Rowerem... Pojezierze Palowickie

Kolejna warta polecenia trasa na rower lub dłuższy spacer ma swój początek w Żorach i biegnie prawie w stu procentach szerokimi ścieżkami przez las i wśród stawów, więc jest bezpieczna i idealna na spokojną rodzinną wycieczkę z dziećmi. W wersji podstawowej jest to licząca ok. 14 km pętla Żory - Palowice - Żory. Trasa jest bardzo dobrze oznaczona, a sieć szlaków rowerowych tej okolicy pozwala przedłużyć wycieczkę o kolejne kilometry.


W Żorach jako punkt startu mamy do dyspozycji kilka parkingów:
  • ul. Pszczyńska przy rondzie Dolna Brama Miasta Żory (tutaj
  • ul. Fabryczna, przy dworcu PKP (tutaj)
  • ul. Boczna (tutaj)
  • Park Botaniczny Piaskownia (tutaj)
Dwie ostatnie lokalizacje znajdują się już pod samym lasem, dwie wcześniejsze wymagają jeszcze dojazdu ścieżką rowerową przez miasto (1-2 km). My wybraliśmy parking przy ul. Pszczyńskiej, blisko rynku, ponieważ chcieliśmy i tam zajrzeć.


Pojezierze Palowickie to bardzo ładna nazwa obszaru, który stanowi część Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Obszar Pojezierza Palowickiego jest niewielki, ale ma swój urok, na który składa się m.in. kompleks malowniczych stawów hodowlanych - podobno najpiękniejszych w powiecie rybnickim. Bogaty jest tutaj także świat fauny i flory.


Z ul. Bocznej skręcamy w prawo (ul. Gichta) w kierunku lasu. Do Palowic jedziemy trzymając się czerwonego szlaku rowerowego. Na tej malowniczej biegnącej wśród zieleni trasie może zaskoczyć nas ciekawy obiekt dawnego przemysłu - wieża wsadowa dawnej Huty Waleska przy której robimy pierwszy przystanek. Ta ceglana wieża wyciągowa (zwana gichtą) to pozostałość po działającej tutaj w pierwszej połowie XIX wieku hucie Waleska. Wieża liczy 15 m wysokości a jej mury mają prawie metr grubości. Przy wieży znajduje się tablica, dzięki której możecie zapoznać się z historią tego obiektu.

Ze skrzyżowania szlaków w okolicach wieży jest ok. 20 km do Kobióra, 11 km do Rybnika albo 11 km do Czerwionki-Leszczyn i to też są trasy przebiegające przede wszystkim spokojnymi leśnymi ścieżkami.

 

Jeśli zjedziecie na chwilę z czerwonego szlaku to znajdziecie ciekawe miejsce zwane potocznie Domkiem Shreka. Niestety dojazd nie jest oznaczony - tutaj to miejsce na mapie.


W tym miejscu (zdjęcie wyżej) skręcamy w lewo i jedziemy w dół ok. 600 m aż dojedziemy do następnego skrzyżowania dróg - po lewej stronie stoi ambona myśliwska, a my skręcamy w prawo i po ok. 200 m zobaczymy niewielki betonowy mostek - skręcamy, przejeżdżamy mostek, a ta droga już szybko doprowadzi nas do celu. Domek warto zobaczyć choć chyba lepiej jeśli gospodarza nie będzie na miejscu...


Tą samą drogą wracamy na nasz czerwony szlak i jedziemy dalej w kierunku Palowic. Kolejny przystanek możemy zrobić przy Krzyżu na Wytrzęsowie. Jest to krzyż dziękczynny, który w połowie XIX w. wznieśli palowiccy robotnicy - gichciarze - pracujący w hucie Waleska.


W Palowicach wita nas obszerna wiata - kolejne miejsce dobre na krótki odpoczynek. Stąd można pojechać dalej drogą asfaltową w kierunku centrum Palowic, po kilkuset metrach dojedziecie do niewielkiego placu zabaw, plenerowej siłowni i sklepu. Po kolejnych 800 m drogi znajdziecie obiekt leżący na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego - piękny zabytkowy kościół Trójcy Przenajświętszej, którego budowę ukończono w 1606 roku.

 
Do Żor wracamy tym samym czerwonym szlakiem aż do momentu kiedy spotkamy skrzyżowanie ze szlakiem żółtym - wtedy skręcamy w lewo i dalej jedziemy tym szlakiem. Szlak żółty zapewnia nam kolejny odcinek trasy w pięknym otoczeniu stawów i zieleni i doprowadzi nas z powrotem prosto pod wieżę wsadową dawnej huty Waleska.


Na zakończenie odwiedzamy żorski rynek. Wycieczkę kończymy delektując się pysznymi truskawkowymi lodami z Cukierni Szmajduch, która mieści się kilka kroków od rynku. Znajdujemy Ognika, machamy dzieciom, które cieszą się przejażdżkami na Żorzance (koszt: 2,5 zł za przejazd) i jedziemy do domu, ale na pewno wrócimy jeszcze w te spokojne i urokliwe okolice na kolejną, tym razem dłuższą trasę.


Jakie możliwości kryje ta okolica pokazuje mapa - tutaj mapka w większej rozdzielczości.

https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki

Komentarze

  1. Świetny pomysł na niedzielną wycieczkę rowerową, skorzystaliśmy, polecamy

    OdpowiedzUsuń
  2. Skorzystamy ze wszystkich wskazówek juz jutro. Dziekujemy

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to