Spacerem... Szlak Leśnych Stworków na Wierzysku

Kto szuka ten błądzi? Czasem tak ;) Ale błądzenie po Wierzysku w poszukiwaniu leśnych stworków śmiało możemy wszystkim polecić :) 

Wierzysko to bardzo malownicze miejsce leżące na granicy Mikołowa i Łazisk Górnych, otacza najwyższe wzniesienie Łazisk czyli Górę św. Jana. Daleko tu nie mamy, więc często bywamy tu na rowerach i jest to jedno z naszych ulubionych miejsc w najbliższej okolicy, bo jest tu spokojnie, kameralnie, widokowo i po prostu... ładnie. Leśne i polne ścieżki i miła dla oka przestrzeń od zawsze przyciągają tu spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów, a od jakiegoś czasu także nawet jeźdźców na koniach. 

Tak się złożyło, że nie było jeszcze okazji napisać o Wierzysku, więc dziś to nadrabiamy, bo w czasie ostatniego spaceru znaleźliśmy bardzo ważny i ciekawy powód - Szlak Leśnych Stworków.

Szlak Leśnych Stworków

Stworki, które powołane zostały do życia (i sprawiania radości ;)) przez Izę i Bielana zamieszkały w tutejszym lesie i zagajnikach. Pomysłodawcom dziękujemy za trud włożony w powstanie szlaku i niech im natchnienia & sił na kolejne stworki nigdy nie braknie :)

Jak mówią twórcy tej stworkowej inicjatywy powstanie szlaku miało być motywacją do wyjścia z domu i wspólnego, rodzinnego spędzania czasu. Chociaż spacer po lesie z nutką przygody będzie dobry także na randkę i inne okazje, nawet na przygodę z dreszczykiem - stwory wyposażone są w oczy świecące w ciemności. Może ktoś skusi się także na nocną wyprawę z latarką?

Prosta rzecz a cieszy? Tak... Zabawa w poszukiwanie stworków to coś z czego każdy, niezależnie od wieku, może mieć dobrą zabawę. Wierzysko to teren ogólnodostępny, więc jedyny koszt jaki musicie ponieść to po prostu tu przyjechać, dlatego zapraszamy do Łazisk :) 

Im więcej stworków, tym więcej zabawy i konieczności ruchu, dlatego ciągle powstają nowe. Aktualnie (kwiecień 2024) jest ich już 17. 

Każdy stwór ma imię, aktualnie członkami tej niezwykłej rodziny są: Benjamin, Balbin, Pumba, Teściowa, Ryjek, Pipeta, Szczerbatek, Patyczakus, Dziadek Faja, Bazyliszek, Bliźniaki Ślimaki, Uszatek, Włóczykij i Zębacz. Jeśli chcecie mieć wpływ na imiona nowych członków rodziny i być na bieżąco w tym temacie to zapraszamy Was na grupę WYZWANIA IZY I BIELANA

 

Mapa Leśnych Stworków na Wierzysku przygotowana przez twórców tego szlaku. Wydrukujcie ją lub zapiszcie na telefonach, z pewnością ułatwi Wam ona buszowanie po lesie :)

Jak tu dojechać? 

  • Parking znajdziecie na końcu ul. Przyjaciół (w Mikołowie) lub wcześniej bezpośrednio przy ulicy lub przy ul. Działkowców.
  • Jak dojechać autobusem? W aplikacji lub na stronie jakdojade.pl szukajcie przystanku "Łaziska Dolne Mikołowska" (jeśli jedziecie z Katowic to nawet jest tu bezpośredni autobus nr 45 z przystanku Katowice Andrzeja Dworzec, jedzie on 45 minut), ten przystanek to najlepsza opcja, ewentualnie "Mikołów Mimet" lub "Mikołów Kolonia". Z tych przystanków na Wierzysko jest najbliżej.

PS. Aby stanąć z każdym stworkiem oko w oko czasem trzeba będzie zejść że ścieżki, więc może warto wziąć coś na kleszcze. 

A może macie ochotę na jeszcze dłuższy spacer?

Jeśli macie ochotę na dłuższy spacer to warto zajrzeć po sąsiedzku na Hałdę Marta Waleska, szczególnie jeśli dzień jest dobry widokowo lub na zachód słońca. Nie będziecie żałować. Trasę bez problemu znajdziecie np. w mapy.cz wpisując "Hałda Marta Waleska". 

  • HAŁDA MARTA WALESKA zawdzięcza swoją nazwę istniejącej kiedyś w tym miejscu kopalni "Marta Waleska". Hałda ta ma wysokość ok. 320 m n.p.m. Z jej szczytu można zobaczyć panoramę Łazisk Dolnych, Łazisk Średnich oraz kominy Elektrowni Łaziska i jej wyższą siostrę - Hałdę Skalny. Przy dobrej pogodzie zobaczycie także Beskidy albo... taki właśnie piękny zachód słońca.


Jeśli dołożycie do tego znajdujące się tu bunkry Obszaru Warownego „Śląsk”, niewielki kamieniołom (na mapie Google "Kamieniołom Łaziska Średnie") i ciekawe leśne ścieżki to macie już gotowy pomysł na całkiem miły spacer. Możecie tu spotkać leśne zwierzęta, dzięki Pułapki na Wierzysku wiemy, że jest ich tu całkiem sporo... Nowością ostatnich tygodni są także wróżkowe domki | link |. Wierzysko to nasza okolica, tym bardziej zachęcamy do odwiedzin ;)

Mapka spaceru Wierzysko & okolice


 
Jeśli będziecie szukać Leśnych Stworków to korzystajcie także z mapy Izy i Bielana. Niestety nie wszystkie ścieżki Wierzyska są zaznaczone na mapach, więc proponujemy w punkcie 13 na naszej mapie odbić lekko w prawo na drogę równoległą do tej, którą przyszliście, będziecie mieć w drodze powrotnej widok na Tychy, ładny las i urodziwe brzózki...
 
Jest tu jeszcze coś! Zbieracie szczyty do odznaki Korona Województwa Śląskiego? Na Wierzysku znajduje się Góra św. Jana - najwyższe wzniesienie Łazisk Górnych. 

Inne szczyty Korony Województwa Śląskiego w pobliżu to Taborowa Kępa w Mikołowie, Ramża w Czerwionce-Leszczynach i Góra św. Wawrzyńca w Orzeszu.
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 
 
*
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

  1. Ale ktoś miał fajny pomysł, ja stary jestem a chętnie bym poszukał. Na pewno się wybiorę 👍

    OdpowiedzUsuń
  2. Byliśmy! Wszystkie stworki znalezione, ale była radość!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to