Korona Województwa Śląskiego | Jak zdobyć odznakę?

Czy znacie najwyższy punkt Waszego miasta lub okolicy? Czy my wiedzieliśmy gdzie dokładnie znajduje się najwyższy punkt naszego Mikołowa? No... Nie ;) Poznaliśmy go dopiero dzięki Koronie Województwa Śląskiego. Dzięki temu projektowi możecie poznać wiele nowych, a często też zaskakujących i nieoczywistych miejsc oraz zdobyć specjalną odznakę. Czy jest to łatwe? I tak, i nie - łatwe o tyle, że mamy do ogarnięcia tylko województwo śląskie, ale Korona Województwa Śląskiego to aż 49 szczytów, punktów, pagórków lub wzgórz w 51 gminach. Od Schlossbergu (Góry Zamkowej) w Kuźni Raciborskiej (219 m n.p.m.) po Skrzyczne w Szczyrku (1257 m n.p.m.). Jest co robić... Nic dziwnego, że do tej pory odznakę odebrało dopiero ok. 50 osób.
  • Odznakę ustanowił zarząd Górnośląskiego Oddziału PTTK w Katowicach z okazji stulecia swojego istnienia.

  • Jak zdobyć odznakę "Korona Województwa Śląskiego"?

1️⃣ Najpierw trzeba kupić książeczkę, w której dokumentuje się odwiedzone miejsca. Naszą kupiliśmy w Górnośląskim Oddziale PTTK na katowickim rynku (Rynek 13), ale możecie o nią pytać także w swoich lokalnych oddziałach PTTK. Koszt: 10 zł.

2️⃣ W książeczce znajdziecie kod QR, zaprowadzi on Was do mapy, na której znajdziecie wszystkie miejsca do zdobycia. I teraz możecie już planować wycieczki.

3️⃣ Jak dokumentować swoje wyprawy?
Na górskich szczytach można do książeczki wbić pieczątkę. Potwierdzeniem zdobycia danego punktu może być także pieczątka najbliższego obiektu turystycznego, sklepu, dworca, muzeum itp. lub po prostu fotografia ze szczytu, dzięki temu powstanie bardzo ładny pamiętnik. 

4️⃣ Aby zdobyć odznakę trzeba odwiedzić wszystkie miejsca z listy - jest ich 49. Są miejsca wspólne dla dwóch miast, stąd w książeczce jest ich więcej, bo 51. Później z książeczką pełną zdobyczy musicie udać się do siedziby Górnośląskiego Oddziału PTTK na katowickim rynku. Tam po weryfikacji dostaniecie odznakę KWŚ (koszt: 20 zł).

Niektóre miejsca są zaskakujące i nieoczywiste, a listę cechuje naprawdę spora różnorodność.

🌿 Czasem potrzeba dłuższego spaceru by dotrzeć do celu - tak będzie w przypadku Góry Przygoń w Jaworznie, Góry Zamkowej w Kuźni Raciborskiej czy szczytów górskich m.in. Baraniej Góry czy Klimczoka.
🌿 Niektóre miejsca są łatwo dostępne jak Górka Wilamowicka czyli popularna Kaplicówka w Skoczowie.
🌿 Niektóre "najwyższe punkty" są nietypowe jak przestrzeń, a w zasadzie... trawnik w centrum miasta, przy jednym z bloków w Tychach (ul. Nałkowskiej 21).
🌿 Na liście są także miejsca dość zaskakujące jak Łeverest w Dąbrowie Górniczej (ta nazwa!)
🌿 Są miejsca wspólne dla dwóch miast jak Sucha Góra (dla Bytomia i Tarnowskich) i Księża Góra (dla Radzionkowa i Piekar Śląskich), ale hmmm... chyba nie trzeba zdobywać ich 2 razy? ;)
🌿 Niektóre są bardzo atrakcyjne jak Wzgórze Zamkowe w Cieszynie, Wzgórze Puchacz w Górach Sokolich czy Wzgórze Wandy w Katowicach, które, choć pozbawione widoków, znajduje się w sąsiedztwie urokliwego rezerwatu przyrody Las Murckowski.
🌿 Niektóre są znane i widokowe jak Klimont w Lędzinach, Grodzisko Pańskie niedaleko zamku Pilcza, Góra św. Doroty w Będzinie czy Górka Środulska w Sosnowcu. Niektóre mniej znane, a także widokowe jak Wielka Góra w Sławkowie.
🌿Ciekawostki? Na Księżej Górze w Radzionkowie poznacie notozaura Radzia, na Górze Ośmiu Błogosławieństw w Krzepicach zobaczycie pomnik Jezusa prawie jak w Rio, choć dużo, dużo mniejszy, a woda spływająca z Góry Trzech Rzek w Koziegłowach trafia do Morza Bałtyckiego trzema największymi rzekami Polski - Wisłą, Odrą i Wartą.
🌿 Jakie jeszcze miejsca musicie odwiedzić? M.in. Górę Chełmeczki w Bieruniu, Wzgórze Borzecha w Czeladzi, Górę Hugona w Świętochłowicach, Ramżę w Czerwionce-Leszczynach, Górę św. Jana w Łaziskach Górnych, Coglową Górę w Woźnikach, Parchowatkę w Żarkach, Zamek Bąkowiec w Zawierciu, Górę Zamkową w Ogrodzieńcu, Jaworzynę w Żywcu czy Czantorię Wielką w Ustroniu.

Zaskoczyć może brak na liście najwyższych punktów Gliwic i Zabrza. Bo jest tam... zbyt płasko aby można znaleźć taki punkt na mapie tych miast.

W zdobyciu niektórych miejsc mogą przeszkodzić Wam deweloperzy. To dlatego najwyższym punktem Sosnowca została Górka Środulska (bo prawdziwy najwyższy punkt Sosnowca nie jest już dostępny), a w Mikołowie chcąc stanąć dokładnie w punkcie oznaczonym na mapie jako "Taborowa Kępa" musielibyście wejść komuś do ogródka, podobnie jest już także w Mysłowicach. 

Może nie wszystkie miejsca będą dla Was atrakcyjne, ale mimo wszystko uważamy, że to gratka i niezłe wyzwanie dla miłośników naszego województwa. 
  • Szczyty najczęściej nie są oznaczone w terenie więc dochodzi nam dodatkowa zabawa - z mapą.
  • Odwiedzając dowolne miasta w województwie śląskim możecie przy okazji poszukać tych najwyższych wzgórz, pagórków i szczytów.
  • Oczywiście można w tym wyzwaniu wykorzystywać wszystkie możliwe środki transportu - także rower, samochód czy kolej linową. Nie ma ograniczeń czasowych. Pamiętajcie, że ma to być przede wszystkim dobra zabawa :)

Nie każdy ma czas siły lub środki na zdobywanie Korony Gór Polski, a Korona Województwa Śląskiego może okazać się ciekawą lokalną przygodą. Kiedy otrzymaliśmy książeczkę to na dzień dobry, po podliczeniu, okazało się, że odwiedziliśmy już 18 miejsc z listy. I Wy policzcie ile miejsc już znacie :)
 
 
Odznaka "Korona Województwa Śląskiego"

  • Wykaz szczytów do Odznaki "KORONA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO":

Komentarze

  1. Bardzo ciekawe, zaczniemy od naszych Tychów :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to