWINIORKA (Brenna, ul. Leśnica 153) działa snowtubing. Czy będzie działał i w tym sezonie? Trzeba śledzić wieści na stronie internetowej: swiniorka.com.pl.

- Jeśli leży naturalny śnieg to dojeżdżając do tej stacji narciarskiej świetną górkę na sanki znajdziecie na przeciwko Restauracji pod Przyłazem - (Brenna, Leśnica 107).
- Po drodze do Brennej koniecznie zajrzyjcie do kościoła ojców franciszkanów w Górkach Wielkich (ul. Zofii Kossak 130). Znajduje się tam największa w diecezji bielsko-żywieckiej ruchoma szopka.

*

 • USTROŃ | CZANTORIA
Rozległa górka do jazdy na sankach jest także w Ustroniu POD CZANTORIĄ - znajdziecie ją kiedy idąc z parkingu miniecie dolną stację kolei linowej - za stacją skręcamy w lewo i podchodzimy kawałeczek w górę.

*

 • USTROŃ | RÓWNICA

- Kolejne bardzo popularne miejsce na saneczkowe zjazdy. Równica, a konkretnie rozległa polana pod karczmą Dwór Skibówki, która zimą służy jako górka na sanki. Na Równicę można wjechać samochodem i w ramach spaceru przejść się także na szczyt tej góry. W weekendy z powodu łatwej dostępności i popularności bywa bardzo tłoczno.

*

 • WISŁA | SKOLNITY

Znajdziecie tu darmowy parking na ponad 300 samochodów, co w centrum Wisły nie jest takie oczywiste. Na górze gastronomia z menu także dla dzieci. aleja rzeźb & alpaki. Na sankach można pojeździć przy dolnej stacji kolejki na Polanie Pingwina. Jest tu ogrodzona i łagodna łączka do nauki jazdy na nartach i sankach z wyciągiem taśmowym, tor do snowtubingu oraz miejsce do jeżdżenia na sankach.
Wstęp na Polanę Pingwina jest płatny - za 2 godziny zabawy zapłacicie 40 zł, dziecko do 4 lat korzysta z Polany za 1zł.
- W bliskim sąsiedztwie znajduje się Ski Bar z ciepłymi napojami oraz fast foodami.

*
 • WISŁA | WYCIĄGI NARCIARSKIE PASIEKI

W Wiśle na ul. Brzegowej 10, bo tu znajdują się wyciągi narciarskie Pasieki znajduje się tor snowtubingowy i miejsce do jazdy na sankach. Na stoku można wypożyczyć sprzęt (sanki, nartosanki). Na miejscu bezpłatny parking na ok. 150 samochodów oraz bar z domowa kuchnią.


*
 • WISŁA | STACJA NARCIARSKA STOK

W tym miejscu (dokładnie przy ul. Wisła Jawornik 52a) znajdziecie zimowy plac zabaw ze stokiem saneczkowym, wyciągiem taśmowym, karuzelą pontonową i tarczą na śnieżki. A do tego bezpłatna wypożyczalnia sanek i "jabłuszek". na stok można przyjść z wlasnymi sankami, ale nie mogę one być metalowe ani drewniane, tylko plastikowe. Wstęp na zimowy plac zabaw jest płatny - 25 zł bez limitu czasowego. Dzieci do lat 8 korzystają z placu zabaw tylko pod opieką osoby dorosłej z wykupionym biletem.

*

 • MAGURKA WILKOWICKA

Tę polecamy na spacer z sankami, jeśli szukacie trasy gdzie można pociągnąć dzieci na sankach – do schroniska na Magurce można dojść korzystając z dość wygodnych dróg. Przy schronisku górki na których można pozjeżdżać. 

Więcej o Magurce i mapka trasy tu: Wędrujemy... Magurka Wilkowicka z Przełęczy Przegibek.

*
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to