Wędrujemy... Zimowe widoki z Ochodzitej

O Ochodzitej i widokach, które możemy podziwiać stojąc na jej szczycie mogłabym pisać o każdej porze roku. Tym razem wpis zimowy, bo najpiękniejsza zima to ta, którą można zachwycać się w górach. A zima na Ochodzitej zachwyca mnie od lat. Ochodzita góruje nad Koniakowem, którego centrum leży na wysokości od 700 do 740 m n.p.m. Jest to najwyżej położona wieś w Beskidzie Śląskim. To wyjątkowe usytuowanie Koniaków zawdzięcza temu, że jego zabudowania rozsiane są nie w dolinie, lecz wysoko na stokach górskich.Parkując w pobliżu Karczmy Ochodzita, która znajduje się pod szczytem Ochodzitej (895 m n.p.m.) na jej szczyt mamy kilkanaście minut spokojnego spaceru. A na górze nieograniczona przestrzeń i cudowne widoki. Panorama widziana z bezleśnego wierzchołka Ochodzitej obejmuje m.in. Złoty Groń i sznur zabudowań Istebnej, Wielką Czantorię i Równicę, Baranią Górę, Pilsko, Rycerzową, a przy dobrej widoczności Tatry i Małą Fatrę.


W 2011 roku w "Subiektywnym rankingu 15 pięknych polskich miejsc i rzeczy, z których możemy być dumni" opublikowanym przez tygodnik "Newsweek" znalazł się widok z Ochodzitej. W uzasadnieniu czytamy: 
 
„Beskidzka Trójwieś - czyli położone na trójstyku (w miejscu, gdzie spotykają się granice Polski, Czech i Słowacji) Istebna, Jaworzynka i Koniaków - choć coraz bardziej popularna, wciąż liczbą odwiedzających nie może konkurować ze Szczyrkiem czy Zakopanem. Zupełnie niesłusznie, bo widok z położonej nieopodal góry Ochodzitej zapiera dech. Mało tego - na granicy Istebnej i Jaworzynki rosną 170-letnie świerki, które szwedzcy genetycy uznali na najpiękniejsze drzewa świata. W tamtejszych lasach spotkać zaś można głuszce, czyli zagrożone wyginięciem ptaki hodowane przez miejscowe nadleśnictwo. Trójwieś jest też miejscem, gdzie folklor nie jest wyłącznie atrakcją dla turystów. Miejscowi z dumą noszą kierpce, czepce i ciasnochy (czyli koszule bez rękawów)". 
Źródło: Newsweek (3/2011)Drugim punktem widokowym który znajdziecie niedaleko Ochodzitej jest Koczy Zamek (847 m n.p.m.).  Chociaż góra nie wyróżnia się z daleka to warto zatrzymać się tutaj na kolejną porcję pięknych widoków. Szczyt ten jest bardzo łatwo dostępny z położonego dosłownie kilka kroków niżej parkingu przy Domu Wczasowym Koronka (Koniaków 799). Obok biegnie niebieski szlak prowadzący ze Zwardonia na Baranią Górę. Na zachodnim zboczu góry po czynnym kiedyś kamieniołomie piaskowca pozostała kilkunastometrowa pionowa ściana - ponieważ nie ma zabezpieczenia, więc trzeba bardzo uważać na dzieci.


I na koniec widok z innej strony... Ochodzita widziana ze spaceru szlakiem pomiędzy Istebną Połom a Kubalonką.Wybieracie się w te okolice zimą? Zobaczcie gdzie można pojeździć z dziećmi na sankach - Ochodzita i jej rozległe zbocza są na naszej liście: Gdzie na sanki? | Śląskie.

https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki

Komentarze

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to