Plac zabaw na Sośniej Górze

Mamy szczęście mieć w bliskiej okolicy bardzo ciekawy plac zabaw, który dodatkowo położony jest w niezwykle ładnym miejscu. Gdzie go znaleźć? W dzielnicy Mikołowa - Mokrym ponieważ tutaj zlokalizowane jest Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego, którego częścią jest bohater dzisiejszego wpisu. W skrócie mówimy po prostu, że "nasz" plac zabaw znajduje się na Sośniej Górze, która wznosi się tutaj na wysokość 329 m n.p.m. 

Nie wiem kto jest pomysłodawcą placu zabaw w tym miejscu, ale w tej linijce chciałam mu serdecznie podziękować. Przywrócił mi nadzieję, że w moim mieście jest choć jedno miejsce gdzie można wspaniale i rodzinnie spędzić wolny czas. 


Plac zabaw znajduje się... albo nie, nie będę podawać wskazówek dojścia, spacerując po ogrodzie prędzej czy później traficie do tej bawialni pod chmurką, a myślę że warto byłoby nawet specjalnie zabłądzić po drodze. Trasa z parkingu na plac zabaw może zająć albo kilka minut, albo godzinę, a nawet dłużej. Ogród pełen jest wygodnych alejek wśród wielu zgromadzonych w nim kolekcji młodych drzew, krzewów, pnączy... Jeśli ktoś szuka miejsca na długi spacer w towarzystwie zieleni i ptaków to jest to miejsce idealne. 


O ogrodzie i jego zakamarkach więcej będzie w innym wpisie, a teraz idziemy już na plac zabaw :)


Plac zabaw podzielony jest na dwie części: strefę dla malucha i strefę dla starszaka, co ma odzwierciedlenie w różnym stopniu trudności zamontowanych tu konstrukcji. Co ważne plac zabaw jest tak skonstruowany, że nawet starsze dzieci mogą z niego korzystać.


Najmłodsi mają do dyspozycji huśtawki, ale także coś co Antoś nazywa parkiem linowym, do którego nie trzeba biletu. Nie jest to taki typowy park linowy, raczej dziecięca ścieżka zdrowia. Ta dość oryginalna konstrukcja umieszczona jest nisko nad ziemią, a zabawa tu wymaga już nieco kombinacji i sprawności. Poza tym w tej części zamontowano bujaki, kładki, koniki i karuzelę czyli standard, ale w ekologicznej drewnianej wersji.
W części przeznaczonej dla młodszych dzieci jest także domek na palach ze zjeżdżalnią, wyposażony w stoliczek i ławeczki, w domyśle jest to oczywiście domek Baby Jagi, ale na szczęście nigdy nie ma jej w domu.Im wyżej tym urządzenia coraz bardziej rozbudowane, składające się z konstrukcji łańcuchowych, zjeżdżalni, schodków, ścianek, mostów-bujamostów... 
 

 

Na końcu znajduje się bardzo lubiany przez dzieci 30 metrowy zjazd linowy z orczykiem nazywany też tyrolką.
Ten plac zabaw to równocześnie ogromna piaskownica, ponieważ z góry na dół wysypany jest piaskiem. W cieplejsze dni nie tylko dzieci biegają tu boso. Warto do wycieczkowego ekwipunku dorzucić kilka zabawek do piasku - przydadzą się. Zwierzęta nie mają wstępu na teren ogrodu, więc nie ma obaw o czystość tego podłoża.
Wokół placu zabaw nie brakuje ławek na których można przysiąść. W ciepły dzień miłą alternatywą jest możliwość rozłożenia koca na trawie, więc jeśli macie ochotę na rodzinny piknik to tutaj jest to możliwe.


Przy placu zabaw działa kawiarnia gdzie można kupić ciepłe i zimne napoje, przekąski, lody i dania typu fast food. Dużym plusem są toalety przy kawiarni. Toalety znajdują się także przy samym parkingu.
Minusem jest to, że do Śląskiego Ogrodu Botanicznego trudno dojechać inaczej niż samochodem (ewentualnie rowerem), z drugiej strony położenie na peryferiach gwarantuje spokój, choć w dni wolne i ciepłe bywa tu tłoczno i wesoło. 


Plac zabaw jest dziełem firmy Braty & Kompany, która wykonała także place zabaw m.in. w dwóch mikołowskich parkach i Warowni w Pszczynie i znana jest z dość oryginalnych rozwiązań.

*
Wprawdzie o samym Ogrodzie Botanicznym jeszcze się nie rozpisywałam, ale było już co nieco o rodzinnych świętach przyrodniczo-ekologicznych zorganizowanych w nim w zeszłym roku: Questing w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie, Rodzinna gra terenowa z mapą na sportowo & Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Siedlisk Naturalnych. W tym roku kalendarz ekologiczny ponownie jest pełen świąt, na które ŚOB serdecznie zaprasza, a ja zachęcam żeby to zaproszenie przyjąć i odwiedzić ogród przy takiej świątecznej okazji.

Śląski Kalendarz Ekologiczny
Rodzinne święta przyrodniczo-ekologiczne Śląskiego Ogrodu Botanicznego w 2014 roku: 

6 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ptaków (już za nami...)
27 kwietnia - Dzień Ziemi
18 maja - Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności
15 czerwca - Światowy Dzień Wiatru
13 lipca - Światowy Dzień Ludności
21 września - Dzień Pszczoły
12 października - Dzień Lasu


*
Informacje & adresy:

Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie 
ul. Sosnowa 5
43-190 Mikołów
tel. 32 779 76 02
e-mail: sibg@sibg.org.pl

strona internetowa: www.sibg.org.pl 

Wstęp na teren Śląskiego Ogrodu Botanicznego jest bezpłatny.
Ogród jest otwarty codziennie w godzinach 6:00-22:00. 

Komentarze

 1. Słyszałam o Ogrodzie Botanicznym i mam zamiar tam pojechać, jednak nie wiedziałam, że dzieciaki mają tam taki raj w postaci placu zabaw. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Adres e-mail i strona internetowa Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej podane poniżej. Podane w artykule należą do ŚOB.

  Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie
  ul. Sosnowa 5
  43-190 Mikołów
  e-mail: centrum@mosir.mikolow.eu
  www.centrum.mikolow.eu

  MOSiR jako administrator Centrum organizuje również imprezy typu: Rodzinna Majówka, Dzień Dziecka, Kina Plenerowe itp.

  Informacje można uzyskać na podanej stronie internetowej lub na FB

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to