Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu

Powiem szczerze... Skansen nie jest ulubionym celem wycieczkowym naszych dzieci. Od czasu wyprawy do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie (link) pierwsze skojarzenie jakie mają jest niezmiennie takie, że w skansenie trzeba bardzo, bardzo, ale to bardzo dużo chodzić. Nie inaczej jest w Nowym Sączu w Sądeckim Parku Etnograficznym. I tu trzeba bardzo, bardzo, ale to bardzo dużo chodzić, ale po tym bardzo, bardzo, ale to bardzo długim spacerze nawet Franek stwierdził że było nudno, ale bardzo, bardzo, ale to bardzo ciekawie ;)


Tego dnia odwiedziliśmy dwa miejsca - najpierw sąsiadujące ze skansenem Miasteczko Galicyjskie. Na wizytę w obu miejscach musicie przeznaczyć minimum 4 godziny, ale oczywiście można na tym rozległym terenie spędzić cały dzień. Warto także kupić łączony bilet do obu tych miejsc. W kasie dostajemy mapkę skansenu i Miasteczka Galicyjskiego, która bardzo ułatwia poruszanie się po tej okolicy. Ile jest do zobaczenia można podejrzeć tutaj.


Spacer po Sądeckim Parku Etnograficznym to wędrówka wśród historii i zieleni.  Z każdym krokiem przenosimy się w czasie. Na 20 hektarach odzwierciedlono jak najwierniej krajobraz dawnej wsi sądeckiej.


Prawie wszystkie obiekty, które tu zgromadzono, zostały rozebrane w macierzystej wsi, przeniesione, poddane konserwacji i ponownie zmontowane w skansenie. Budynki zgrupowano w zagrody, zgodnie z daną grupą etnograficzną lub zamożnością mieszkańców.


Otoczenie każdej zagrody zgadza się z miejscową tradycją, dlatego przy budynkach zobaczymy ogródki kwiatowe i zielarskie, warzywniki, uprawy polowe i sady, studnie i ule, płoty, kapliczki i krzyże przydrożne.Nie sposób opisać wszystkich 75 obiektów, które znalazły tu swoje miejsce, wśród najciekawszych warto wymienić dwór szlachecki wraz z aleją dojazdową i parkiem dworskim, folwark dworski, szkołę ludową, tartak, młyn, folusz, stare wiejskie warsztaty rzemieślnicze (kuźnia), dodatkowo trzy świątynie: kościół, cerkiew i zbór, amfiteatr leśny, dom zielarki oraz chaty ubogich chłopów.


Wiele chat kryje się w cieniu starych drzew, więc jest to miejsce dobre na spacer także w bardziej upalny dzień. W zabytkowych chatach także znajdziemy przyjemny chłód. Do wielu chat można wejść, a przy niektórych budynkach czekają przewodnicy, którzy opowiedzą i pokażą Wam więcej.


W większości obiektów znajduje się stała ekspozycja wnętrz obejmująca łącznie 99 pomieszczeń mieszkalnych, gospodarczych i przemysłowych, a w świątyniach - sakralnych. Odtworzone zostały także stare wiejskie warsztaty rzemieślnicze. Chałupy i niektóre budynki gospodarcze wyposażone są w dawne meble, sprzęty, naczynia, części ubioru, obrazy i wszelkie inne przedmioty prezentujące bogatą tradycję tego regionu.


Będąc tu trzeba obowiązkowo zajrzeć do Kafechatki i koniecznie spróbować domowych pyszności tam podawanych tym bardziej że ceny są przystępne. Przykładowo za kawę zapłacicie 5-6 zł, za herbatę 4 zł. Są także domowe ciasta, ale i konkrety. Żurek z jajkiem i kiełbasą lub barszcz z uszkami kosztuje 6 zł. Warto też zamówić pyszne domowe pierogi - porcja kosztuje tylko 7 zł. Do wyboru są pierogi ruskie, z mięsem, z jagodami, z kapustą i grzybami, szpinakiem lub knedle ze śliwkami.  
Prołzioki
 
Skansen można zwiedzać z audioprzewodnikiem w telefonie, więcej o nim tutaj.
W sezonie letnim w skansenie organizowane są imprezy folklorystyczne o różnej tematyce.  


*
CENNIK
Zwiedzanie skansenu wraz z ekspozycją wnętrz w Miasteczku Galicyjskim:
  • bilet normalny: 14 zł
  • bilet ulgowy: 8 zł
  • w okresie od 15 października do 30 kwietnia obowiązuje bilet posezonowy: 7 zł
  • bilet rodzinny: 32 zł (2 osoby dorosłe + 3 dzieci do 16 roku życia), dopłata za czwarte dziecko i każde kolejne (do 16 roku życia) - 3 zł.
  • bilet dla dzieci do 7 roku życia: 1 zł 
  • tutaj cennik dla posiadaczy karty dużej rodziny  
  • usługa przewodnicka w języku polskim do 2,5 godz. - 50 zł
  • dniem wolnym od opłat za wstęp jest sobota - obejmuje wyłącznie bezpłatne zwiedzanie wnętrz Miasteczka Galicyjskiego 

GODZINY OTWARCIA:

1 maja - 14 października
  • wtorek - niedziela | 10.00 - 18.00 (ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 16.00) | poniedziałek - nieczynne
15 października - 30 kwietnia
  • wtorek - niedziela | 9.00 - 15.00 (ostatnie wejście o godz. 14.00) | poniedziałek - nieczynne
WEJŚCIE GŁÓWNE | KASA | INFORMACJA:
Nowy Sącz, ul. Lwowska 226 (przez Miasteczko Galicyjskie)
tel.: 18 444 35 70
e-mail: miasteczko@muzeum.sacz.pl |
skansen@muzeum.sacz.pl
strona internetowa: www.muzeum.sacz.pl

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to