Kajakiem... Młynówką z Sułowa do Rudy Sułowskiej

DOLINA BARYCZY... pierwsze skojarzenie? Rzeka BARYCZ, jedna z najwolniejszych rzek w Polsce. Jeśli rzeka to oczywiście zaraz na myśl przychodzi... SPŁYW KAJAKOWY, na który po tej rzece w pogodny dzień wybiera się wielu kajakarzy w każdym wieku, bo jeden z odcinków Baryczy, z Milicza do Sułowa (10 km), jest idealny na spokojny, rodzinny spływ z dziećmi. O spływie na tym odcinku pisaliśmy tutaj: Kajakiem... W Dolinie Baryczy.

Ale Barycz to nie jedyna rzeka w tej okolicy, po której można pływać kajakiem, bo warto wybrać się na przykład na spływ rzeką MŁYNÓWKĄ, która jest jednym z dopływów Baryczy.
 

Odcinek z Sułowa do Rudy Sułowskiej (8 km) to dobry wybór w bardzo ciepły i słoneczny dzień, większa część tej rzecznej trasy wije się pomiędzy drzewami, a więc w cieniu. Dodatkowo Młynówka nie jest tak popularna jak Barycz, nawet w pogodny dzień długiego weekendu ilość spotkanych kajaków policzyliśmy na palcach jednej ręki. Do tego Młynówka, podobnie jak Barycz, jest rzeką wolną. I ma swój urok! A jeśli lubicie wyzwania to ostrzegam, że będzie ich kilka w postaci powalonych drzew, ale tak powalonych że nie da się ich ominąć, przeskakujemy je górą ;) lub prześlizgujemy się dołem :)
 
Tym razem płynęliśmy z firmą Kompleksowe Usługi Turystyczne Beata Głowacz, dziękujemy & polecamy :) Cennik znajdziecie tutaj.

PS. Obie trasy Milicz - Sułów i Sułów - Ruda Sułowska można zrobić także za jednym razem, ale na to musicie przeznaczyć ok. 5 godzin.
 

 
Co robić po spływie?
 
Ponieważ samochód przed spływem zostawiliśmy w Rudzie Sułowskiej i na miejsce wodowania zostaliśmy zawiezieni, więc po spokojnym powrocie do Rudy Sułowskiej mamy już tylko czas na dalsze przygody. W Rudzie Sułowskiej znajdziecie bardzo przyjemną ścieżkę przyrodniczą wśród stawów. Ścieżka przyrodnicza o długości ok. 5 km, która tworzy pętlę i oznaczona jest białym kwadratem z zielonym paskiem po przekątnej. Prowadzi ona groblami, które rozdzielają dawne duże stawy Żabiniec i Trześniówka (obecnie podzielone na mniejsze) oraz inne mniejsze akweny. Atrakcyjnie prezentują się tu stare dębowe aleje, a do tego mieszka tu wiele gatunków ptaków, których możemy wypatrywać po drodze z wielu punktów obserwacyjnych.
 
Bardzo ciekawie prezentują się atrakcje Centrum Edukacyjno-Turystycznego Naturum: Muzeum Tradycji i Rybactwa, ścieżka zmysłów, zwierzyniec w mini zoo i plac zabaw zbudowany z naturalnych materiałów. Wszystkie wymienione wcześniej atrakcje dostępne są bezpłatnie. Jest tu także łowisko, wypożyczalnia rowerów, hotel i Gospoda 8 Ryb oraz fish truck specjalizujący się w daniach z ryb.
 
W Rudzie Sułowskiej (w CET Naturum lub Gospodarstwie agroturystycznym Głowaczówka) można wypożyczyć rowery i warto to zrobić, bo pięknych ścieżek w tej okolicy także nie brakuje. Szukacie ciekawej i spokojnej trasy? Zobaczcie trasę na naszej mapce, jest to jedna z propozycji.
 

Komentarze

 1. Ach kajaki! Ale do spływów w Dolinie Baryczy mamy wyjątkowego pecha...
  A najwolniejsza rzeką świata to zdecydowanie Biebrza ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie ta okolica ciekawi z uwagi na ptactwo oraz piękne ruiny w Żmigrodzie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie bym się wybrała, bo przepięknie to wygląda! Zapisuję na listę do zrobienia!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz