Rowerem & spacerem... Graniczne Meandry Odry

Dziś zabieramy was na południowy zachód województwa śląskiego gdzie znajduje się chroniony obszar GRANICZNYCH MEANDRÓW ODRY. Bieg rzeki ma tu charakter naturalny, a nieuregulowane jej wody fantazyjnie meandrują pomiędzy terenami gminy Krzyżanowice a czeskim Bohuminem. Najciekawszy odcinek rzeki ma 7 km i ciągnie się od mostów granicznych, łączących Chałupki i Bohumin, do ujścia Olzy. Tyle teorii, teraz czas na piękny spacer lub wycieczkę rowerową


ŚCIEŻKA NA MAPIE
GRANICZNE MEANDRY ODRY PO STRONIE POLSKIEJ:

Startujemy z parkingu na dawnym przejściu granicznym w Chałupkach - kilka kroków stąd, naprzeciwko wejścia do parku w którym pomiędzy drzewami można dostrzec bardzo ładny Zamek Chałupki, znajdziecie znaki kierujące Was na ścieżkę "Graniczne Meandry Odry". Po polskiej stronie jedziemy (lub idziemy) początkowo asfaltową drogą pomiędzy domami, a później szeroką wygodną betonową ścieżką, która jest wyłączona z ruchu samochodowego. Otaczają nas drzewa, pola i dość ciekawa jesienią już przerastająca nas wysokością roślinność. Po ok. 3,5 km docieramy do prawie trzydziestometrowej wieży obserwacyjnej, z której rozpościerają się ładne widoki na okolicę i oczywiście na fragment rzeki Odry. Ścieżka od Chałupek do wieży i ewentualnie dalej - aż do Zabełkowa jest idealna także na spacer z wózkiem. Wstęp na wieżę jest bezpłatny.


Zauważyliśmy, że większość osób wybiera na spacer do wieży krótszy odcinek z parkingu w Zabełkowie, a my bardzo polecamy ten dłuższy odcinek z Chałupek, który jest o wiele ciekawszy - po drodze są ławki i miejsca skąd możemy zobaczyć wijącą się Odrę.


GRANICZNE MEANDRY ODRY PO STRONIE CZESKIEJ:

Z parkingu można przejść przez most na Odrze na czeską stronę, tu spotkacie czerwony szlak pieszy (zaraz za mostem skręcamy w lewo). Szlak ten początkowo prowadzi przez las (ok. 2,5 km), a dalej już do końca szosą (nie ma chodnika) i łączy kilka punktów, z których możemy podziwiać meandry Odry - dojścia do rzeki są oznaczone specjalnymi znakami, po polskiej stronie takich oznaczeń nie ma.Ścieżka przez las i szlak czerwony to zestaw raczej bardziej spacerowy niż rowerowy. Ścieżka jest wąska, a w dniu naszej wizyty miejscami była dość błotnista, ale byliśmy uparci, więc daliśmy radę, choć zaliczyliśmy także przenoszenie rowerów przez powalone drzewo i wpychanie ich na niespodziewanie wyrastające przed nami górki Po drodze możemy odpocząć w specjalnie przygotowanych wiatach - taką przy samym brzegu Odry znajdziecie m.in. przy punkcie 3 na załączonej mapie. Ciekawym miejscem do odpoczynku jest także brzeg Jeziora Wielki Kaliszok, jest tu spora trawiasta przestrzeń, trochę piasku na brzegu jeziora i plac zabaw dla dzieci.


*
https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki/

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to