Skansen w Chorzowie - czy warto odwiedzić go zimą? TAK!
W obecnym 2025 roku Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" obchodzi pięćdziesięciolecie istnienia. Skansen założony został w 1975 roku czyli równo 50 lat temu. Z tej okazji warto zaplanować odwiedziny tak dostojnego Jubilata, można to zrobić także zimą. Jeśli spadł śniegi zadajecie sobie pytanie "Gdzie na zimowy spacer w mieście?" to chorzowski skansen będzie dobrą odpowiedzią, bo biała pierzynka bez wątpienia dodaje temu miejscu wyjątkowego uroku.
Do końca stycznia w kilku udostępnionych chałupach znajdziecie jeszcze świąteczny wystrój i klimat. To jest kolejny powód dla którego warto odwiedzić skansen jeszcze zimą. Zaśnieżonymi alejkami pociągniecie nawet dzieci na sankach.
- Następny powód: od listopada obowiązuje tańszy bilet spacerowy w cenie tylko 10 zł dla wszystkich (dzieci w wieku od 3 do 7 lat płacą 5 zł). Bilety na zwiedzanie lub wydarzenia organizowane w tym miejscu możecie kupić w kasie (płatność kartą lub gotówką) lub na stronie internetowej skansenu tutaj.
Spacerując alejkami skansenu możecie odwiedzić: Chałupę łąkową z Istebnej, Szkołę z Wapienicy, Chałupę z Goleszowa, Kościół z Nieboczów i Chałupę Sołtysa z Katowic. Pozostałe obiekty możecie podziwiać tylko z zewnątrz i aktualnie widać, że w niektórych chałupach trwają remonty. Za to czeka na Was przyjacielskie zwierzęce towarzystwo - w zagrodach mieszkają króliki, owce, kozy, krowa, koń, kury z kogutem, możecie tu spotkać także sympatyczne kotki, a jeden z nich to miziak i gaduła ;)
- Do kwietnia skansen czynny jest od poniedziałku do piątku 9:00 - 16:00, a w soboty 10:00 - 16:00 (wstęp do 15:00).
- W poniedziałki wstęp do skansenu jest bezpłatny, ale wszystkie wnętrza są zamknięte, możecie tu tylko pospacerować.
- Wchodząc do skansenu otrzymacie mapkę, spacerując tu zrobicie przynajmniej 2,5 km.
Mniej więcej w połowie spaceru po skansenie dojdziecie do Karczma u Brożka. Tego miejsca nie mijajcie. Warto tu wstąpić na dania z sezonowego menu (w niedziele oczywiście jest rolada z kluskami), sycące zupki, grzane wino lub piwo, czekoladę na gorąco, kawę z własnej Palarnia kawy Kawuszka z niedalekich Siemianowic Śląskich czy aromatyczne herbaty i oczywiście wyjątkowy klimat oryginalnej (bardzo) starej chałupy. Jak widzicie powodów by tu wstąpić jest wiele.
Od wiosny znów będzie tu więcej życia dzięki, miejmy nadzieję, częstym imprezom plenerowym, które są ciekawe i bardzo dobrze zorganizowane (jak Śląsko Wilijo czy Dzień Kartofla). Wpadajcie tu także na okazjonalne spotkania (czasem pełne grozy i strachu ;), tematyczne warsztaty & oprowadzanie - najbliższe już 19 stycznia z okazji Dnia Babci i Dziadka z odwiedzinami u zwierząt | link |. My lubimy odwiedzać to miejsce i na co dzień, i od święta, więc pewnie jeszcze nie raz w tym roku tu wrócimy.
Zaglądajcie na stronę Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie po więcej informacji na temat obchodów pięćdziesięciolecia, które rozpoczną się wiosną. W maju zostanie otwarta interaktywna wystawa pokazująca historię obiektów i samego skansenu. Warto wpisać chorzowski skansen na listę miejsc do odwiedzenia w tym roku :)
- Dojazd i parking
Jeśli chcecie skorzystać z komunikacji miejskiej to najbliższym przystankiem tramwajowym jest Chorzów Stadion Śląski, gdzie dojeżdżają tramwaje linii T6, T9, T11 i T19, z którego do bramy skansenu mamy ok. 500 m. Rozkład jazdy tramwajów znajdziecie tutaj.
Najbliższy przystanek autobusowy to Chorzów AKS gdzie zatrzymują się autobusy linii 6 (kierunek Gliwice Centrum Przesiadkowe), 98 (kierunek Michałkowice), 663 (kierunek Pszczelnik Park), 830 (kierunek Bytom Dworzec) i M3 (kierunek Tarnowskie Góry Dworzec). Rozkład dla tego przystanku tutaj.
- Do planowania podróży polecamy przydatną stronę lub aplikację jakdojade.pl, z której sami często korzystamy.
- Inne ciekawe miejsca w okolicy?
W stosunkowo bliskiej odległości od chorzowskiego skansenu znajdują się także inne atrakcje: Muzeum Hutnictwa w Chorzowie czy Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły na granicy Chorzowa, Bytomia i Piekar Śląskich.
- Inne artykuły i posty o chorzowskim skansenie: Śląsko Wilijo (2022) & Kasztanobranie w chorzowskim skansenie (2013... z początków naszego blogowania :).
Do chorzowskiego skansenu zajrzeliśmy "po drodze", a spędziliśmy tu 3
godziny w słońcu i delikatnej śnieżycy, która w tym miejscu miała swój
urok :) Dajcie i Wy porwać się urokowi tego miejsca. Zapraszamy!
*
Na
naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i
żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych
okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć
się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę
wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym
zaangażowaniem :)
Komentarze
Prześlij komentarz