Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej & Stacyjkowo w Rudach

Wreszcie po kilku deszczowo-zimnych weekendach słońce nie poskąpiło nam swoich ciepłych promieni, więc żeby nie marnować tak sprzyjającej słońcem okazji bez chwili wahania znaleźliśmy cel wspólnej wyprawy i ruszyliśmy w kierunku Rybnika i dalej do Rud. Dodatkową motywacją był odbywający się w dniach 18-19 maja 2013 w Rybniku Międzynarodowy Festiwal Makiet Kolejowych.

Szczegółowe informacje dotyczące aktualności, historii i cennika Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach znajdują się na stronie internetowej Stacji - aktualności i cennik faktycznie aktualne. Wiele informacji i ciekawostek można także znaleźć przeglądając profil na Facebooku. Warto śledzić pojawiające się tam informacje, Stacja co roku włącza się w obchody Nocy Muzeów i Industriadę, a wtedy na odwiedzających czekają dodatkowe atrakcje.
Pierwszy raz odwiedziliśmy Stację w Rudach w sierpniu 2011 roku, tak się szczęśliwie dla nas złożyło, że trafiliśmy na pierwsze dni kiedy zabytkowy parowóz "Las 49" obsługiwał linię z Rud do Paproci, pokonanie tej 2,5 kilometrowej trasy "tam i z powrotem" zajęło nam ok. 30 minut. Poza obowiązkowym przejazdem trasą wąskotorówki gdzie do wyboru mamy dwie trasy: dłuższą którą obsługuje spalinowóz (Rudy-Stanica-Rudy) i nieco krótszą którą obsługuje parowóz lub spalinowóz (Rudy-Paproć-Rudy), chętni mogą zwiedzić Lokomotywownię (3 zł/os) czy sprawdzić siłę swoich rąk na ręcznej drezynie (5 zł za cały zespół). W budynku stacji (przy kasie biletowej) znajduje się witryna z pamiątkami, a tuż obok budynku są dworcowe toalety.


Z naszego pobytu w 2011 roku powstał krótki film: Przejażdżka zabytkowym parowozem "Las 49".

Widać że dzieci lubią to miejsce, szczególnie mali fani Tomka i jego przyjaciół nie przepuszczą okazji wejścia do stojących przy stacji eksponatów: spalinowozu czy parowozu i oczywiście zaglądnięcia do jego kotła, przyjrzenia się z bliska tłokom, przejechania się "Anią" i "Klarą", porównania czym się różnią spalinowozy od parowozów czy zwiedzenia "Domkowa".


Przed wyprawą do Rud warto sprawdzić aktualny rozkład jazdy pociągów turystycznych i dostępność dodatkowych interesujących nas atrakcji. Parowóz "pracuje" w dni większego natężenia ruchu turystycznego czyli w soboty, niedziele i dni świąteczne.Postój składu na stacji Paproć i zmiana kierunku jazdy parowozu - dla pasażerów jest to okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć.*
We wrześniu 2012 roku do dyspozycji turystów odwiedzających wąski tor oddano Bistro "Peron 2" i Dziecięcy Park Linowy "Stacyjkowo Rudy".

Tak budowano park linowy Stacyjkowo Rudy (www.kolejkarudy.pl)

Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni zmianami, które zaszły w tym miejscu po naszym pierwszym pobycie w Rudach w sierpniu 2011 roku. Zmiany na lepsze dotyczą nie tylko samej Stacji, ale także nowych inwestycji, które mimo swojej nowości zgrabnie wpisują się w charakter tego miejsca. Stacyjkowo Rudy to taka "kropka nad i", bardzo przyjemny i zadbany zakątek przeznaczony nie tylko dla dzieci i rodziców. Obiekt dość kameralny, ale możliwości ma sporo: można tu odpocząć przy dobrej kawie lub herbacie, wygodnie przy stoliku lub w cieniu drzew, posilić się tostami, ciepłą zupą czy kiełbaską z grilla, w tym czasie dzieci bezpiecznie dają upust swojej energii we "wtopionym" w drzewa parku linowym, można rodzinnie zagrać w boule, a to wszystko w dość rozsądnych cenach. Przyznam, że wcześniej brakowało nam w tym miejscu cienia, miejsca do posiedzenia i małej a dobrej gastronomii.


Tor do gry w boule z instrukcjąW Stacyjkowie można zorganizować dziecku urodziny, to bez wątpienia zdrowsza alternatywa niż impreza w sali zabaw: harce na świeżym powietrzu, przejazd wąskotorówką, zabawa w parku linowym, zdrowe przekąski, ognisko i... lekcja żywej historii. Gdyby nie odległość dzieląca nas od Rud na pewno zaprosilibyśmy tu wszystkich kolegów naszych chłopaków, bo w najbliższym czasie czeka nas podwójna plenerowa impreza urodzinowa.

Na stronie internetowej Stacyjkowa Rudy znajdziecie aktualne informacje o cenniku i ofercie, a także galerię zdjęć. Stacyjkowo ma także swój profil na Facebooku


Jak wszystkie mini parki linowe, także i ten w Stacyjkowie, przeznaczony jest dla dzieci od lat 3. Składa się z 12 przeszkód zabezpieczonych siatką. Ze wszystkich parków linowych, w których bawiły się FrAntki, ten wyjątkowo trafił w ich gust, przyznam że w mój też, park jest duży, przyjemnie zlokalizowany, urozmaicony pod względem trudności i porządnie wykonany.

Najlepszą reklamą tego miejsca i tak nie będą moje rozważania, Antoś radośnie pokonując i kontemplując kolejne przeszkody na trasie parku linowego wystarczy za całą resztę moich słów, więc zapraszam do obejrzenia filmu: Stacyjkowo Rudy - Park linowy dla dzieci.

Za Frankiem, z racji rozwijanych prędkości, tradycyjnie nie nadążała żadna migawka.
W niedzielne popołudnie Stacja Rudy tętniła życiem. Gwizd parowozu to najmilszy dźwięk tego miejsca, a dla nas - najmilsza melodia. Zdanie z nowo wyuczonym przymiotnikiem: "To jest lokomotywa wąskotorowa" w ustach niespełna czterolatka brzmi uroczo... Czekam aż dorzuci jeszcze informację o rozstawie osi parowozu :)


Zdjęcia tu zamieszczone pochodzą z naszych dwóch wizyt w Rudach w 2013 roku: w maju i wrześniu.

Wrócimy tu na pewno żeby przejechać się trasą którą jeszcze nie jechaliśmy - spalinowozem do Stanicy, więc do zobaczenia w Rudach!

 
PS. Co jeszcze można zobaczyć w Rudach?
Chociaż sami jeszcze tu nie dotarliśmy to wart polecenia jest z pewnością także Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy: www.rudy.info.pl & www.rudy-opactwo.pl

*
Informacje & adresy:

Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach
ul. Szkolna 1, 47-430 Rudy
tel.: 500 282 732
e-mail: kontakt@kolejkarudy.pl
www.kolejkarudy.pl

Park Linowy "Stacyjkowo Rudy"

tel.: 509 34 34 41
www.stacyjkoworudy.pl

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to