Muzeum Śląskie | Na tropie Tomka

Czytaliście powieści Alfreda Szklarskiego? My tak i od niedawna przygody Tomka Wilmowskiego poznają także nasze dzieci. Alfred Szklarski przez wiele lat związany był z Katowicami, to właśnie w czasie kiedy tutaj mieszkał powstały opowieści o podróżach Tomka. Pierwsza z tej serii czyli "Tomek w krainie kangurów" została opublikowana w 1957 roku. I choć od opisania przygód Tomka minęło już wiele lat powieści te wciąż cieszą się popularnością. Podobno tylko w Polsce powieści Szklarskiego sprzedały się w ilości 11 milionów egzemplarzy.


https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki

Na tropie Tomka to zainspirowana przygodami tytułowego Tomka z powieści wystawa w zabytkowej stolarni Muzeum Śląskiego. Wystawa ma formę zagadki do której rozwiązania zaproszone są szczególnie rodziny z dziećmi.


Naszym zadaniem jest odnalezienie Tomka, który... zniknął. Aby rozwiązać tę tajemniczą zagadkę nasza drużyna zostaje wyposażona w sakwę podróżniczą z notatnikiem, mapą, lupą i lusterkiem. To ma ułatwić nam poszukiwania i wykonywanie kolejnych zadań.Pakujemy plecak i wyruszamy na wyprawę. W tej podróży odwiedzamy pięć kontynentów, zaglądamy do tajemniczych skrzyń, czytamy listy, zbieramy pieczątki i poznajemy bliżej Masajów, Indian Cubeo, Apaczów, Aborygenów i Jakutów. Wszystkiego można dotknąć a często także... przymierzyć.
Wystawa nie jest duża jednak na jej zwiedzanie musicie przeznaczyć minimum godzinę. Aby rozwiązać zagadkę nie jest konieczna znajomość przygód Tomka z powieści. Ale na pewno wędrówka śladami Tomka rozbudza chęć aby te przygody lepiej poznać.Rozwiązaliśmy zagadkę i już wiemy gdzie szukać Tomka i na pewno jeszcze nie raz się z nim spotkamy :)


Szukajcie chłopca o blond włosach i szerokim uśmiechu zachęca z głośników autor powieści... Powodzenia! Zachęcamy i Was aby wspólnie rodzinnie bawić się i uczyć z Tomkiem.


Wystawę "Na tropie Tomka" można zwiedzać indywidualnie w weekendy, święta, wakacje i ferie, a także w czasie roku szkolnego od wtorku do piątku od godziny 16.00. Oczywiście można tę zabawę połączyć ze zwiedzaniem Muzeum Śląskiego - pamiętajcie o darmowym wstępie do muzeum w każdy wtorek.


Wystawa jest dedykowana dzieciom od 4 do 12 lat wraz z opiekunami. Bilety na konkretny dzień i godzinę można zarezerwować w kasie lub poprzez stronę internetową (tutaj). Rezerwację opłaconą w systemie online należy wymienić na bilet w kasie muzeum. Z biletami w dłoni możecie już udać się prosto do Stolarni. Za bilet normalny zapłacicie 14 zł, ulgowy kosztuje 9 zł, rodzinny 35 zł, a rodzinny z Kartą Dużej Rodziny 20 zł. Więcej o wystawie tutaj.

I na koniec ostatnia ciekawostka... W Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej przy ul. Francuskiej można odwiedzić gabinet Alfreda Szklarskiego. Znajdują się w nim pamiątki po pisarzu i wyposażenie jego gabinetu. Więcej informacji tutaj.

A na spacer po wystawie polecamy niesamowitą przestrzeń katowickiej Strefy Kultury lub kolejną niezwykłą wystawę w Muzeum Śląskim czyli bardzo bardzo lubiane przez dzieci "Odbicie" (link).


*
Muzeum Śląskie
40-205 Katowice
ul. T. Dobrowolskiego 1 
 

tel. 32 779 93 00
strona internetowa: www.muzeumslaskie.pl

facebook: Muzeum Śląskie 

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to