Park Gminny w Ornontowicach

Nie ukrywam, że czasem z przedszkola do domu wracamy dość okrężnymi drogami i nadkładając kilometrów, ale dzięki temu poznajemy ciekawe miejsca w najbliższej okolicy. I tak pewnego bardzo słonecznego popołudnia nadkładając dokładnie 17 km dotarliśmy do Parku Gminnego w Ornontowicach. Wcześniej miejsce to znałam jedynie ze słyszenia, park ten cieszy się dobrą opinią i jest laureatem wielu nagród m.in. za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego w 2011 roku. Wszystko to dzięki niedawnej rewitalizacji dzięki której park dostał drugie życie. Historia ornontowickiego parku jest bardzo ciekawa, a więcej na ten temat można przeczytać tu: Rewitalizacja Parku Gminnego.

 Wejście do parku z parkingu przy ul. ZwycięstwaPierwszy etap przywracania parku do życia obejmował rekultywację stawu wraz z utworzeniem sztucznej wyspy, budowę pomostu i molo, budowę alejek spacerowych, utworzenie rosarium i dosadzenie ozdobnych roślin, a także montaż ławek, stojaków rowerowych czy oświetlenia.


Pierwsze wrażenie: park jest niewielki, bardzo zadbany i dopracowany w szczegółach takich jak ścieżki, kwietniki, "ozdobniki" i nowo nasadzona roślinność. Ponieważ park ma już ponad stuletnią historię, więc znajdziemy w nim także wiele starych drzew, pomników przyrody, które dają przyjemny cień i budzą szacunek swoją wielkością. Jest to miejsce idealne na spacer dla każdego kto lubi odpoczywać w otoczeniu zieleni niezależnie od tego ile ma lat. 

Parkowe pomniki przyrody
Otoczenie stawu z wyspą


Alejki...


Wiosenna roślinność... 


 

 
 Jedyny minus jaki znalazłam - park położony jest przy dość ruchliwej drodze.
 

Do połowy 2015 roku ma zakończyć się kolejny etap rewitalizacji, dzięki któremu park zyska amfiteatr ze sceną i widownią - tu organizowane będą imprezy kulturalne i rozrywkowe, powstanie strefa dla dzieci z placem zabaw, strefa rozrywki dla każdego m.in. ze stołami do gier, miejsce do grillowania oraz miejsca nastrojowe z zielenią.

Dotrzeć do parku można także na rowerze korzystając z niebieskiego szlaku rowerowego jaki biegnie przez powiat mikołowski. Przy wejściu do rosarium (ul. Orzeska) znajduje się wiata przystankowa (W14).

I na koniec ostrzeżenie: takie atrakcje czekają na dzieci na parkingu przy parku - wystawa sklepowa w formacie XXL :)


*
Informacje & adresy:

Park Gminny w Ornontowicach
Urząd Gminy Ornontowice
Wydział Rozwoju i Inwestycji
ul. Zwycięstwa 26a
43-178 Ornontowice
tel. 32 33 06 200
e-mail: park@ornontowice.pl
www.park.ornontowice.pl

Komentarze

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to