Radzionków: Księża Góra w pierwszym dniu wiosny

Chociaż ten rok w porównaniu do wcześniejszych był wyjątkowy i pierwszy raz zdarzyło się, że szukaliśmy wiosny już w grudniu (i znaleźliśmy tutaj) to oficjalny początek wiosny także wymagał odpowiedniej oprawy. Tradycyjnie jak co roku wyruszyliśmy na poszukiwanie pierwszych zielonych liści, pierwszych kolorowych kwiatów i pierwszych ptasich treli. Wszystko to wraz z dużą dawką wiosennego słońca znaleźliśmy na Księżej Górze w Radzionkowie.


Księża Góra wznosi się na wysokość 357 m n.p.m. Na jej terenie w latach trzydziestych XX wieku powstał park krajobrazowy. Inicjatorem powstania parku był Jerzy Ziętek, ówczesny naczelnik gminy Radzionków, który kilkanaście lat później już jako wojewoda śląski był także jednym z głównych inicjatorów powstania Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.

Nieco historii... akcja sadzenia drzewek na terenie parku.

Niedawno teren parku przeszedł modernizację i teraz służy okolicznym mieszkańcom jako tereny rekreacyjne. A rekreacja tutaj ma wiele imion: spacer, jogging, kijki, rower, rolki, deska, a nawet siłownia i szachy...

Po modernizacji park zyskał 2,5 km wygodnych, szerokich i oświetlonych ścieżek rekreacyjno-spacerowych.Na terenie parku zostały wytyczone i odpowiednio oznaczone cztery ścieżki rowerowe.


 


Powstała także trasa downhill z drewnianymi rampami dla bardziej zaawansowanych użytkowników dwóch kółek. Mając w składzie naszej drużyny małego kaskadera ucieszyłam się, że jednak nie przywieźliśmy tutaj rowerów ;)  

W wydzielonej strefie rekreacji powstał park linowy dla dzieci, z którego bezpłatnie mogą korzystać użytkownicy w wieku od 3 do 12 lat. 
Dalej jest siłownia z wieloma urządzeniami, ścieżka zdrowia i ścianki wspinaczkowe.
Z parku linowego można przejść na plac zabaw.
W parku znalazło się także miejsce na galerię rzeźb Kazimierza Slotosza. Autor tych drewnianych postaci bajkowych jest mieszkańcem Radzionkowa, z zawodu stolarz, a zamiłowania rzeźbiarz samouk.W okresie wakacyjnym w parku można korzystać z basenu i brodzików.


Dlaczego na Księżej Górze znalazła się figura notozaura? Odpowiedź na to pytanie znaleźliśmy na tablicy stojącej przy Radku, bo takie imię nosi ten drapieżny gad, który zamieszkał w grocie niedaleko placu zabaw.Notozaury to rząd wymarłych płetwojaszczurów, pływających gadów morskich. Żyły one i dominowały w triasie czyli około 250-200 mln lat temu. Budowa ich ciała sugeruje ziemnowodny tryb życia. Gady te prawdopodobnie część czasu spędzały na lądzie, ale pożywienia szukały w morzu, sprawnie polując na ryby i bezkręgowce.


 

Ze względu na ziemnowodny tryb życia notozaurów przypominający w dużym stopniu tryb życia obecnych krokodyli, możemy przypuszczać że Księża Góra i otaczające ją tereny były wtedy strefą brzegową morza. Gady te musiały mieć tutaj dużo pożywienia i występowały bardzo licznie, o czym świadczy dość powszechne w tej okolicy występowanie skamieniałych ich szczątków. W skale wapiennej Radzionkowa i okolic można znaleźć zęby notozaurów, ale również ich kości i kręgi z kręgosłupa.


Spacerując parkową alejką znaleźliśmy jeszcze coś co znamy już z ogrodu botanicznego w Bujakowie, ale co niezmiennie wywołuje u nas uśmiech na twarzy, czyli Kamień Pogodynka. Kołysał się bo... wiało :) 


Spacerując spotykamy też stoliki do gier i stoły do ping ponga.


Zaskoczyła nas ilość drzew rosnących na terenie parku, ponieważ jest on obsadzony bardzo gęsto. Musi tu być szczególnie pięknie bardziej zaawansowaną wiosną kiedy wszystkie drzewa się zazielenią i jesienią kiedy z kolei liście uroczo ten park kolorują. Wrócimy tu na pewno żeby to zobaczyć...


I już na koniec czas na znalezioną przez nas pierwszą porcję wiosny, bo przecież dla niej tu przyjechaliśmy.


Może to tylko trochę pąków i kilka kwiatów, ale po tylu szarych miesiącach nic tak nie cieszy oczu jak soczysta wiosenna zieleń w różnych odcieniach.Sezon wiosna 2014 uznajemy za otwarty :)

Jeśli będziecie w tej okolicy to warto zajrzeć także do Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie, które znajduje się w odległości 3 km od parku, Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach (6,5 km), Sztolni Czarnego Pstrąga także w Tarnowskich Górach (13,5 km) lub wejść na Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich (3 km).

*
Informacje & adresy:

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radzionkowie
ul. Księżogórska 90, 41-922  Radzionków
tel. 32 793 70 86 wew. 2 
strona internetowa: www.mosir.radzionkow.pl

 
Parking: ul. Jana Zejera lub ul. Księżogórska

Komentarze

 1. Świetny ten park i warte odwiedzenia miejsca w pobliżu :-)
  Pozdrawiamy :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że znaleźliście sporo oznak wiosny. Podoba mi się taki park, jest zadbany i ma dużo atrakcji, jest tam co robić zarówno z dziećmi jak i bez nich. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I co najważniejsze, choć tego na zdjęciach nie widać, to sporo osób z tych dobrodziejstw korzysta - młodszych i starszych :)

   Usuń
 3. podróże kształcą. Po lekturze notki dokształciłam się z geografii - sprawdziłam gdzie dokładnie znajduje się Radzionków;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne, byłem tam wczoraj ;)Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to