Spacerem... Dolina Racławki

DOLINA RACŁAWKI to jedna z bardziej urokliwych dolinek w okolicach Krakowa, nie może być inaczej jeśli ten rezerwat przyrody jest częścią Obszaru Natura 2000 oraz Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Dnem dolinki płynie potok Racławka, wyznaczone są szlaki piesze - ścieżki dydaktyczne (żółta, niebieska i czerwona). Jest kilka miejsc gdzie można odpocząć nad brzegiem potoku - m.in. przy Skałce z Nyżą.


Skąd zaczynamy? Parking w miejscowości Dubie przy Dolinie Racławki znajdziecie TUTAJ. Parking jest bezpłatny, ale miejsca nie jest zbyt wiele. Uwaga na to, żeby jadąc nie przeoczyć go, jest trochę schowany.

Dość długim odcinkiem niebieskiej ścieżki można spacerować z rowerkiem czy wózkiem, ścieżka jest dość szeroka i równa, ale musicie mieć na uwadze, że jest jeden bardzo kamienisty odcinek, przy Skałce z Nyżą, gdzie z przejazdem będzie problem (wózek trzeba przenieść). Problem ze spacerem z wózkiem może też być po większych opadach deszczu.

Wczesną wiosną rosną tu pierwsze wiosenne kwiaty - fiołki, pierwiosnki, zawilce... Później króluje soczysta zieleń, która otacza nas z każdej strony. Jesienią spacerujemy po grubym dywanie rudych bukowych liści.

Nie wypatrzycie tu może tak wielu skałek jak w innych znanych krakowskich dolinkach, ale nic straconego, naprawdę warto tu być - jest przyjemnie i spokojnie, na spacer idealnie. Spacer w Dolinie Racławki polecamy szczególnie w cieplejszy dzień - cień mamy na prawie całej trasie, spacerujemy między drzewami. Obecność potoku blisko naszej ścieżki jest bezcenna...

Mapa szlaków Doliny Racławki


  • Ścieżka dydaktyczna NIEBIESKA (ogólnoprzyrodnicza) składająca się z trzynastu punktów, prowadząca dnem Doliny Racławki, z odgałęzieniem do Wąwozu Stradlina ma charakter ogólnoprzyrodniczy. Pozwala zapoznać się z typowymi dla rezerwatu zbiorowiskami roślinnymi, gatunkami flory i fauny, formami ochrony przyrody, a także ciekawymi obiektami geologicznymi. Długość ścieżki: 6 km.
  • Ścieżka dydaktyczna CZERWONA (geologiczna) na której zlokalizowano pięć punktów, prowadzi Doliną Racławki i Wąwozem Zbrza. Jest to typowa ścieżka geologiczna, na której obejrzeć można dwa duże kamieniołomy w Dubiu i Dębniku oraz niewielki, ale bardzo ciekawy łom w zboczach Doliny Racławki. W obiektach tych łatwo możemy prześledzić budowę geologiczną obszaru oraz zapoznać się z charakterystycznymi dla niej skałami. Długość ścieżki: 5 km.
  • Ścieżka dydaktyczna ŻÓŁTA (geologiczna) składająca się z ośmiu punktów, to ciekawa wyprawa  w przeszłość geologiczną obszaru. Ścieżka prowadzi Wąwozem Żarskim, Doliną Szklarki i Doliną Racławki. Długość ścieżki: 6 km.
Najładniejsza jest sama główna dolina, więc przede wszystkim polecamy Wam szlak niebieski. Pozostałe ścieżki przydadzą się jeśli chcecie zapewnić sobie jeszcze dłuższy spacer, wszystkie mają charakter pętli i wszystkie ścieżki mają swój początek w jednym punkcie (przy parkingu).


https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki/

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to