ZOO Ostrava | Czechy

To była długo planowana wycieczka. Kiedy w końcu udało nam się przetrzeć szlak do Ostrawy to jesteśmy pewni, że to nie ostatnia wyprawa w te strony. Zaczęliśmy od ogrodu zoologicznego, ale jest tu jeszcze wiele do zobaczenia. Chociaż dzień obudził nas deszczem i zimnem nie zmieniliśmy planów i bardzo dobrze, bo Ostrawa przywitała nas słońcem i temperaturą idealną na zwiedzanie.


Zoo w Ostrawie jest pięknie położone - jego ścieżki biegną wśród wysokich starych drzew. Drzew jest tu wiele, więc wiele jest i cienia.Zoo w Ostrawie znajduje się nieco ponad 20 km za polską granicą. Dojazd jest bardzo prosty - najpierw nasza autostrada A1, a później czeska "1". Nie potrzebujemy winiet - odcinek autostrady którym jedziemy od granicy z Polską do Ostrawy jest bezpłatny.


Warto przed wyjazdem kupić czeskie korony (100 koron to równowartość ok. 16,5 zł). Gotówką płacimy za parking, karmę dla zwierząt w automatach i za jedzenie i napoje w punktach gastronomicznych. Korony trzeba mieć jeśli chcecie kupić ciepłe i zimne napoje, słodycze lub pamiątkowe monety - krótko mówiąc wszystko co jest w automatach.


Zoo posiada trzy parkingi jednak w dni kiedy jest więcej odwiedzających parkingi nie mieszczą wszystkich samochodów - trzeba szukać alternatywy w okolicy, ale często w tej kwestii można liczyć na pomoc straży miejskiej lub policji, która kieruje pojazdy np. na miejsca parkingowe na sąsiednich ulicach. W dniu naszych odwiedzin w czwartek w środku wakacji (ok. godz. 10:00) miejsca na parkingach było jeszcze naprawdę sporo. Opłata za dzień parkowania to w 2020 roku 75 koron (płacimy przy wjeździe - trzeba mieć gotówkę).


Z parkingu mamy kilka kroków do kasy. W kasie można płacić gotówką (tylko czeskie korony) lub kartą płatniczą. W sezonie czyli od 1 kwietnia do 31 października za bilet dla osoby dorosłej zapłacimy 130 koron, dla dziecka (od 3 do 15 lat) 90 koron, podobnie 90 koron zapłacimy za bilet studencki, dla emeryta i nauczyciela (jeśli posiada międzynarodową legitymację). Bezpłatny wstęp mają dzieci do lat 3. W sezonie zimowym, czyli od 1 listopada, jest trochę taniej - bilety są po 80 i 50 koron. Są to dane z 2020 roku. Przy wejściu do zoo znajduje się bankomat Komerční banka. Aktualny cennik znajdziecie tutaj: www.zoo-ostrava.cz/przed-przyjazdem/bilety-i-godziny-otwarcia.

W okresie września i października 2020 roku są WSZYSTKIE BILETY do ZOO Ostrava DARMOWE (nie dotyczy parkingów, przejazdów kolejką oraz safari ekspresem). By skorzystać z darmowego zwiedzania, należy w kasie odebrać bilet-wejściówkę.Poza ścieżkami prowadzącymi do kolejnych pawilonów i wybiegów są tutaj także ścieżki przyrodnicze parku botanicznego - jest ich w sumie ok. 6 km. Niestety mimo tego że został nam jeszcze czas na ścieżki to trochę brakło już sił na wszystkie... czyli znów mamy po co wrócić :) Ścieżek jest w sumie pięć: Mokradła, Ścieżka lasu, Ścieżka cienia, Ścieżka wody i Różaneczniki. Więcej o ścieżkach przyrodniczych tutaj. Szczególnie polecamy ścieżkę Mokradła, którą wędrujemy drewnianą kładką właśnie przez mokradła. Po drodze poznajemy płazy i gady zamieszkujące Czechy, które prezentowane są za pomocą sporych rozmiarów modeli. Druga ciekawa ścieżka, która zachwyci Was wiosną, to Różaneczniki, przy której rośnie podobno największa w Czechach i na Słowacji liczba azalii i różaneczników.


Często na naszej drodze spotykamy duże mapy zoo - także w języku polskim. Mapa jest na tyle czytelna, a trasy tak oznaczone, że raczej trudno się zgubić. Tabliczki z nazwami zwierząt również są w języku polskim. Jeśli w zoo urodził się nowy mieszkaniec to taką informację wraz z datą urodzin również znajdziecie przy wybiegach.Niedawno w zoo urodziły się m.in. małe pandy i słonie - w związku z tym nie można było wejść do ich pawilonów. Aktualne informacje o niedostępności niektórych pawilonów i godzinach karmienia zwierząt znajdują się na tablicy przy wejściu - tuż za wybiegiem flamingów, które witają nas po wejściu do zoo.


W ciągu dnia wyznaczone są godziny karmienia zwierząt z komentarzem. Komentarza wysłuchamy oczywiście po czesku. Na pewno warto w porze karmienia odwiedzić wyspę lemurów. Karmienie rozpoczyna się o godz. 14:00 a czas pomiędzy 14:00 a 15:00 to jedyna pora kiedy można wejść na lemurzą wyspę - a warto to zrobić.
Mini zoo to oczywiście jedno z ulubionych miejsc najmłodszych. Bliski kontakt z czworonożnymi mieszkańcami tej farmy gwarantowany.


Dzieci mogą bawić się na kilku ładnych placach zabaw. Na terenie zoo naprawdę co krok są miejsca gdzie można usiąść i odpocząć czy zrobić ciekawe zdjęcie. W cieplejszy dzień warto zatrzymać się przy restauracji Saola (niedaleko wybiegu pand czerwonych) gdzie powstał nietypowy plac zabaw z atrakcjami wodnymi.


Na terenie zoo znajdziecie wiele punktów gastronomicznych, w większości z nich można płacić tylko gotówką w koronach, ale w niektórych - większych - dodatkowo można płacić w euro lub w złotówkach. Przelicznik: 1 euro to 25 koron a 1 zł to 5 koron, więc lepiej jednak mieć swoje korony. Ale ceny są niższe niż w Polsce. Czas na menu... W zoo możecie zjeść lokalny przysmak - pączki lub placki, ale także standardowo hot-dogi (25 koron), hamburgery (ok. 35-75 koron) lub frytki (25-45 koron) albo zestawy frytki plus "coś" - od fileta z kurczaka po smażony ser (cena za zestaw ok. 80 koron). Poza tym duży wybór napojów - przykładowo herbata (25 koron) lub kawy 35-40 koron (w automatach jest jeszcze taniej). Oczywiście bez problemu kupicie tu także Lentilky i Kofolę. Niedaleko wejścia, przy restauracji Saola reklamowano dwa rodzaje pizzy po 99 koron (szynka & ser lub szynka, ser & ananas), ale w środku tygodnia piec niestety nie działał. W niektórych miejscach można bezpłatnie podgrzać posiłek dla maluszka, np. w restauracji Saola można skorzystać ze znajdującej się obok kasy kuchenki mikrofalowej. Na terenie zoo są także specjalne kąciki gdzie można dyskretnie karmić piersią (naprzeciwko pawilonu słoni oraz w pobliżu ekspozycji Wyspy na lądzie.

Na solidniejszy posiłek możecie skusić się już po wyjściu z zoo. Polecaną przez turystów restauracją w pobliżu ogrodu zoologicznego jest Restaurace U Dvořáčků - znajduje się ona w odległości nieco ponad kilometr od zoo - tutaj.


Dodatkową atrakcją zoo są kolejki. Kolejka turystyczna wozi odwiedzających z końca zoo do wejścia - koszt tej ulgi dla zmęczonych nóg to 30 koron za osobę (płacą dzieci powyżej 2 lat). W sezonie kolejka jeździ co 20 minut i rozpoczyna kurs przy Pawilonie Ewolucji

Kolejka Safari Ekspres, która startuje przed wybiegiem żyraf. Atrakcją jest to, że kolejka jedzie bezpośrednio wśród zwierząt na trzech dość rozległych wybiegach zajmujących 6 ha i zamieszkiwanych przez ok. 100 zwierząt. Czas przejazdu kolejką wynosi ok. 15-20 minut. Koszt przejazdu tą kolejką to także 30 koron za osobę.


Zoo oferuje także możliwość wypożyczenia drewnianych wózków (płacimy 30 koron za wypożyczenie i aż 300 koron kaucji) jednak nie wjedziecie z nim do wielu pawilonów, a w regulaminie doczytaliśmy, że w wózku nie wolno przewozić... dzieci :) Do zoo nie można wejść z rowerkiem (także biegowym), rolkami czy hulajnogą.

Jeśli piszemy o zoo to trudno nie wspomnieć mieszkających w nim zwierząt. W Ostrawie jest co oglądać - zwierząt jest tu naprawdę sporo. Mieszkają tutaj i te szczególnie chętnie odwiedzane jak słonie, żyrafy, lwy czy hipopotamy. Jedne chętnie się prezentują, inne trzeba wypatrzyć. A wszystkie już teraz możecie poznać tutaj. Na terenie zoo ustawiono pojemniki z pokarmem - niektóre zwierzęta można karmić. Garść karmy dla zwierząt to koszt 5 koron.

W zależności od potrzeb niektóre zwierzęta mają większe parcele, inne mniejsze. Widać, że są plany aby poprawić warunki lokalowe tym którzy jeszcze niestety... mają trochę ciaśniej.


I ostatni punkt naszej wycieczki - sklepik z pamiątkami - znajdziecie go przy wyjściu - i tu można płacić kartą. Mniejsze kramiki z pamiątkami mijaliśmy także na terenie zoo, ale w nich można płacić tylko gotówką. Ceny na każdą kieszeń - od tanich drobiazgów po bardzo ładne maskotki (te średniej wielkości kosztują ok. 200-400 koron).


Kolejnym ukłonem w stronę turystów z Polski jest polska wersja językowa strony internetowej: www.zoo-ostrava.cz, na którą na pewno warto zajrzeć przed przyjazdem do Ostrawy oraz profil FB: www.facebook.com/ZooOstravaPL.

Na koniec jeszcze kilka zdjęć z ostrawskiego zoo i pozdrowienia od jego przesympatycznych mieszkańców :) Niektórzy naprawdę prosili się o zdjęcia :)
  • Nowość w 2018 roku
Nieopodal mini zoo powstał nowy plac zabaw dla dzieci. Z podobnych atrakcji można także korzystać w innych czeskich ogrodach zoologicznych m.in. w Zoo Dvůr Králové, o którym pisaliśmy tutaj.

Fot. ZOO w Ostrawie

 • Co dalej?
Na początku napisałam, że planujemy powrót do Ostrawy. Poniżej "mała" lista miejsc, które warto zobaczyć:


Ogród Zoologiczny Ostrawa

Michálkovická 197
Ostrava

e-mail:
infoPL@zoo-ostrava.cz (informacja w języku polskim)
infolinia w języku polskim: +48 574 658 373 (czynna codziennie w godz. 10:00 - 18:00)
 
strona internetowa: www.zoo-ostrava.cz
facebook: www.facebook.com/ZooOstravaPLKomentarze

 1. Lubię zoo, ale na pewno dla samych zwierzątek nie jest to przyjemne miejsce. Ale dobrze że są, przynajmniej możemy je wszystkie bliżej poznać. :) Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do swojego kącika! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale wózkiem dziecięcym można wjechać ? ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z obszaru Polski do Ostravy najłatwiej dostać się pociągiem. Jeden bilet w ofercie „Visit Ostrava” kosztuje około 28 PLN

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to