Spacerem... Dzika Promenada w Pszczynie

Czy po zwiedzeniu Muzeum Zamkowego w Pszczynie, zajrzeniu do Pokazowej Zagrody Żubrów i Skansenu Zagrody Wsi Pszczyńskiej, spacerze po zabytkowym pszczyńskim parku i uroczym rynku oraz wizycie w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Pszczyńskie Żubry w Jankowicach można w Pszczynie i jej okolicach znaleźć coś jeszcze?

Okazuje się, że można, a jest to ŚCIEŻKA EDUKACYJNO-PRZYRODNICZA "DZIKA PROMENADA".

Gdzie ją znajdziecie? Jeśli z parkingu przy ul. Żorskiej pójdziecie w stronę Zagrody Żubrów to po przejściu kilkunastu kroków po prawej stronie zobaczycie dużą tablicę informacyjną z mapą i opisem dwóch ścieżek przyrodniczych tej okolicy. Tu rozpoczynają się obie ścieżki. Znajdują się one na terenie 160 hektarowego Parku Zwierzyniec, który graniczy z parkiem zamkowym i to na jego terenie znajduje się także wspomniana już Zagroda Żubrów.

Do wyboru mamy dwie ŚCIEŻKI EDUKACYJNO-PRZYRODNICZE:

  • ZIELONA - "TROPEM ŻUBRA" o długości ok. 3,5 km
  • CZARNA - "CYRANKA" o długości ok. 6 km

Ścieżki mają jeden wspólny odcinek oraz połączone są inną leśną ścieżką, więc można te trasy dowolnie modyfikować w zależności od tego na jak długi spacer planujecie się wybrać.

 


Przejdź do mapy

 

Po drodze są tablice edukacyjne, a przy każdej z nich stanęła ławka gdzie można odpocząć. Niedaleko Zagrody Żubrów jest także duża altana dla turystów (z ławkami i stołami). Korzystając z okazji można odwiedzić Pokazową Zagrodę Żubrów (aktualnie jest czynna). Ale najważniejsza jest tu oczywiście przyroda, bo wytyczone trasy biegną głównie leśnymi ścieżkami mając rzeki Pszczynkę i Młynówkę za towarzyszki :) Do kompletu mamy podmokłe łąki, stawy - Cyrankę i Łącką Groblę oraz głośne ptasie chórki :)

Uwaga! Na tej ścieżce jest jeden krótki ok. 400 metrowy odcinek, który prowadzi poboczem drogi, alternatywnie można przejść dołem - lasem, ale ścieżka ta jest już bardziej dzika i w zależności od pory roku może być bardziej zarośnięta. 

Jeśli szukacie miejsca na spacer spokojniejszego niż pszczyński park to tu prawdopodobnie będzie spokojniej ;) W tygodniu w opcji "po lekcjach", spacerujących było niewielu, w dni wolne pewnie będzie więcej, ale przestrzeni też jest tu jest sporo :)

A nam najbardziej podobał się odcinek ścieżki, która wiła się pomiędzy drzewami nad rzeką Młynówką i doprowadziła nas do stawu Cyranka (na oryginalnej mapie tych ścieżek, którą widzicie w naszej galerii zdjęć jest to odcinek między punktami 7 i 9). Pięknie tam było :)

Na te ścieżki można także zabrać rower, my sami odkryliśmy je będąc w tej okolicy właśnie na rowerach :) 

PS. Jeśli chodzi o spacer z wózkiem to na tej ścieżce problematyczny może być jeden odcinek między punktami 7 i 8 na mapie, idziemy dość wąską ścieżką nad rzeką i w jednym miejscu jest mały uskok.

Wybierając się na tę pętlę z wózkiem można pójść najpierw w stronę stawu i rzeki Młynówki, a nie tą ścieżką gdzie płynie rzeka Pszczynka, wtedy zobaczycie czy da się przejechać, a jeśli stwierdzicie, że jednak nie to skręcicie w prawo i mając staw Cyranka po lewej stronie (biegnie tam ścieżka-skrót przez las w stronę rzeki Pszczynki) i po prostu przejdziecie wcześniej nad wspomnianą rzekę Pszczynkę (to ta ścieżka gdzie widać murek na zdjęciach). Dla wózka na pewno będzie przejezdna ta druga - zielona pętla.

 

 
 *
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to