Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

O Zabrzu i jego atrakcjach na blogu było już nieraz. Teraz czas na kolejne miejsce warte polecenia - Muzeum Górnictwa Węglowego, które znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki. Wciąż jest mało znane, a warte tego by go odwiedzić tym bardziej, że znajduje się bardzo blisko popularnych celów wielu turystów - Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza.
Muzeum Górnictwa Węglowego wpisuje się w górniczą historię Zabrze, to właśnie w tym mieście pod koniec XVIII wieku powstała pierwsza na Górnym Śląsku kopalnia węgla kamiennego


Muzeum jest duże, ciekawe i mieści się w pięknym zabytkowym budynku dawnego starostwa powiatowego przy ul. 3 Maja 19 w Zabrzu. Znajduje się tu wiele ekspozycji, które w pierwszej kolejności pokazują historię węgla i górnictwa, ale nie tylko. Wiele tu wystaw stałych, często zmieniają się wystawy czasowe. Zbiory muzeum liczą podobno 38 tysięcy eksponatów!

Eksponaty podzielone zostały na wiele wystaw, część jest tradycyjna, część już multimedialna. Podczas zwiedzania wystawy "Dzieje techniki w polskim górnictwie węglowym" odbywamy podróż do wyrobisk górniczych, której towarzyszą odgłosy podziemnej pracy. Uzupełnieniem tej wystawy są ekspozycje narzędzi i maszyn górniczych, techniki oświetleniowej, urządzeń zapewniających łączność. Muzeum w swoich zbiorach ma także sporą kolekcje lamp górniczych, malarstwa nieprofesjonalnego oraz unikatowy w skali europejskiej zbiór dawnych, XVIII i XIX-wiecznych rysunków technicznych i map.  
W muzeum znalazło się też miejsce na ekspozycję poświęconą codziennemu życiu górników. Zgromadzono tu sprzęty domowego użytku takie jak meble, naczynia, urządzenia gospodarstwa domowego, serwety, makatki itp. Odtworzono wygląd górniczej kuchni i pokoju z początków XX wieku.  
Spacer po lesie sprzed milionów lat zapewnia multimedialna wystawa „Tajemnice lasu karbońskiego”, która przybliża historię pochodzenia węgla. Dalej mamy ekspozycję kopalin, skamienielin, odcisków roślin i minerałów.  Oczywiście w muzeum nie mogło zabraknąć św. Barbary - w pomieszczeniu przypominającym kaplicę zgromadzono różne jej wizerunki. Drugą postacią której nie mogło tu zabraknąć jest Skarbnik - i jest - jak żywy.Nie sposób wymienić wszystkiego co znajduje się pod dachem Muzeum Górnictwa Węglowego, naprawdę warto to zobaczyć. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.*
Muzeum Górnictwa Węglowego
ul. 3 Maja 19, Zabrze
tel.  32 630 30 91
biuro@muzeumgornictwa.pl
strona internetowa: www.muzeumgornictwa.pl

Godziny otwarcia: 
poniedziałek  nieczynne
wtorek 9:00 - 15:00
środa 9:00 - 15:00
czwartek 9:00 - 18:00
piątek 9:00 - 15:00
sobota 10:00 - 14:00
niedziela 12:00 - 17:00

Komentarze

  1. Przepiękne muzeum. Warte obejrzenia. Bardzo oryginalny przekaz audio-wizualny dostosowany doskonale do potrzeb "współczesnej młodzieży". Miejsce, które uczy wiele o historii Śląska i wartościach, jakimi żyła górnicza brać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to