Wędrujemy... Na Łysicę - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie mają dla Was szlaki idealne nawet na krótkie jesienne i zimowe dni. Teraz kilka słów o jednym z nich - chodźcie z nami na ŁYSICĘ szlakiem ze Świętej Katarzyny. A potem na pyszny obiad do Smacznej Chatki.
 
Łysica jest jednym z 28 szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski, ale w tej doborowej grupie jest szczytem najniższym - ma 614 m n.p.m. Stanowi obowiązkowy punkt dla turystów zbierających najwyższe szczyty polskich pasm górskich. Ze względu na łatwość dostępu i niezbyt wymagający szlak, jest popularna wśród rodzin z dziećmi oraz osób początkujących w górskich wędrówkach.
 
  • Gdzie znaleźć parking planując wędrówkę na Łysicę?
Parking znajduje się przy wejściu na szlak (Święta Katarzyna, ul. Klasztorna) lub przy centrum informacji turystycznej (ul. Kielecka). W bliskiej odległości od parkingu znajduje się kiosk z pamiątkami i toalety.

  • Jaki szlak zaprowadzi Was na Łysicę ze Świętej Katarzyny?
Na Łysicę prowadzi czerwony szlak, który jest częścią Głównego Szlaku Świętokrzyskiego im. Edmunda Massalskiego. Szlak wiedzie przez piękny las bukowy z licznymi ścieżkami i schodami. 
 
Już po kilkuset metrach od wejścia na szlak mamy pierwszą atrakcję - kapliczka i źródło św. Franciszka. Według miejscowych wierzeń woda z tego źródełka ma moc leczenia oczu. Moc ta pochodzi od łez wylanych przez dziewczynę opłakującą śmierć siostry. Tę legendę poznacie jeśli odwiedzicie niezwykły Park Legend w Nowej Słupi do czego także Was zachęcamy, bo to kolejne niezwykłe miejsce w Górach Świętokrzyskich.
 


Trasa ze Świętej Katarzyny jest krótka (ma ok. 2 km), ale kamienista. Miejscami te kamienie, szczególnie już blisko szczytu, są naprawdę konkretnej wielkości. Dla niektórych jest to utrudnienie, dla innych, szczególnie dla dzieci, jest to dodatkowa atrakcja. Góry Świętokrzyskie, chociaż niewysokie, mają niesamowity klimat i tak jest także na tym szlaku, dlatego nie przeszkadzał nam brak widoków zarówno na samym szlaku, jak i na pokrytym kamieniami szczycie. W końcu gołoborza, czyli rumowiska skalne złożone z dużych bloków kwarcytowych, będących efektem procesów erozyjnych w okresie lodowcowym, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych elementów krajobrazu tej okolicy. Sama nazwa "Łysica" może nawiązywać do łysych wierzchołków, czyli gołoborzy, które są pozbawione roślinności.
 
 
Mapa trasy ze Świętej Katarzyny na Łysicę
 

 
 
Trasa jest zróżnicowana i atrakcyjna, także dzięki drewnianym schodkom, a wędrówka przez naprawdę ładny las dostarcza wyjątkowych przeżyć. Dojście na szczyt spokojnym tempem zajmie Wam około godziny. Po dojściu na szczyt można zobaczyć tabliczkę oznaczającą najwyższy punkt Gór Świętokrzyskich. Znajduje się tam również krzyż oraz niewielka polanka, z której przy dobrej pogodzie można uchwycić widok na okolicę prześwitujący pomiędzy drzewami.
 
Szlak ze Świętej Katarzyny na Łysicę jest bardzo popularny. W pogodne dni wolne na szlaku spotkacie sporo osób. Nie musicie się spieszyć - po drodze są ławeczki i miejsca do odpoczynku. Na parking wróciliśmy tą samą drogą.
 
  • Opłaty za wejście na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego
Szlak i szczyt znajdują się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a wstęp na teren parku jest płatny - w 2024 roku było to 10 zł (bilet normalny) i 5 zł (bilet ulgowy). W przypadku szlaku na Łysicę można zapłacić w kasie lub kupić bilety przez internet. Jeśli macie Kartę Dużej Rodziny to nie musicie opłacać wstępu na teren parku. Opłata obowiązuje przez cały rok. Bilet ważny jest tylko w dniu zakupu.
  • Na Łysicę możecie dojść od strony Kakonina. Jest to trasa dłuższa, ale łagodniejsza.
*

 A w naszej galerii piękne wspomnienia - spacer na jesienną Łysicę ze Świętej Katarzyny.

 
*
  • Czy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego można wejść z psem?
Z psem na smyczy możemy wędrować po Świętokrzyskim Parku Narodowym na odcinku szlaku czerwonego Huta Szklana - Łysa Góra, biegnącym wzdłuż drogi asfaltowej na Święty Krzyż oraz na ścieżce pieszo-rowerowej między Świętą Katarzyną a Podgórzem (wzdłuż drogi wojewódzkiej 752). Na pozostałych odcinkach szlaków pieszych, wszystkich ścieżkach edukacyjnych oraz we wszystkich obiektach edukacyjnych na terenie Parku jest zakaz wprowadzania psów.
 
*
  • Gdzie zjeść w Świętej Katarzynie? 
SMACZNA CHATKA to miejsce, które polecamy jeśli szukacie pysznej domowej kuchni. I czuliśmy się tu jak w domu. Karta dań tej przytulnej chatki jest naprawdę bogata, więc każdy znajdzie coś dla siebie. My znaleźliśmy - rosół, Placek po Janicku XXL oraz coś lokalnego - Męcybuły z kapustą i mięsem. Oczywiście możecie zjeść tu także dania regionalnej kuchni świętokrzyskiej i specjalność okolicy czyli Zalewajkę Świętokrzyską z jajkiem i kiełbasą. A to wszystko w bardzo przystępnych cenach. (zerknijcie do naszej galerii zdjęć - ceny pochodzą z 2023 roku).
 
Smaczna Chatka w Świętej Katarzynie
 
 
 
*
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  
*
  • Szukacie pomysłu na naprawdę dobry dzień w świętokrzyskim? Polecamy taki zestaw:
- Spacer na Łysicę
- Pyszny obiad w Smacznej Chatce w Świętej Katarzynie.
A to wszystko bez problemu można zaliczyć nawet w krótki jesienny lub zimowy dzień.
 
*
 
W Górach Świętokrzyskich spędziliśmy trzy piękne jesienne dni na zaproszenie Lokalna Organizacja Turystyczna "Góry Świętokrzyskie". Dziękujemy!

*
  • Chcecie poznać legendy związane z Łysicą? Zapraszamy...
Łysica, jak wiele miejsc w Górach Świętokrzyskich, jest otoczona aurą tajemniczości i związana z licznymi legendami. Góry Świętokrzyskie były przez wieki miejscem magicznym, kojarzonym z sabatami czarownic, słowiańskimi obrzędami i duchami. Oto kilka najważniejszych legend związanych z Łysicą.
  • Sabaty czarownic

Jedna z najbardziej znanych opowieści dotyczy sabatów czarownic, które według podań miały odbywać się na szczytach Gór Świętokrzyskich, w tym na Łysicy i Łysej Górze. Czarownice z całej Polski zlatywały się na miotłach, aby brać udział w diabelskich rytuałach. Towarzyszył im sam diabeł, który przewodniczył obrzędom. W czasie sabatu tańczono, składano ofiary i odprawiano czary. Świadkowie tych wydarzeń opowiadali o dziwnych dźwiękach, świetlistych zjawach i płomieniach unoszących się nad górami. Sabaty symbolizowały odwieczny związek Łysicy z mistyką i siłami nieczystymi, co przetrwało w ludowych wierzeniach.

  • Święty Mikołaj i diabeł

Legenda mówi o świętym Mikołaju, który miał przechodzić przez Łysicę i natknął się na złego ducha. Diabeł próbował przeszkodzić świętemu w jego misji, rzucając ogromne skały na jego drogę. Mikołaj jednak nie dał się zastraszyć i modlitwą zniszczył moce złego ducha, pozostawiając po sobie ślady w postaci gołoborzy, które widzimy na Łysicy do dziś.

  • Łzy królowej Bony

Według tej opowieści, królowa Bona, żona Zygmunta Starego, miała spoglądać z Łysicy na swój kraj po opuszczeniu Polski. Królowa była pełna smutku i żalu z powodu trudnych decyzji, jakie musiała podjąć jako władczyni. Jej łzy miały spaść na ziemię i zamienić się w źródła bijące w rejonie Łysicy, w tym słynne źródełko świętego Franciszka. Źródła te do dziś uważane są za cudowne i uzdrawiające.

  • Duchy i strzygi na Łysicy

Niektóre opowieści mówią o duchach i strzygach zamieszkujących szczyt Łysicy. Wędrowcy, którzy nocowali w okolicy, opowiadali o dziwnych zjawiskach: szmerach, niewidzialnych krokach i przerażających głosach. Duchy miały być duszami osób, które oddały się złu lub zostały przeklęte przez czarownice podczas sabatów.

  • Gołoborza jako kamienny ślad słowiańskich bóstw

Gołoborza, charakterystyczne rumowiska skalne na Łysicy, według legend miały być dziełem dawnych bóstw słowiańskich. Stworzone zostały przez Peruna, boga piorunów, jako kara dla ludzi za ich niewierność. Kamienie miały symbolizować gniew bogów, a jednocześnie przypominać ludziom o potędze przyrody.

Te legendy dodają Łysicy wyjątkowego uroku i sprawiają, że wędrówka na ten szczyt to nie tylko fizyczna przygoda, ale także podróż w świat dawnych wierzeń i tajemnic.

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to