Spacer na Halę Majerz

Hala Majerz to duża hala znajdująca się na grzbiecie i stokach Majerza (689 m n.p.m.). Pięknymi rozległymi łąkami Hali Majerz spacerowaliśmy przy okazji wizyty w Czorsztynie. Niektórzy turyści wybierają tę trasę jako początek szlaku na Trzy Korony. Jest to na pewno jedno z najpiękniejszych miejsc na tym szlaku. A do tego trasa jest naprawdę prosta i przyjemna o czym świadczy fakt, że na spacerze spotkaliśmy nawet rodzinę z wózkiem dziecinnym. Na początku szlaku stoi bacówka przy której w sezonie pasą się owce i krowy i gdzie kupić można góralskie sery.

 

Z Hali Majerz prowadzi prosta droga na równie widokową Przełęcz Osice, a stamtąd na Trzy Korony niebieskim szlakiem wędruje się już podobno tylko 2 godziny. Ponieważ dookoła mamy same łąki jesteśmy na niesamowicie otwartej przestrzeni. Jest to bardzo dobry punkt widokowy na okolicę, która jest naprawdę piękna. Widać stąd m.in. cały łańcuch Tatr i Pasmo Lubania w Gorcach czy Jezioro Czorsztyńskie razem z zamkiem i zamek w Niedzicy.

W Czorsztynie wszystkie oznaczenia prowadzą do zamku czy nad jezioro. Nie było łatwo znaleźć wejście na ten widokowy niebieski szlak - jakichkolwiek oznaczeń brak. Znaleźliśmy go w końcu przy budynku Pienińskiego Parku Narodowego, którego z kolei szukajcie w okolicach skrzyżowania ul. Pienińskiej z ul. Turystyczną lub Gościńca pod Smrekami (link). Jak w każdym z kilku budynków Pienińskiego Parku Narodowego i w tym znajdziecie niewielką wystawę i zaopatrzycie się w ciekawe pamiątki z tego regionu. Masyw Majerza prawie w całości znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego.

Przez Przełęcz Osice prowadzi widokowa droga do Sromowiec Niżnych (na początek spływu Dunajcem). Jeśli nie macie czasu na dłuższy spacer to jadąc samochodem można choć zatrzymać się na przełęczy aby popatrzeć na Tatry.

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to