Spacerem... Szwajcaria Rachowicka

SZWAJCARIA RACHOWICKA? Tak, Szwajcaria jest na Śląsku - niedaleko Gliwic ;)

Odwiedziliśmy ją kiedy po deszczowym poranku przyszło bardzo ładne popołudnie. Żeby go nie zmarnować wybraliśmy się na krótką, ale bardzo ładną Ścieżkę przyrodniczo-leśną "RACHOWICE" w Nadleśnictwie Rudziniec. Ponieważ nie jest długa, to można ją przejść i dwa, i trzy razy, warto ;)


Ścieżka ma swój początek tutaj | mapa | i tu też znajdziecie leśny parking, na którym w świąteczne piątkowe popołudnie (a dokładnie 1 maja) było kilkanaście aut. Na parkingu szukajcie ścieżki prowadzącej do lasu oznaczonej tablicą "Kierunek marszu" - to właśnie dobra droga. Ścieżka ma formę pętli, więc wrócicie nią w to samo miejsce.
 

Na leśnej ścieżce nie było tłoku, minęliśmy się z kimś może dwa razy, największy "tłok" generowały leśne żuczki, więc warto patrzeć pod nogi żeby potem nie płakać ;)

Na całej ok. 2 km trasie są i typowe proste leśne ścieżki, i drewniane pomosty, poręcze zabezpieczające, zejścia i podejścia po terenowych schodkach, a najciekawszy most-bujamost spotkacie na koniec. Całość uzupełniają tablice edukacyjne, świeża zieleń i ogromne stare drzewa.

Pytaliście czy można tu przyjechać z wózkiem? Niektóre nieliczne odcinki (bywają nierówności) oraz schodki mogą być trudnością, obok schodków najczęściej biegnie wydeptana dodatkowo ścieżka, ale wózek trzeba pchać do góry. Czasem ścieżki przy schodkach brak i prawdopodobnie trzeba by było wózek przenosić. Jak mniej więcej wyglądają ścieżki w tym miejscu można zobaczyć na naszych zdjęciach. 
 • Na takie spacerowe trasy polecamy nosidła, a jeśli chcecie zacząć nosić dzieci to polecamy konsultacje i wypożyczalnię Basi | www.chustyinosidla.pl |.

Szlak wyznaczony jest fragmentami dolinki potoku Sierakowickiego i to właśnie ten teren nosi nazwę „Szwajcarii Rachowickiej".

Na krótki spacer - bardzo polecamy. Poza samą ścieżką można zagłębić się dalej w las, są tu szerokie leśne ścieżki, które na pewno gdzieś Was poprowadzą - dajcie się zaskoczyć ;) Gdzie znaleźć te ścieżki? Polecamy mapy.cz - tutaj dokładna mapa okolicy | mapa |. 
W drodze powrotnej pierwszy raz w tym sezonie i pierwszy raz po "kwarantannie" zaliczyliśmy NAJ-naj-najlepsze lody w ulubionej Lodziarni "Sonia" w Borowej Wsi, zresztą w pierwszym dniu otwarcia lodziarni po przerwie :)CO JESZCZE WARTO ODWIEDZIĆ W TEJ OKOLICY?
 • Blisko stąd, bo ok. 17 km czyli ok. 15 minut drogi, jest do kolejnego polecanego przez nas miejsca - JEZIORA PŁAWNIOWICE & ZESPOŁU PAŁACOWO-PARKOWEGO, o którym więcej pisaliśmy tutaj: Rowerem... wokół Jeziora Pławniowice
 • Tylko 15 km drogi dzieli Was od RUD RACIBORSKICH, a tu kolejne miejsce idealne na spacer - krótszy w PARKU PRZYPAŁACOWYM W RUDACH | tutaj | lub dłuższy w LASACH RUDZKICH (więcej o Lasach Rudzkich jeszcze u nas będzie :) 
 • W Rudach znajduje się także inna atrakcja - ZABYTKOWA STACJA KOLEI WĄSKOTOROWEJ & STACYJKOWO RUDY | zobacz: Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej & Stacyjkowo w Rudach |. Uwaga! Aktualnie (maj 2020) te obiekty są jeszcze nieczynne, ale miejmy nadzieję że niedługo znów będzie można śmigać kolejką po wąskich torach i szaleć w parku linowym Stacyjkowa.  


Komentarze

 1. Świetne miejsce na popołudniową wycieczkę do lasu. Ludzi mało. Mostki, powalone drzewa, ogromne pokrzywy, huba na pniach, kukułka w tle - synek (2 lata) był zachwycony!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo bardzo się cieszymy :D Pozdrawiamy serdecznie :D

   Usuń
 2. O widzisz, nie słyszałam o tym miejscu ;) Wygląda interesująco :)

  OdpowiedzUsuń
 3. czy można zabrać psa?

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto napisać o płynącym dnem doliny Potoku Sierakowickim. Ściek. Śmierdzący obrzydliwy ściek. To jest minus tego miejsca. Po rozmowie z sołtysem wsi straciłem nadzieję, jakieś bajdurzenie o "poprawianiu sytuacji"...Byłem tam dziś, 10.04.2021, nic się nie zmieniło..
  Żal i wstyd. Układy z lokalnymi przedsiębiorcami? Nie wiem..
  Smutne. Brudne. Złe.
  Tak, żal mi tej przyrody, bo jest przepiękna.
  Pozdrawiam.
  P.S. Walczmy proszę o to miejsce!

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy można przyjechać z psem?

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe, ale jakoś nie po drodze. Dzięki za namiary i fotki :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to