Nocne zwiedzanie Zamku Krzyżtopór w Ujeździe

Jeśli planujecie pobyt w świętokrzyskim, do czego Was zachęcamy, to tego miejsca nie możecie pominąć. Mowa o ZAMKU KRZYŻTOPÓR | Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Znajdziecie go 60 km od Kielc, 160 km od Krakowa i 200 km od Katowic. My trafiliśmy tam pewnego wrześniowego wieczoru na nocne zwiedzanie, ale mamy nadzieję, że kiedyś uda nam się wrócić tam o poranku (podobno to najlepszy czas...) i zobaczyć go także za dnia. Jedno jest pewne - o każdej porze dnia i nocy robi wrażenie!


Zamek Krzyżtopór ma kubaturę 70 tys. m3, a jego powierzchnia zajmuje 1,3 ha. Łączna długość murów wynosi 600 m. Budowa zamku trwała kilkanaście lat. Do jego budowy zużyto 11 tys. ton piaskowca kwarcytowego, 300 m3 piaskowca kunowskiego, 30 tysięcy dachówek, 5 tysięcy metrów sześciennych piasku i 200 tys. wypiekanych cegieł, do łączenia których podobno wykorzystano nietypową wodoodporną zaprawę - do 500 ton palonego wapna dodano białka z miliona jaj kurzych. Budowa zamku pochłonęła fortunę, szacuje się, że kosztowała więcej niż ówczesne roczne dochody Rzeczypospolitej.

NOCNE ZWIEDZANIE odbywa się w soboty od połowy kwietnia do połowy listopada każdego roku, aby wziąć w nim udział musicie wcześniej zarezerwować miejsca telefonicznie lub drogą elektroniczną (tel. 15 8601133).



  Dostępne są dwa rodzaje nocnego zwiedzania:
- STANDARD w cenie 40 zł/os. (dane z 2024 roku). W tej opcji macie usługę przewodnika, iluminację świetlną zamku, zwiedzanie z pochodniami oraz spotkanie z duchem Białej Damy.
- PREMIUM (i tę wybraliśmy) w cenie 60 zł/os. - i tu macie usługę przewodnika, iluminację świetlną zamku i zwiedzanie z pochodniami, ale jeszcze dodatkowo pokazy pojedynków w wykonaniu członków Bractwa Rycerskiego na zamkowym dziedzińcu, nauka tańca dworskiego poprowadzona przez szlachecką parę oraz spotkanie z duchem Białej Damy. Zwiedzanie zamku trwa przynajmniej półtorej godziny (nasze zwiedzanie trwało ponad 2 godziny, bez pośpiechu, zwiedzaliśmy w dość dużej grupie).

 


Wędrówka po zamku w blasku trzymanych w rękach pochodni z pewnością potęguje wrażenia. Oświetlenie, gra cieni i cisza nocy tworzą niesamowity klimat. Na trasie mamy przystanki na ciekawe opowieści przewodnika i inscenizację kilku historii - w tym walki na miecze z udziałem zwiedzających czy pokaz dworskiego tańca. Brakuje jednak jakiegoś elementu z większym dreszczykiem stosownie do tego nocnego klimatu.
Na nocne zwiedzanie warto przyjechać nieco wcześniej, bo czekając na wyznaczoną godzinę mogliśmy jeszcze samodzielnie rozejrzeć się po zamkowych zakamarkach. 

 










 











 



*

Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

*

INNE CIEKAWOSTKI DOTYCZĄCE ZAMKU KRZYŻTOPÓR:
Zamek został wzniesiony przez Krzysztofa Ossolińskiego, wojewodę sandomierskiego, jako rezydencja rodowa w XVII w. Projekt był inspirowany włoskim stylem palazzo in fortezza, czyli połączenia rezydencji z elementami obronnymi. Choć był to zamek, bardziej pełnił funkcję luksusowego pałacu niż warowni i wyróżniał się swoją monumentalnością oraz symboliką astrologiczną i kalendarzową: miał 365 okien (tyle ile jest dni w roku), 52 komnaty (tyle ile tygodni w roku), 12 wielkich sal (tyle ile miesięcy w roku) oraz 4 baszty w nawiązaniu do czterech pór roku. Posiadłość tworzona była z ogromnym rozmachem i stała się ówcześnie największą budowlą tego typu w Europie. Przyćmiło ją dopiero powstanie francuskiego Wersalu. Budowa zakończyła się w 1644 roku, ale zamek nie przetrwał długo w swojej świetności, gdyż w czasie potopu szwedzkiego został zniszczony.

W jednej z sal, najprawdopodobniej w jadalni, w suficie znajdowało się akwarium wypełnione wodą, przez które można było oglądać pływające ryby. To rozwiązanie było niezwykle nowatorskie i świadczyło o ogromnym przepychu.

Zamek przetrwał w świetności zaledwie kilka lat. W 1655 roku, podczas potopu szwedzkiego, został zdobyty i zniszczony. Po tych wydarzeniach nigdy już nie odzyskał dawnej świetności.

Zamek "grał" w kilku filmach: Droga w świetle księżyca (1972), Krzyż i topór (1973), w czołówce drugiej części filmu Potop cz. 2 (1974), Przyjaciel wesołego diabła (1986), serialu Ojciec Mateusz (IV seria, odc. 46, sezon 4, 2010) oraz Gabriel (2013). Zdjęcie fragmentu zamku widnieje także na okładce płyty zespołu "Dżem" - Zemsta nietoperzy.

Planując wyprawę na Zamek Krzyżtopór warto zainstalować aplikację mobilną "Krzyżtopór", dzięki której można podejrzeć jak mógł wyglądać zamek w czasach swojej świetności. Aplikację można pobrać za darmo w GooglePlay lub AppStore. Jak ją zainstalować i używać? Zajrzyjcie tutaj.

  • ZWIEDZANIE DZIENNE

Obiekt czynny dla zwiedzających w następujących godzinach:

Sezon Godziny zwiedzania
zamku Krzyżtopór
W sezonie turystycznym:  
od 1 kwietnia do 31 sierpnia  8:00-20:00 
od 1 września do 31 października  8:00-18:00 
Poza sezonem turystycznym:  
od 1 listopada do 28 lutego  8:00-16:00 
od 1 marca do 31 marca  8:00-18:00 

Zamek Krzyżtopór jest nieczynny dla zwiedzających w dniach: 1 stycznia, w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, 1 listopada i 25-26 grudnia.

Ceny biletów wstępu (dane z 2024 roku):
  • Bilet normalny - 20 zł/os
  • Bilet ulgowy - 17 zł/os
  • Bilet grupowy powyżej 20 osób - 16 zł/os
  • Bilet dla posiadaczy KDR - po okazaniu karty 15 zł/os 

UWAGA! W każdą pierwszą niedzielę miesiąca w sezonie turystycznym od kwietnia do października można skorzystać z bezpłatnej usługi przewodnika w grupach. Obowiązują ceny biletów wstępu według cennika. Oferta kierowana jest do indywidualnych turystów.

  • I grupa - godz. 13:00
  • II grupa - godz. 14:15
Pod zamkiem znajduje się duży bezpłatny parking dla zwiedzających, są także punkty gastronomiczne (bar i punkty z lodami, w czasie naszej wrześniowej wizyty były czynne). Można kupić pamiątki. Wewnątrz zamku znajdują się bezpłatne toalety. Działa także kawiarnia. Obiekt jest częściowo przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
 
Przyjeżdżając na nocne zwiedzanie nieco wcześniej mieliśmy jeszcze możliwość rozejrzeć się po zamku o zachodzie słońca...
 

  • Inne atrakcje w okolicy Zamku Krzyżtopór:
Tylko 1,5 km od Zamku Krzyżtopór znajduje się Osada Neolityczna w Kopcu. Więcej informacji o tym miejscu znajdziecie tutaj: osada-kopiec.pl. 17 km drogi jest do miasta Opatów, gdzie można zwiedzić m.in. Kolegiatę p.w. św. Marcina, Bramę Warszawską, Klasztor i kościół ojców bernardynów, Podziemną Trasę Turystyczną oraz Muzeum Geodezji i Kartografi. Więcej infomacji o Opatowie znajdziecie tutaj: opatow.travel.

Więcej świętokrzyskich inspiracji znajdziecie w zakładce Góry Świętokrzyskie. Zapraszamy!

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to