Poznajemy... Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu

Dziś trochę słońca & lata czyli pomysł na dzień w okolicach Ślemienia. Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu jest najmłodszym muzeum typu skansenowego w Polsce (powstał w 2013 roku) i już trzecim w województwie śląskim - po chorzowskim i pszczyńskim. Odwzorowano w nim układ i zabudowę wsi Beskidu Żywieckiego. Skansen zajmuje obszar 6 hektarów, na których rozmieszczono 19 zabytkowych obiektów, wśród nich prawdziwe perełki architektury beskidzkiej.

Może na tle innych skansenów nie ma tu wiele obiektów, więc może sprawiać wrażenie niewielkiego, ale jego atutami są bardzo ładne położenie i bardzo dobre przygotowanie do zwiedzania.

Wśród obiektów udostępnionych do zwiedzania są m.in. budynek szkoły z 1900 roku, XIX wieczny spichlerz, zagroda chłopska z budynkiem mieszkalnym, kuźnia z początku XX wieku, chałupa bogatego chłopa z 1911 roku, chałupa zielarki, apteka czy tartak o napędzie wodnym.
 

Planowana jest dalsza rozbudowa skansenu, w przyszłości znajdzie się tu m.in. kościół, żydowski dom modlitewny oraz leśniczówka.

We wnętrzach budynków można oglądać zrekonstruowany wystrój i zorganizowano wystawy pokazujące różne aspekty życia górali. Całość ekspozycji uzupełniają studnie oraz przydrożne krzyże i kapliczki.

Skansen można zwiedzać samodzielnie albo z przewodnikiem. W kasie oprócz biletów można nabyć bardzo ładne pamiątki, a także kawę, herbatę czy lemoniadę. Wspomniany sklepik z pamiątkami może równie dobrze zostać nazwany małą galerią sztuki pełną unikalnych ręcznie zdobionych herbaciarek, zegarów, wieszaków, skarbonek, ręcznie zdobionej odzieży, obrazów na szkle, witrażowych aniołów i innych wyjątkowych wyrobów rękodzielniczych. Wszystko tak ładne, że można tu zostawić całą wypłatę ;)

Zwiedzacie to miejsce z dziećmi? Warto wiedzieć, że od 2020 roku nowością w skansenie jest gra terenowa "W poszukiwaniu złotej księgi", podczas której podczas której poszukujemy zaginionego cennego modlitewnika hrabiny Wielopolskiej. Uczestnicy otrzymują kartę do gry, w każdej chacie ukryta jest podpowiedź, a po rozwiązaniu zagadki dylom z gratulacjami. Koszt udziału w grze 8 zł.

Okazjonalnie organizowane są ciekawe warsztaty, np. ceramiczne, malowanie na szkle, zdobienie przedmiotów m.in. wielkanocnych pisanek czy bombek choinkowych. Zawsze aktualne informacje można znaleźć na stronie internetowej skansenu tutaj.
  • W sezonie można rozpalić grilla - jest altanka z paleniskiem.
  • Do dyspozycji odwiedzających jest duży parking.
  • Aktualne informacje dotyczące godzin otwarcia oraz szczegółowy cennik znajdziecie tutaj: etnopark.pl
 


Co ciekawego znajdziecie jeszcze w tej okolicy?
  • Rzeka Łękawka - malownicza rzeka z kamienistymi brzegami, można pokusić się o piknik nad wodą i my tak zrobiliśmy :)
 

  • Jeśli jesteśmy w górach to oczywiście korzystajmy z pięknych beskidzkich szlaków. Przykładowo ciekawą propozycją może być wędrówka z Targoszowa na widokowy szczyt Potrójnej lub Leskowca.

 
  • Przy okazji możecie odwiedzić także bardzo ładnie położone i także otoczone górami Sanktuarium Narodzenia NMP na Jasnej Górce | tutaj to miejsce na mapie.
Murowany kościół, podobnie jak skansen w Ślemieniu, jest bardzo ładnie położony - otoczony dookoła górami. Zbudowany jest na kamiennej grocie Matki Bożej. Grota ta wyglądem przypomina tunel zakończony małą wnęką z której wypływa źródełko uważane za cudowne. Tutaj także znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia. W głównym ołtarzu kościoła znajduje się XIX wieczna kopia obrazu Jasnogórskiego, przedstawiająca Matkę Boską Częstochowską. Więcej informacji oraz historia tego miejsca na stronie internetowej parafii w Ślemieniu

 
 *
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to