Kasztanobranie w chorzowskim Skansenie

W porównaniu do września październik jest dla nas bardzo łaskawy i nie skąpi nam pięknych słonecznych dni. Pewego ciepłego popołudnia odwiedziliśmy Skansen w Parku Śląskim, a dokładnie Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, bo tak brzmi pełna nazwa tego miejsca.Skansen znajduje się nieopodal Stadionu Śląskiego. Trafić tu nietrudno, dojazd od ul. Katowickiej jest oznaczony odpowiednimi znakami. Aby zaparkować przed bramą Skansenu musimy jednak opłacić wjazd do Parku Śląskiego (10 zł w weekendy i święta, 5 zł w tygodniu, w nieco dalszej okolicy można znaleźć bezpłatną alternatywę). Jeśli już tu trafiliśmy to możemy połączyć zwiedzanie Skansenu z przejażdżką kolejką linową "Elka", ponieważ niedaleko stąd do jednej ze stacji - "Stadion Śląski". Niestety zabrakło nam na to i czasu, i sił, ponieważ spacer po Skansenie zabrał nam więcej czasu niż zakładaliśmy, ale to powoli staje się już naszą tradycją.Dzieci do lat 7 na teren Skansenu mają wstęp bezpłatny, starsze dzieci płacą 5 zł, a dorośli 7 zł. W cenniku możemy znaleźć także bilety imprezowe i spacerowe - szczegóły na stronie internetowej.Sezon na kasztany się kończy, więc korzystając z okazji już na przyszłoroczną jesień polecam Skansen wszystkim którzy mają niedosyt kasztanobrania, a przesyt trawnikowej konkurencji - tu można zbierać do woli i do tego w miłym otoczeniu.


Górnośląski Park Etnograficzny to jedno z większych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce. Spacerując tu trudno uwierzyć, że jesteśmy w centrum górnośląskiej aglomeracji, raczej w wiejskiej osadzie z minionych wieków. Teren który zajmuje Skansen jest rozległy i obejmuje powierzchnię ponad 20 hektarów, na których zgromadzono zabytkowe drewniane budynki mieszkalne, gospodarcze i sakralne (kapliczki i kościół), spichlerze, budynki użyteczności publicznej (wiejska szkoła i sklep), rzemieślniczo-przemysłowe (kuźnia, garbarnia, młyn) wraz z wyposażeniem wnętrz. Obiekty te pochodzą z pięciu podregionów Górnego Śląska (beskidzki, pszczyńsko-rybnicki, lubliniecki, podgórski i przemysłowy) i regionu Zagłębia Dąbrowskiego.
W sąsiedztwie domostw odtworzona została mała architektura: płoty, mostki, bramy, studnie, kieraty, ule, a także zieleń, łąki i przyzagrodowe ogródki.Źródłem wiedzy o dawnych mieszkańcach wsi są wnętrza mieszkalne i zabudowania gospodarcze wyposażone są w oryginalne meble, sprzęty i narzędzia, charakterystyczne dla danego regionu.Wnętrze jednej z chat, jakby dopiero co opuszczone przez gospodarzy...
We wnętrzach budynków prezentowane są stałe i czasowe wystawy, w szkole z Wapienicy odbywają się lekcje muzealne, w niedzielę i niektóre dni świąteczne organizowane są tu widowiska plenerowe oraz tematyczne imprezy folklorystyczne, w tym sezonie odwiedzający mieli możliwość uczestniczenia m.in. w prezentacji wielkanocnych zwyczajów na Śląsku (marzec), Dniu rzemiosła (maj), Zjeździe Rycerstwa Chrześcijańskiego i Nocy świętojańskiej (czerwiec), Dniu miodu (lipiec), Dniu ziół i Jarmarku Produktów Tradycyjnych (sierpień), Dożynkach i Dniu kartofla (wrzesień) i wielu innych. Szczegóły dotyczące imprez plenerowych można znaleźć w zakładce Imprezy plenerowe na stronie internetowej Skansenu.*
Szkoła z WapienicyStała ekspozycja w jednej z chat: Jak dawniej prano?
Wystawa Pojazdy konne


W centralnym miejscu Skansenu znajduje się kościół  św. Józefa Robotnika,
od maja do października o godz. 11 odprawiane są tu  niedzielne Msze św.Kościół pochodzi z XVIII w. podobnie jak spichlerze dworskie i niektóre budynki z Beskidu Śląskiego, większość pozostałych zabytków pochodzi z połowy XIX w.

Aktualnie Karczma jest remontowana, działa jedynie punkt gastronomiczny.


Wejście do chat w sezonie, czyli od maja do października, jest dostępne dla zwiedzających od wtorku do niedzieli od 9:00 do 19:00 (w październiku do godz. 17). W tym czasie na terenie Skansenu są pomoce muzealne, które chałupy udostępniają. Natomiast w poniedziałki wstęp do muzeum jest bezpłatny, ale chałupy są pozamykane, możemy tu tylko pospacerować. Poza sezonem, czyli od listopada do kwietnia, chałupy są pozamykane i można je zwiedzać tylko z przewodnikiem.Dodatkową atrakcją są mieszkające tu zwierzęta gospodarskie (owce, konie, kozy), a w ulach pszczoły, które poczęstowały nas miodem.

Co oferuje Skansen poza zwykłym zwiedzaniem?

Przy kasie można zaopatrzyć się w kilka ulotek z aktualną ofertą.


Od 23 listopada 2013, po raz pierwszy w historii Skansen zaprasza na zimowe zwiedzanie z przewodnikiem w każdą sobotę o godzinie 12.00 i 14.00 oraz niedzielę o 10.00, 12.00 i 14.00. Do dyspozycji zwiedzających: przytulne izby, rozpalony piec, przejazd saniami lub bryczką, herbata i domowe ciasto w karczmie. Bilety: normalny 20 zł i ulgowy 15 zł.

*
Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem, który wprowadza gości do wybranych wnętrz zabytkowych obiektów.*
Dobranocki w Skansenie to sobotni cykl spotkań z gawędziarzami, którzy wprowadzają małych słuchaczy w niezwykły świat bajek ludowych, gdzie dobro było dobrem, a zło - złem.*

Poniedziałki lipca i sierpnia mogą pochwalić się bogatym programem "Wakacji w Skansenie" w czasie zajęć na uczestników czekają ciekawe warsztaty, gry, zabawy i konkursy.
Niedawno czytałam o tym jak Skansen będzie się rozwijał, w skrócie: Muzeum zyska dodatkową powierzchnię (10 ha), zostanie zrekonstruowana fajczarnia, trzy suche stawy zostaną zrewitalizowane (uszczelnione) a także powstanie czwarty aby mógł działać młyn i folusz. Uruchomiony zostanie również wiatrak. Powrót wody to także nadzieja, że do skansenu wrócą wodne roślliny i zwierzęta (płazy, gady i ptaki). Więcej na ten temat w tym artykule.Skansen zrobił na nas bardzo pozytywne wrażenie, jest to wspaniałe miejsce na (długi!) spacer. No właśnie... szkoda tylko że nikt mnie nie uprzedził, że mamy zabrać drugą parę nóg do chodzenia, ta przestrzeń i odległości między kolejnymi chatami... czuję się jakbym przeszła pieszo od spichlerza w Bujakowie do garbarni w Koniakowie, ale tak naprawdę.
Wrócimy tu na pewno, na razie tylko "zwiedziliśmy", następnym razem mamy nadzieję na zajęcia praktyczne i... sanki lub bryczkę :)

*
Informacje & adresy:

Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"
ul. Parkowa 25
41-500 Chorzów
tel.  32 450 27 04 do 06 i 32 241 07 18 
Strona internetowa: www.muzeumgpe-chorzow.pl

Kwiecień:
Kasa czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 - 16.00, zwiedzanie 10.00 - 17.00
Od maja do października:
Kasa czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00 - 18.00, zwiedzanie 9.00 - 19.00
W poniedziałki kasa nieczynna - zwiedzanie bezpłatne.


Komentarze

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to