Wędrujemy... Hala Skrzyczeńska & Skrzyczne zimą

Dziś kilka słów o naszej niedawnej wyprawie w poszukiwaniu zimy, kiedy śnieg można było znaleźć tylko w górach i tam też pojechaliśmy. Nie mając całego dnia do dyspozycji skorzystaliśmy z drogi na skróty ;) czyli wykorzystując kolej gondolową Szczyrk Mountain Resort bardzo szybko znaleźliśmy się na Hali Skrzyczeńskiej, na wysokości 1000 m n.p.m i tu znaleźliśmy zupełnie inny i pięknie zimowy świat :)


 •  NA SANKI...

Zimą Hala Skrzyczeńska opanowana jest przez narciarzy, jeśli byliby narciarze to spacerować byłoby trudno... Teraz jest inaczej, bo stoki zamknięte są dla narciarzy, więc sporo osób wybiera się tu na sanki i na spacer.  

 • Na sankach zjeżdżać można na szerokim stoku powyżej Restauracji Kuflonka i górnej stacji kolei. 
 • Sporo osób na sanki wybiera też stoki znajdujące się po lewej stronie dolnej stacji kolejki.
 • W Szczyrku możliwości sankowych jest obecnie sporo, z okna kolejki widzieliśmy też kolejny stok nieco dalej, także opanowany przez saneczkarzy.
 • Dzieci na sankach spotkaliśmy też przy dolnej stacji wyciągu przy Solisku.
 • Pomocą w poszukiwaniach miejsc na sankowanie może być mapka dla narciarzy, którą możecie otrzymać kupując bilety na kolejkę, dzięki niej łatwo można znaleźć puste aktualnie stoki.

Jeśli przyjechaliście do Szczyrku bez swojego sprzętu to nic straconego... Na miejscu, przy drodze, znajdziecie sklepy, a w nich sprzęt do zjeżdżania w każdym możliwym typie, rozmiarze i kolorze ;)

 


 

Z Hali Skrzyczeńskiej trzymając się lewej pięknie widokowej strony, poszliśmy w kierunku Skrzycznego - to niecałe 3 km drogi. W schronisku PTTK Skrzyczne można coś zjeść, oczywiście w opcji "na wynos", z jadalni zostały wyniesione ławki, nie ma gdzie usiąść ani na zewnątrz, ani w środku. 

 • Przykładowe ceny w schronisku - frytki 10 zł, pomidorowa - 15 zł, pierogi, żurek lub bigos 20 zł za porcję. 
 • W oczekiwaniu na posiłek (co dość długo trwało) udało nam się nieco ogrzać... Można skorzystać z toalety i nacieszyć się kolejnymi pięknymi widokami z tarasu przed schroniskiem lub platformy widokowej za schroniskiem. 

Ze szczytu Skrzycznego na Halę Skrzyczeńską wracaliśmy nieco inaczej, szlakiem zielonym i żółtym przez Małe Skrzyczne. Z Hali Skrzyczeńskiej z powrotem na parking można zjechać kolejką, jeśli taką podróż powrotną planowaliście to warto będąc na dole od razu kupić bilet w obie strony (lub kupić bilet online, wtedy jest taniej niż w kasie na miejscu). Patrząc na wydeptane na śniegu ślady można było się domyślić, że na zimowe zejścia bywają wykorzystywane nieużywane obecnie trasy rowerowe.

Niektórzy dają się skusić i schodzą stokami narciarskimi. My zeszliśmy jednym ze stoków w kierunku Soliska, nieco bardziej stroma na krótkim odcinku była tylko końcówka, wcześniej - fakt, że idziemy w dół, ale nawet dość spokojnie. Bardziej strome wydają się stoki po prawej stronie kolejki (po prawej - jeśli idziemy w dół :)

*

KOLEJ GONDOLOWA | SZCZYRK MOUNTAIN RESORT:

 • W styczniu kolejka kursuje codziennie od 9:00 do 15:30 (dla ruchu turystycznego kursuje do 31 stycznia).
 • W gondolach można przewozić sanki, ale nie można przewozić sprzętu narciarskiego & snowboardowego.
 • Cennik: https://www.szczyrkowski.pl/cennik/gopass/cennik-skipassow 
 • Restauracja Kuflonka na Hali Skrzyczeńskiej czynna jest w godzinach pracy kolei.

Jeśli tylko możecie wybierzcie się do Szczyrku między poniedziałkiem a piątkiem, ponieważ zimą w dni wolne & weekendy do Szczyrku przyjeżdża wiele osób, dojazd tu i powrót do domu może wiązać się ze staniem w korkach, do tego może być problem z zaparkowaniem i kolejką do... kolejki. Jeśli planujecie wycieczkę w weekend to najlepiej być tu jak najwcześniej, najlepiej zaraz po otwarciu kolejki.

 • Bilety na przejazd kolejką można kupić wcześniej na gopass.pl | www.gopass.pl.
 • O ile w bezpośrednio w kasie kolejki można kupić bilety na przejazd tylko w górę lub tylko w dół i góra-dół to bilety on-line dostępne są tylko na przejazdy góra-dół, ale za to kupicie je taniej niż w kasie.

PARKING:  

 • Przy kolei gondolowej Szczyrk Mountain Resort, ul. Salmopolska 53b

Parking jest dość pojemny, ale w piątek wczesnym popołudniem (w czasie ferii) miejsce można było znaleźć tylko jak ktoś odjechał. Sporo osób przyjeżdża tylko na sanki (i jeździ w okolicy dolnej stacji kolejki), więc jest rotacja i miejsce znaleźliśmy dość szybko. 

 • Nieco dalej od dolnej stacji kolejki (ul. Narciarska) znajdziecie duży parking na 500 miejsc.
 • W Szczyrku można znaleźć także prywatne parkingi lub parkować na chodniku przy drodze jeśli akurat znajdziecie miejsce i oczywiście - nie ma zakazu.

Korzystając z innej dostępnej kolei, tym razem kanapowej, COS OPO Szczyrk, możemy wyjechać prosto na Skrzyczne, a stamtąd przejść się na Halę Skrzyczeńską. 

 • Od wiosny do jesieni ciekawym pomysłem na wycieczkę jest PĘTLA SZCZYRKOWSKA.

Pętla Szczyrkowska to rodzinna trasa rekreacyjna podczas której turyści pokonują prawie 6 km kolejkami górskimi, 2 km przez Szczyrk i 3 km widokową granią przy okazji zdobywając Skrzyczne, najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Szczegóły tej oferty znajdziecie tutaj: www.szczyrkowski.pl.

 


*
https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki/
 *
 
 *
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to