Wędrujemy... Szyndzielnia - Klimczok - Bystra

Szyndzielnia i Klimczok... Tych szczytów nie trzeba reklamować. Ze względu na kolej linową, więc i łatwiejszy dostęp na szczyt Szyndzielni i bardzo przyjemny spacer na kolejny ze szczytów - Klimczok, są to bardzo popularne cele wycieczek. Możecie być niemal pewni, że wybierając się tutaj towarzyszy wędrówki będziecie mieć sporo. Jednak jeśli chcecie podziwiać piękne widoki, które stąd się rozciągają i uciec od tłumów polecamy Wam ciekawą widokowo trasę, która biegnie od Schroniska PTTK Klimczok do Bystrej. Ale oczywiście najpierw musimy dostać się na górę, więc po kolei :)

Zdjęcia pochodzą z dwóch wycieczek - wczesno i późnowiosennej ;) 
Startujemy z Bielska-Białej (przystanek autobusowy, ul. Warszawska przy dworcu PKP). Autobusem nr 8 jedziemy do samego końca i wysiadamy na przystanku Szyndzielnia skąd do dolnej stacji kolejki linowej mamy już kilka kroków.


Przejazd kolejką to zawsze atrakcja, którą trudno ominąć. Kolej na Szyndzielni przeszła duży remont, pojawiły się m.in. nowe wagoniki, które kursują od 2017 roku. Z nowymi wagonikami pojawiły się nowe ceny za przejazd, w opinii wielu dość wysokie. Koszt przejazdu w obie strony dla rodziny 2+2 to 86 zł, jednak nas interesuje tylko kierunek "góra", a przejazd w jedną stronę kosztuje niewiele mniej, bo 64 zł (18 zł bilet normalny i 14 zł ulgowy).


Po wyjściu z gondoli możemy pójść prosto w stronę Schroniska Szyndzielnia lub wejść na 18 metrową wieżę widokową. Wstęp na wieżę jest dodatkowo płatny. Koszt wstępu dla jednej osoby to 4 zł. Bilet na wieżę kupuje się w kasie górnej stacji kolejki.


Czy warto zainwestować w widok z wieży? Tak, w takie widoki zawsze warto inwestować, choć podobne piękne i rozległe widoki czekają jeszcze na Was na trasie.


Z górnej stacji kolejki spacerem docieramy do Schroniska PTTK Szyndzielnia. Stąd żółtym szlakiem (ok. 45 minut) wędrujemy na szczyt Klimczoka.


Klimczok odkrywa przed nami kolejne piękne widoki ze szczytu i z polany pod szczytem, znajduje się tutaj ciekawa Chatka na Klimczoku kryjąca wiele skarbów i niezwykła kolekcja kamieni z wielu stron i gór świata - ten "ogródek" naprawdę warto zobaczyć. Ale podejrzewam że nie ma wapienia z naszej mikołowskiej Fiołkowej Góry, więc pojawił się pomysł aby go tu donieść.


Kolejny etap to wizyta w Schronisku Klimczok. Dzieci znajdą tu niewielki plac zabaw. Stąd dalej poprowadzi Was szlak czerwony, którym w czasie ok. 1 godz. 30 minut zejdziecie do Bystrej. Oznaczenia szlaku szukajcie zaraz za schroniskiem idąc w kierunku dyżurki GOPR. Początkowo czerwony szlak biegnie razem ze szlakiem żółtym, ale później rozdzielają się - nasz czerwony prowadzi do Bystrej, a żółty do Chaty na Groniu, Mesznej i Wilkowic-Bystrej.


Szlak ten jest bardzo mało uczęszczany, w tygodniu spotkaliśmy na nim tylko jedną osobę. Szkoda, że tak niewiele osób decyduje się na tę trasę, bo jest ona idealna dla spragnionych ciszy i naprawdę pięknych i rozległych widoków, które możemy podziwiać na sporej części trasy wędrując odkrytym szczytem Magury. Jednak ponieważ ostatecznie schodzimy w dół, więc trzeba liczyć się z tym, że będą również odcinki wymagające częstszego hamowania. Ale sami zobaczcie jak przyjemna to trasa...

 
 

W Bystrej nasz szlak dociera do przystanku autobusowego Bystra pod Źródłem (ul. Fałata). Stąd autobusem linii 57 w ciągu mniej więcej 30 minut można dostać się do centrum Bielska, skąd rozpoczynaliśmy naszą wycieczkę. W Bystrej w sąsiedztwie przystanku jest duży, nowy plac zabaw dla dzieci, a naprzeciwko - Zajazd pod Źródłem (link).

Pamiętajcie o tej niezwykle widokowej opcji przy kolejnej wycieczce na Szyndzielnię i Klimczok. Jeśli nie chcecie przejść całej trasy warto powędrować grzbietem Magury choć kilkaset metrów. I przepraszam, że znów się powtarzam, ale... naprawdę warto :)


Co jeszcze warto odwiedzić w tej okolicy?
Na pewno warto zajrzeć na Dębowiec. A co można znaleźć na Dębowcu? Na to pytanie odpowiedź znajdziecie we wpisie Nowe i nienowe atrakcje Dębowca. Drugim miejscem które polecamy jest Park w Dechę w Bielsku - tutaj nasza relacja.

*
https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki/

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to