Wędrujemy... Bajkowym Szlakiem Utopca w Brennej

Bajkowy Szlak Utopca w Brennej znamy od dawna, pisaliśmy o nim przy okazji wędrówki na Halę Jaworową, ale mamy powody aby Wam o nim przypomnieć. Przeczytajcie szczególnie jeśli planujecie wędrówki z dziećmi!

 

 

Cały Bajkowy Szlak Utopca liczy 8 km i biegnie z centrum Brennej, obok Przystani wodnej Hołcyna przez Dolinę Hołcyny, pod szczytem Grabowej do Brennej Leśnicy. Od marca tego (2024) roku najciekawszym odcinkiem szlaku stał się ten, który biegnie Doliną Hołcyny do Chaty Grabowej, a to wszystko dzięki zamontowaniu na szlaku rzeźb nawiązujących do postaci z podań i legend mitologii słowiańskiej. Podczas wędrówki możemy spotkać m.in. Południcę, Rusałkę, Strzygonia i Nocnicę. Rzeźby te powstały podczas plenerów rzeźbiarskich, które odbywały się w Brennej.

 

 

 Bajkowy Szlak Utopca w Brennej - odcinek z Parku Turystyki do Chaty Grabowej

 

Ale to nie koniec!

Niedługo powstanie nowa, ciekawa gra terenowa, w której Waszym zadaniem będzie rozwiązanie zagadek zadanych przez Utopca, zapisanie odpowiedzi w specjalnej książeczce i zebranie pieczątek na szlaku. 

Nagrodą za przejście trasy i zaliczenie zadań będzie pamiątkowy magnes z wizerunkiem Utopca lub innej postaci z legend. 

Książeczki z zagadkami i mapka szlaku będą dostępne w Informacji Turystycznej (ul. Malinowa 2b) oraz w różnych punktach na terenie gminy Brenna. 

Oficjalne otwarcie Bajkowego Szlaku Utopca w tej nowej wersji odbędzie się w niedzielę 2 czerwca z okazji Dnia Dziecka i tego właśnie dnia wystartuje gra terenowa. Każdy kto tego dnia dotrze do Chaty Grabowej będzie mógł spotkać się z prawdziwym Utopcem. 

Chata Grabowa to ciekawy przystanek na tym bajkowym szlaku, to prywatne schronisko turystyczne z ciekawie zagospodarowanym i zadbanym otoczeniem - są tu ławeczki i niewielki plac zabaw dla dzieci oraz ogród bajek z piętnastoma drewnianymi rzeźbami nawiązującymi do podań i legend z Beskidu Śląskiego. Można tu zjeść ciepły posiłek czy słynne rogaliki z jagodami. W zestawie dostaniecie bardzo ładne widoki...

Co jeszcze planuje się na Bajkowym Szlaku Utopca? Rzeźby zostaną podpisane, na trasie zostaną zamontowane domki dla zwierząt, a szlak zyska nowe oznaczenie. 

Tytułowego Utopca znajdziecie siedzącego na ławce w Parku Turystyki w centrum Brennej. Jeśli nie chcecie mu się narazić to koniecznie zróbcie sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. 

 

Utopiec czeka na Was w Parku Turystyki w Brennej


Kim właściwie jest ten Utopiec?

To Gazda Brennicy, postać szeroko znana na Śląsku Cieszyńskim. Starzy ludzie opowiadają, że dawniej te rzeczne stwory licznie zamieszkiwały górskie potoki, rzeki i stawy. Górale pamiętają, że zbliżanie się do strumieni o północy, czy hałasowanie nad wodą może rozwścieczyć Utopca, który na zawsze wciągnie śmiałka do wody. Utopce przybierały często postać ludzką, ociekającą wodą, o wyłupiastych oczach i dużej głowie. Większość Utopców wolała życie na wsi. Najwięcej historii o Utopcach można zaczerpnąć z książek Gustawa Morcinka, znanego śląskiego pisarza. Pisała o nich też Zofia Kossak w książce "Kłopoty Kacperka Góreckiego Skrzata". Kacperek to skrzat pilnujący Dworu Kossaków - Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" w Górkach Wielkich. Można go tam odwiedzić, a przy okazji zwiedzić także wspomniany Dwór. Utopiec został oficjalną maskotką gminy Brenna w 2010 roku. Swoimi występami uświetnia liczne imprezy organizowane w parku Turystyki oraz na terenie całej gminy. Przygotowuje się już z pewnością, aby poznać Was 2 czerwca ;)

Takim zmianom mówimy TAK, bo niby szlak od dawna zwany był "bajkowym", można znaleźć na nim tablice informacyjne, ale jakby czegoś tu jednak brakowało. Teraz już nie brakuje.

Czy trzeba wracać tą samą drogą? Można, ale nie trzeba. Jeśli macie czas i siły na około 7 km więcej to polecamy Wam pójść przez Grabową i Kotarz na widokową Halę Jaworową, na koniec niebieskim szlakiem zejdziecie do Brennej Hołcyny czyli wyjdzie Wam bardzo przyjemna i urozmaicona pętla.


 
 

 

Zachód słońca na Hali Jaworowej, warto się wybrać...

*

Jeśli macie ochotę na spacer widokowym grzbietem to wybierzcie się na spacer na wieżę widokową na Starym Groniu, z Chaty Grabowej to tylko ok. 2 km czarnym szlakiem w kierunku Brennej. Można zatrzymać się tu na piknik, są stoły i ławki.

Wieża widokowa na Starym Groniu w Brennej

*

Kilka osób pytało czy można wybrać się do Chaty Grabowej z wózkiem

Droga przez Dolinę Hołcyny jest częściowo asfaltowa i można pokusić się tu o spacer z wózkiem, kilka rzeźb będziecie mogli na tej trasie znaleźć, jednak końcówka, przed wejściem na widokowy grzbiet niestety dla wózków już się nie nadaje. Niektóre osoby na wyprawę z wózkiem wybierają inną część Bajkowego Szlaku Utopca, który do Chaty Grabowej prowadzi z Brennej Leśnicy. Trasa ta ma 2 km i część trasy to betonowe płyty, część to równiutki asfalt. Na początkowym odcinku droga pnie się w górę dość mocno, można w tym miejscu narzekać, ale to na razie jedyna opcja dojścia z wózkiem do Chaty Grabowej.

 

Gdzie zaparkować? My parkujemy zawsze na ul. Hołcyna na parkingu przed znakiem zakazu ruchu, na rozwidleniu szlaków bajkowego (czerwonego) i niebieskiego, który prowadzi na Kotarz. Po zaparkowaniu w tym miejscu od razu wchodzimy już prosto do lasu. Można znaleźć też zatoczki parkingowe wcześniej jadąc ul. Hołcyna lub miejsca parkingowe już bliżej centrum Brennej, ale wtedy czeka Was ok. 1,5 km spacer drogą. Plus tej opcji jest taki, że po drodze zobaczycie dodatkowe dwie rzeźby. Kolejne znajdziecie przy Beskidzki Dom Zielin "Przytulia".  

A teraz chodźcie z nami na Bajkowy Szlak Utopca w Brennej

 


*
Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

  1. Brzmi interesująco, chętnie poznałbym więcej szczegółów na temat Wędrowania Bajkowym Szlakiem Utopca w Brennej!

    OdpowiedzUsuń
  2. Chciałam dopytać ile jest faktycznie pieczątek na trasie od holcyni do chaty grabowej??

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to