Spacerem... Szlak Kwitnącej Magnolii w Cieszynie

Tym razem mamy dla Was dużą dawkę słońca i wiosny w bardzo pięknej postaci - Szlaku Kwitnącej Magnolii w Cieszynie. Wczesna wiosna w Cieszynie to co roku bardzo wyjątkowy czas a sam Cieszyn nazywany bywa "najpiękniejszym miastem w Polsce w kwietniu". Czy słusznie? Zapraszamy Was na spacer w poszukiwaniu obsypanych morzem kwiatów drzew...
 
 

SZLAK KWITNĄCEJ MAGNOLII prowadzi do najbardziej imponujących okazów magnolii w centrum Cieszyna, trasa wiedzie wzdłuż neorenesansowych, secesyjnych i modernistycznych budynków i willi, które liczą sobie po 100-150 lat. To właśnie ich zamożni właściciele upodobali sobie magnolie i sadzili je obok swych domów. Najstarsze okazy magnolii zostały posadzone w 1890 roku, więc mają już ponad 130 lat! Spacerując możemy podziwiać nie tylko piękne magnolie, ale też bardzo ciekawą architekturę miasta.

A kto sprowadził magnolie do Cieszyna? Najprawdopodobniej na przełomie XVIII i XIX wieku zrobił to historyk, pedagog, bibliofil i katolicki ksiądz Leopold Jan Szersznik. To dzięki niemu rozprzestrzeniły się one w ogrodach wspomnianych zamożnych mieszkańców miasta, dla których były synonimem prestiżu i zamożności. 
 

Szlak Kwitnącej Magnolii ma 11 przystanków i liczy ok. 1 km, spokojnie przejście nim zajmuje ok. 1 godziny. Wczesna wiosna to najlepszy czas na taki spacer, wtedy drzewa pięknie obsypane są kwiatami.
 
 
Kolejne przystanki na Szlaku Kwitnącej Magnolii: 
 • Plac Kościelny 8 | Magnolia gwiaździsta w ogrodzie z neorenesansową dziewiętnastowieczną willą przed ewangelickim Kościołem Jezusowym.
 • Plac Kościelny 4 | Magnolia Alexandrina przed budynkiem parafii ewangelickiej z mansardowym dachem z XVIII w. przylegającym do neogotyckiego Technikum Mechaniczno - Elektrycznego.
 • ul. Sienkiewicza 6 | Dwa drzewa magnolii Alexandrina za pięknym kutym ogrodzeniem z inicjałami "A.M.", przy eklektycznej willi z okrągłą narożną basztą, budowniczego Alfonsa Mattera. W końcu XIX w. zabudował on tą część miasta zwaną Matterówką.
 • ul. Sienkiewicza 12 | Rzadko spotykana magnolia Soulange’a w ogrodzie przyległym do kamienicy licowanej żółtą glazurą, którą wybudowali na przełomie XIX i XX wieku cieszyńscy fabrykanci mebli Pohlnerowie.
 • ul. 3 Maja 17 | Drzewo magnolii gwiaździstej przed modernistyczna willą z lat 1920 zbudowana przez rodzinę Nohelów.
 • ul. 3 Maja 16 | Drzewo magnolii Alexandrina przed secesyjnym domem należącym do Karla Czepela, w którym na od 1910 roku prowadził prywatną Szkołę Handlową.
 • ul. 3 Maja 13 | Młody okaz magnolii Rustica Rubra rosnący przy willi z lat dwudziestych XX wieku.
 • ul. Miarki 2 | Widoczne od ul. 3 Maja drzewko bardzo rzadko spotykanej magnolii Lenné’go na tyłach modernistycznej willi nawiązującej swą architekturą do stylu marynistycznego.
 • ul. 3 Maja 10 | Magnolia Alexandrina przed reprezentacyjną willą w stylu wiedeńskiej geometrycznej secesji, znanego cieszyńskiego budowniczego Roberta Lewaka. Nad głównym wejściem do willi z dorycką kolumną inicjały właściciela "R.L.", nad wejściem bocznym natomiast płaskorzeźba z atrybutami architekta.
 • Park Pokoju | Trzy drzewka magnolii Alexandrina rosnące przy orkiestronie. Park, w którym w 1779 roku podpisano tzw. Pokój Cieszyński, został w 1931 roku zmodernizowny z okazji przeniesienia do Pałacu hr. Larischów Muzeum Miejskiego. W Muzeum Śląska Cieszyńskiego znajduje się siedemnastowieczny, niderlandzki obraz ze szkoły Jana Breughla i Fransa Frankena, przedstawiający Matkę Boską oraz św. Elżbietę z małym Chrystusem i Janem Chrzcicielem w otoczeniu bogatego wieńca kwiatów, wśród których odnaleźć można kwiat magnolii.
 • ul. Regera 6, Café Muzeum | W atmosferze wspaniałego pomieszczenia dawnej pałacowej stajni o nieskazitelnych klasycznych proporcjach, można dzisiaj miło i przyjemnie spędzić czas, racząc się między innymi... Białą Magnolią. Jest to deser serwowany w czasie kiedy kwitną magnolie. Składa się z dwóch warstw bezy, a pomiędzy mini jest delikatny krem na bazie mascarpone, a na górze sos wiśniowy lub truskawkowy. Skusicie się? :)
Spacer można zakończyć także w Kawiarni Presso (ul. Zamkowa 3), tu polecamy odpoczynek przy filiżance kawy i tarcie Ruby, która wyglądem nawiązuje do płatków magnolii (zdjęcie ze zbiorów Kawiarni Presso).


*
 
Mapa naszego spaceru:
 

 
 
Inne miejsca występowania magnolii w Cieszynie:  
 • Wzgórze Zamkowe
 • ul. Hallera
 • ul. Sikorskiego
 • Szpital Śląski
Spacer po Cieszynie warto zacząć od Wzgórza Zamkowego (duży parking znajdziecie tutaj). Alejkami wśród drzew dojdziemy m.in. do repliki armaty z przełomu XVII i XVIII wieku ("występowała" ona w filmach Ogniem i mieczem oraz Potop). Nad nią rozpościera się pierwsza napotkana przez nas magnolia. Z tego miejsca można dostrzec wysoką wieżę stojącą na szczycie wzgórza - to Wieża Piastowska. Warto wejść na taras widokowy znajdujący się na szczycie tej wieży, przy dobrej widoczności mamy stamtąd dobry widok na bliższą i dalszą okolicę. Aby wejść na taras musimy pokonać 120 schodków, jest dość stromo i wąsko.
 • Wieża Piastowska otwarta jest codziennie | w styczniu, lutym, listopadzie i grudniu: 10:00 - 16:00, w marcu, kwietniu i październiku: 9:00 - 17:00, w maju i wrześniu 10:00 - 18:00, w czerwcu, lipcu i sierpniu 10:00 - 19:00. Bilety: normalny 7 zł & ulgowy 4 zł, rodzinny 18 zł, z KDR 2 zł (dane z 2024 roku).
Na Wzgórzu Zamkowym stoi także Wieża Ostatecznej Obrony oraz słynna znana z banknotu dwudziestozłotowego Rotunda św. Mikołaja i św. Wacława, najstarszy obiekt murowany na Śląsku i jeden z nielicznych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Warto mieć ze sobą banknot o tym nominale aby porównać rysunek z oryginałem. Rotundę także można zwiedzić, o taką możliwość pytajcie w Wieży Piastowskiej.
 


 
Początek naszej wycieczki
Spacer na Wzgórzu Zamkowym & wizyta na Wieży Piastowskiej...
 


Ze Wzgórza Zamkowego idziemy już w stronę rynku, który także warto odwiedzić, znajduje się tu studnia z figurą św. Floriana, są ławeczki na których można odpocząć, od wiosny na słonecznej płycie rynku znajdziecie wiele kawiarnianych ogródków. Stąd jest już bardzo blisko na początek naszego magnoliowego szlaku.  
 
Spieszmy się cieszyć magnoliami, niestety tak krótko kwitną... A więcej informacji o tym co jeszcze można zobaczyć w Cieszynie znajdziecie na końcu tego artykułu pod naszą galerią zdjęć, a teraz zapraszamy Was na spacer ukwieconymi magnoliami uliczkami Cieszyna...
 


 
 
Co jeszcze warto zobaczyć w Cieszynie?
 • Ciekawym miejscem jest jedna z dzielnic Cieszyna - WENECJA, znajdziecie tu malowniczo położone niewielkie domy, które znalazły swoje miejsce nad kanałem wodnym "Młynówka" i do których można dostać się korzystając z mostków zawieszonych nad kanałem. Jest to urokliwe, ustronne miejsce gdzie podczas spaceru wąską brukowaną uliczką (ul. Przykopa) towarzyszyć Wam będzie uspokajający szum rzeki.
 • Legendarna Studnia Trzech Braci, na ścianach żeliwnej altanki znajdują się dwie tablice z tekstem legendy o założeniu Cieszyna. Całość uzupełnia płaskorzeźba przedstawiającą spotkanie trzech braci, synów Leszka III: Bolka, Leszka i Cieszka przy źródle w 810 roku. Według legendy to właśnie oni założyli Cieszyn, uważany za jedno z najstarszych miasto w Polsce.
 • Cieszyn można zwiedzać także podążając szlakiem Kociej Szajki. Szlak ten powstał na podstawie popularnej serii książek dla dzieci autorstwa Agaty Romaniuk o przygodach grupy kotów-detektywów znad Olzy, które we współpracy z miejscową policją rozwiązują lokalne zagadki kryminalne. Z kart książek koty rozpierzchły się po ulicach Cieszyna i tak w ośmiu miejscach miasta znajdziecie postacie tych niezwykłych kocich bohaterów... Gdzie dokładnie? Szlak rozpoczyna się przy Studni Trzech Braci, bo to naprzeciwko niej koty mają swoją kryjówkę, kolejnych szukajcie przy kawiarni Kornel i Przyjaciele niedaleko Rynku, przy sklepie ze śledziami (ul. Głęboka), przed wejściem do Kina Piast, przy wejściu do siedziby stowarzyszenia „Serfenta”, w Bibliotece Miejskiej, na schodach przy Młyńskiej Bramie oraz przy Tramwaj Cafe.
 • Nowością jest Szlak Cieszyńskiego Tramwaju, który 100 lat temu jeździł po Cieszynie. Na reaktywację nie było szans, ale za to na granicy polsko-czeskiej, w pobliżu Mostu Przyjaźni, jako atrakcja turystyczna zaparkowała wierna replika tramwaju sprzed 100 lat. Można wejść do środka, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, a także posłuchać historii Cieszyńskiego Tramwaju i wyobrazić sobie jak mogła wyglądać podróż tramwajem przez Cieszyn sto lat temu...
 • A może jeszcze na spacer? Na spacer zaprasza rezerwat przyrody Lasek Miejski nad Puńcówką. Powstał on aby chronić m.in. cieszyniankę wiosenną, roślinę charakterystyczną dla Śląska Cieszyńskiego. To właśnie na Pogórzu Cieszyńskim znajduje się najwięcej stanowisk o największej liczebności. Poza tym obszarem spotyka się ją tylko sporadycznie, na pojedynczych stanowiskach w kilku innych regionach Polski. 
 • Macie jeszcze trochę czasu? Jeśli tak może wybierzecie się na małe zakupy do Czeskiego Cieszyna, czeskie smakołyki i czeska kuchnia czekają tam na Was ;) Aby dostać się do Czeskiego Cieszyna wystarczy przejść przez jeden z mostów na Olzie.
 • Warto odwiedzić punkty informacji turystycznej, znajdziecie je w miejskim Ratuszu i na Wzgórzu Zamkowym.


 Co warto zjeść? 
 • Będąc w Cieszynie warto skusić się na Kanapki Cieszyńskie. Kanapki mają różne dodatki, ale najbardziej popularną jest kanapka śledziowa. Słynne kanapki znajdziecie w sklepach sieci Społem m.in. na ul. Bielskiej 49, Regera 3, Głębokiej 1. Więcej o tych kanapkach przeczytacie na stronie producenta tutaj.

*

Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to