VII Międzynarodowy Festiwal Makiet Kolejowych w Rybniku (18-19 maja 2013)

Od czasu do czasu przeglądamy wspólnie zasoby sieci, najczęściej są to "filmiki" na popularnym youtube.com, tematyka różnorodna w obszarze zainteresowań chłopców w wieku 4-6 lat. W ten sposób trafiliśmy na relacje z wystaw i festiwali makiet kolejowych, a ściślej ogromną ilość relacji, jako że pasjonatów filmowania i fotografowania pociągów w miniaturze nie brakuje, o czym sami także mieliśmy przekonać się w Rybniku. Kiedy następnie przyznałam się, że posiadam wiedzę o "wystawie makiet" zorganizowanej niedaleko nas chłopcy już nie odpuścili, przy okazji ucząc się odmieniać słowo "makieta" przez wszystkie znane przypadki.

I tak trafiliśmy do Rybnika, a dokładniej do budynku Fundacji Elektrowni Rybnik, pod której dachem, w dużej sali gimnastycznej, odbywał się zorganizowany według rozkładu jazdy prawdziwy ruch kolejowy. Warto było przyjechać tu i stanąć przy tych małych torach nie tylko żeby widzieć radość w oczach naszego duetu śledzącego jazdę kolejnych pociągów, ale także po to żeby zobaczyć efekt niewątpliwie bardzo ciężkiej pracy grupy pasjonatów przenoszących świat kolei do określonej skali. Pociągi, wagony i ich ładunek, pasażerowie siedzący w oświetlonych wagonach pociągu ICC, budynki dworców, lokomotywowni, przejazdy kolejowe z zamykającymi się szlabanami, wiadukty, mosty, drzewa, semafory - to wszystko było tak realne że budziło podziw, a często i uśmiech kiedy odwiedzający wystawę zauważali fotoradar stojący przy torach.
Zwiedzający dzielili się na tych z dziećmi i tych z aparatem i/lub kamerą, my mieliśmy i dzieci, i aparat, więc też mamy kilka zdjęć.
Frankowi podobały się malutkie parowozy i pędzące ekspresy, Antkowi tradycyjnie wszystko co niebieskie. Hitem dla obydwu były automatycznie zamykające i otwierające się przejazdy. Czekałam na pytanie Franka kiedy i my będziemy mieć taką kolejkę, oczywiście doczekałam się tego w przewidzianym czasie, ale musiałam ostudzić jego zapał roztaczając przed nim wizję wstąpienia do klubu modelarza w stosownym wieku. Już i tak ich pokój mógłby być terenem interesującej wystawy o tematyce kolejowej albo planem zdjęciowym serialu "Tomek i przyjaciele" (seria szesnasta).

Rybnicka wystawa makiet kolejowych odbywa się corocznie, zawsze na przełomie maja i czerwca. Drążąc temat, na stronie internetowej Fundacji Elektrowni Rybnik dowiedzieliśmy się jaka była idea zorganizowania pierwszej wystawy w Rybniku w 2007 roku, znaleźliśmy ciekawą fotogalerię z tegorocznej wystawy, a także dość zrozumiały opis szczegółów technicznych tego przedsięwzięcia.

Wystawy makiet kolejowych organizowane są cyklicznie także w dawnym Techników Kolejowym w Sosnowcu (obecnie Zespół Szkół Technicznych i Licealnych, ul. Kilińskiego 31). Szczegóły dotyczące miejsc i terminów takich wystaw warto śledzić na forach internetowych modelarzy.

*


Informacje & adresy:

Fundacja Elektrowni Rybnik
ul. Podmiejska, Rybnik
http://fundacjarybnik.pl

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to