Poznajemy... Rezerwat Żubrowisko w Jankowicach

Tego miejsca jeszcze u nas nie było, więc jak najszybciej to nadrabiamy! Rezerwat Żubrowisko w Jankowicach koło Pszczyny to jedno z miejsc w województwie śląskim gdzie można podziwiać żubra, króla puszczy. 

W Jankowicach znajduje się ośrodek hodowli żubrów i edukacji leśnej. Żubry mają tu do dyspozycji aż 750 hektarów. Przyjeżdżając tu nie mamy gwarancji, że je zobaczymy, podobno najlepiej być tu rano, wtedy stado można spotkać przy paśniku, na który mamy dobry widok z dość sporej altany. Później bywa, że stadko udaje się głębiej w las. Ale nic straconego... W lesie jest drugi paśnik gdzie także często można je zobaczyć. 

 

 

Drugim powodem, dla którego warto odwiedzić Jankowice jest ok. dwukilometrowa ścieżka dydaktyczna, która prowadzi przez las. Łatwa ścieżka, częściowo bardzo wygodna - utwardzona, częściowo bardziej dzika - typowo leśna, plus ciekawe tablice edukacyjne, miejsca gdzie można usiąść i odpocząć, a do tego drewniane mostki i cisza, którą przerywa tylko śpiew ptaków, to wszystko sprawia że ten leśny spacer, choć może nie za długi, ale jest naprawdę atrakcyjny. Raczej nie spotkacie tu tłumu turystów, szczególnie kiedy wybierzecie godziny poranne. 

Czego można dowiedzieć się z tablic edukacyjnych? Przede wszystkim chyba wszystkiego o żubrach - czym się różnią od bizonów, jaką wygląda ich dieta, co to są chruczeniubry i kupryski, czy jak szybko żubry biegają. Poza tym dowiecie się także sporo o samym lesie, warstwach i darach lasu czy pracy leśnika.

Przy ośrodku znajduje się duży parking. Wstęp na teren ośrodka jest darmowy. Zgodnie z informacją podaną na stronie ośrodka ze ścieżki edukacyjnej można korzystać od wtorku do niedzieli.

Możemy poruszać się tu tylko pieszo, nie wolno wprowadzać psów. Jeśli chcielibyście wybrać się na spacer z wózkiem to warto wiedzieć, że ścieżka ma też odcinki bardziej wyboiste i typowo leśne. 

Naprzeciwko ośrodka, po drugiej stronie drogi, znajduje się Karczma Wiejska, miejsce przyjazne dzieciom, dla nich jest tu m.in. sporo miejsca do pobiegania oraz ładny plac zabaw. Warto zajrzeć tu po spacerze.

 


Żubry w województwie śląskim mieszkają także w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Zabytkowym Parku w Pszczynie oraz w Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu.

Co ciekawego znajdziecie jeszcze w tej okolicy? 

Oczywiście Pszczynę i jej atrakcje:

 • Zabytkowy Park 
 • Skansen - Zagrodę Wsi Pszczyńskiej 
 • Muzeum Zamkowe
 • Rynek
 • Park aktywności dla dzieci
 • Dziką Promenadę idealną na spacer o której pisaliśmy tutaj: Spacerem... Dzika Promenada w Pszczynie
Mieliście okazję stanąć już oko w oko z żubrem? Ale żywym, nie tym z reklamy? ;) Jeśli nie to zapraszamy do Jankowic, Pszczyny lub Ustronia. 
 
A teraz zapraszam Was na spacer po Rezerwacie Żubrowisko w Jankowicach...
 
 
 
Poranek w Jankowicach... Żubry przy paśniku
 
 
W tym lesie nie sposób się zgubić... Kierunek marszu wyznaczają znaki.
 
 
Jeden z elementów ścieżki edukacyjnej, takich elementów na trasie spotkacie jeszcze wiele.
 
 
Kładki to jeden z elementów, dzięki któremu ścieżka edukacyjna jest jeszcze bardziej atrakcyjna.
 
 
Część ścieżki edukacyjnej to też typowo leśna droga...
 

 
Karczma Wiejska w Jankowicach... miejsce przyjazne na odpoczynek po spacerze.
 
 
*

Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

 1. Tutaj macie na ten temat wszystko - http://szybkieodchudzanie.pl/
  Ogólnie chodzi o dietę. Żadne cuda - tylko podstawowe informacje i będzie dobrze.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to