Śląskie i okolice... Gdzie na sanki w góry?

Śląskie i okolice... GDZIE NA SANKI?
Wiedza obecnie bardzo cenna, a my chętnie dzielimy się tym co wiemy :) Przy niektórych miejscach znajdziecie odnośniki do kamer internetowych, można sprawdzić nie tylko pogodę, ale też ilość ludzi na miejscu i ilość śniegu, tak zawsze można uzyskać najbardziej aktualne informacje ;) 

Tradycyjnie zachęcamy do dodawania kolejnych miejsc do naszej listy :)


 • BIELSKO-BIAŁA | SZYNDZIELNIA

- Bardzo popularne ostatnio miejsce na zimowe zjazdy na sankach, dlatego lepiej unikać odwiedzania go w dni wolne, szczególnie jeśli chcecie wjechać do góry kolejką (kolejki do kolejki potrafią być naprawdę długie, bywa że w dni wolne stoi się w kolejce nawet 1-2 godziny!). Kolejka jeździ codziennie od 9:00 (w poniedziałki od 10:00) do 17:30.
- Długi stok na którym można jeździć na sankach znajduje się na prawo od schroniska, poniżej szczytu Szyndzielni. Plusem tego miejsca jest wysokość na jakiej się znajduje - nawet jeśli w Bielsku nie ma jeszcze albo już śniegu to na Szyndzielni często możemy na niego liczyć.
- Jeśli nie chcecie wracać kolejką to przy dobrych warunkach śniegowych można dziecko pociągnąć na sankach czerwonym szlakiem (drogą dojazdową) ze schroniska na Szyndzielni do Olszówki Górnej (o ile na szlaku nie ma lodu, czasem szlak bywa wyślizgany).
- Schronisko sprzedaje dania na wynos.

- Po sąsiedzku stok do jazdy znajdziecie także na Klimczoku, warto się przespacerować. Spacer zajmie Wam przynajmniej 40 minut.

 
 • SZCZYRK | HALA SKRZYCZEŃSKA

- Drugie bardzo popularne w tym sezonie miejsce. Zimą Hala Skrzyczeńska opanowana jest przez narciarzy, jeśli są narciarze to spacerować byłoby trudno... Teraz jest inaczej, a póki stoki zamknięte są dla narciarzy to sporo osób wybiera się tu na sanki i na spacer (polecamy spacer na Skrzyczne). Zjeżdżać na sankach można na szerokim stoku powyżej Restauracji Kuflonka i górnej stacji kolei.
- Sporo osób na sanki wybiera też stoki znajdujące się po lewej stronie dolnej stacji kolejki, jest tu obecnie naprawdę sporo możliwości.
- Dzieci na sankach spotkaliśmy też przy dolnej stacji wyciągu przy SOLISKU (czyli nieco dalej w stronę Przełęczy Salmopolskiej), śniegu była tam masa :)
- Kolej gondolowa na Halę Skrzyczeńską kursuje codziennie od 9:00 do 15:30. Toalety i parking przy dolnej stacji kolejki - bezpłatne.

 

 • RZYKI | CZARNY GROŃ

- Stacja narciarska CZARNY GROŃ w Rzykach to kolejne miejsce gdzie możecie wybrać się na sanki.
- Działa Oberża i Knajpa Ski, można zjeść m.in. dobry bigos w bułce, rosół albo pizzę - na pewno nie wyjedziecie stąd głodni :)
- Na plus - mniejsze prawdopodobieństwo korków w drodze tam/z powrotem niż na drodze do Szczyrku czy Wisły.

 

 • PRZEŁĘCZ KOCIERSKA – POTRÓJNA

Nasze ostatnie odkrycie – szlak z Przełęczy Kocierskiej na Potrójną, na którym spotkaliśmy bardzo wiele dzieci z sankami i jabłuszkami, okazało się, że jeździć można na polanie w okolicach szczytu, a przy okazji możemy odbyć przyjemny spacer w bardzo zimowych okolicznościach przyrody. O tym miejscu więcej napiszemy wkrótce :)

 

 • PRZEŁĘCZ KUBALONKA

Na Kubalonce znajdziecie miejsca gdzie nie tylko pojeździcie na sankach, są dwie bardzo przyjemne górki, ale też zaśnieżone ścieżki którymi możecie pospacerować z sankami. Normalnie w tym miejscu są trasy biegowe, teraz można spacerować i zjeżdżać. Na miejscu karczmy i możliwość zjedzenia ciepłego posiłku. Parking 8 zł za cały dzień. Polecamy :)


 • ISTEBNA | ZŁOTY GROŃ & ZAGROŃ

Sporo osób chwali sobie saneczkowanie na terenie Ośrodka narciarskiego ZŁOTY GROŃ (bardziej łagodny stok) i KOMPLEKSU ZAGROŃ. Oba są dość blisko siebie. Bezpłatne parkingi, toalety, działająca na wynos gastronomia, spora przestrzeń – warto rozważyć :)

 

 • KONIAKÓW | OCHODZITA

Parkując w pobliżu Karczmy Ochodzita, która znajduje się pod szczytem Ochodzitej (895 m n.p.m.) na jej szczyt mamy kilkanaście minut spokojnego spaceru. A na górze nieograniczona przestrzeń... OCHODZITA i jej rozległe bezdrzewne stoki są idealne na zjazdy. Bywa że bardzo tu wieje, wtedy na górze może być zimniej, ale i tak warto tu przyjść o każdej porze roku dla cudownego widoku ze szczytu, szczególnie polecamy zachody słońca. Karczma Ochodzita jest czynna, wydaje posiłki na wynos.


 • BRENNA | PRZEŁĘCZ KARKOSZCZONKA

Lubimy Brenną za to, ze jest tu o wiele spokojniej niż w innych górskich miejscowościach i nigdy w życiu nie trafiliśmy tu na korki, oby to się nigdy nie zmieniło ;) Żółty szlak z Brennej na Przełęcz Karkoszczonkę jest idealny na spacer z dziećmi i sankami. Jest to dość łatwa i niezbyt długa trasa, licząca w jedną stronę ok. 3 km. Nie licząc nieco mocniej wspinającej się w górę końcówki szlak ten jest mało wymagający, o ile szlaku nie pokrywa lód, a jak się dowiedzieliśmy teraz niestety jest oblodzony. Jest bardzo ślisko, więc jeśli chcielibyście się tam wybrać to koniecznie z czymś co zapewni Wam bezpieczeństwo wędrówki (polecamy raczki, zawsze zimą warto je mieć w plecaku). Podobno najgorsze odcinki można obejść lasem. W nagrodę za ten spacer na Przełęczy Karkoszczonka przy Chacie Wuja Toma znajdziecie górki dobre na zjazdy, co na pewno zapewni wszystkim dużo dużo dobrej zabawy.

Więcej zdjęć i informacji możecie znaleźć w naszym artykule: Wędrujemy... Brenna - Przełęcz Karkoszczonka.

 

 • BRENNA | STACJA NARCIARSKA ŚWINIORKA

W Brennej Stacja narciarska ŚWINIORKA (Brenna, ul. Leśnica 153) także została opanowana przez saneczkarzy.

- Jednak jeśli leży naturalny śnieg to dojeżdżając do tej stacji narciarskiej świetną górkę na sanki znajdziecie na przeciwko Restauracji pod Przyłazem - (Brenna, Leśnica 107).
- Po drodze do Brennej koniecznie zajrzyjcie do kościoła ojców franciszkanów w Górkach Wielkich (ul. Zofii Kossak 130). Znajduje się tam największa w diecezji bielsko-żywieckiej ruchoma szopka.

 

 • USTROŃ | CZANTORIA

- Na Czantorii śniegu nie brakuje, na górę można wyjechać kolejką, także z sankami. Kolejka działa codziennie od 8:30 do 15:30.

- Przy dolnej i górnej stacji kolejki działają punkty gastronomiczne (na wynos).

- Rozległa górka do jazdy na sankach jest także w Ustroniu POD CZANTORIĄ - znajdziecie ją kiedy idąc z parkingu miniecie dolną stację kolei linowej - za stacją skręcamy w lewo i podchodzimy kawałeczek w górę.

 • USTROŃ | PONIWIEC MAŁA CZANTORIA

- I tu czynna jest kolejka, kursuje codziennie od 9.00 do 15.00.
- Punkt gastronomiczny (na wynos) działa przy górnej stacji, w okolicy górnej stacji miejsce dobre na sanki. Choć wg oficjalnej informacji na profilu stacji nie ma możliwości przewozu sanek kolejką.
- Parking przy dolnej stacji bezpłatny

 

 • USTROŃ | RÓWNICA

- Kolejne bardzo popularne miejsce na saneczkowe zjazdy. Równica, a konkretnie rozległa polana pod karczmą Dwór Skibówki, która zimą służy jako górka na sanki. Na Równicę można wjechać samochodem i w ramach spaceru przejść się także na szczyt tej góry. W weekendy z powodu łatwej dostępności i popularności bywa bardzo tłoczno.


 • WISŁA | SKOLNITY

Znajdziecie tu darmowy parking, co w centrum Wisły nie jest takie oczywiste, a w weekendy czynny wyciąg, którym w celach turystycznych można wyjechać na górę. Na górze gastronomia z menu także dla dzieci. aleja rzeźb & alpaki. Na sankach można pojeździć przy dolnej stacji kolejki.

 
 • WISŁA | WYCIĄGI NARCIARSKIE PASIEKI

W Wiśle na ul. Brzegowej 10, bo tu znajdują się wyciągi narciarskie Pasieki także aktualnie pojeździcie na sankach.

 
 • MIĘDZYBRODZIE | ŻAR

- Na górę Żar można wyjechać kolejką linowo-terenową. Na sankach można pojeździć przy górnej stacji kolejki. Parking płatny. Na górze działa pizzeria na dole - restauracja.

  
 • KORBIELÓW | KOMPLEKS PILSKO JONTEK KORBIELÓW

- Możliwość jazdy na sankach na dole przy ośrodku.
- Od niedawna działa nowa kolej Buczynka, kursuje codziennie od 9:00 do 15:00. Na profilu kompleksu informacja o braku możliwości przewozu sanek.
- Parking 15 zł za dzień, toalety bezpłatne.

 
 • MAGURKA WILKOWICKA

Tę polecamy na spacer z sankami, jeśli szukacie trasy gdzie można pociągnąć dzieci na sankach – do schroniska na Magurce można dojść korzystając z dość wygodnych dróg. Przy schronisku górki na których można pozjeżdżać. 

Więcej o Magurce i mapka trasy tu: Wędrujemy... Magurka Wilkowicka z Przełęczy Przegibek.

*
https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki/

Komentarze