Rowerowy weekend w Żmigrodzie & okolicach
Pomysł na rowerowy weekend na Dolnym Śląsku? ŻMIGRÓD i jego okolice!
Na początek... gdzie spać? Jest to pomysł na każdą kieszeń, a miejsce po prostu... fantastyczne! Dla nas miejscem numer jeden w tej okolicy jest piękna zabytkowa, zachowana w całości BASZTA z XVI wieku znajdująca się w Zespole Pałacowo-Parkowym gdzie poza salami wystawowymi czy salą teatralną znajduje się APARTAMENT: sypialnia z łazienką (koszt wynajmu to 150 zł za dobę, dane z 2021 roku) lub dodatkowo z salonem (wtedy za dobę zapłacicie 300 zł). Ile osób się tu zmieści? My spaliśmy tu zarówno sami jak i z naszymi starszymi już dziećmi i bez problemu zmieściliśmy się na tych wielkich łóżkach. Podana cena to koszt wynajmu apartamentu niezależnie od ilości osób. I co się często nie zdarza w takich miejscach - przykładowo można nawet przywieźć własny dodatkowy materac do spania (kwestia dogadania się...).
Dlaczego to miejsce jest WYJĄTKOWE?
Na pierwszym miejscu - klimat. Jesteśmy w wiekowej, uroczej, zabytkowej baszcie na szczycie której jest taras widokowy. Chcecie nocą pooglądać gwiazdy? Całe niebo jest dla Was! W nocy oprócz Was nie będzie tu nikogo więcej, to działa nieco na wyobraźnię i może lepiej za dużo jej nie uruchamiać, bo możecie spotkać Białą Damę. Grube mury chronią przed upałem i hałasem. Nie ma kuchni, ale w pokoju jest niewielka lodówka, czajnik, szklanki, filiżanki, kawa i herbata, a w ruinach pałacu kilka kroków obok działa Restauracja Zamkowa lub mały punkt gastronomiczny "Smaki Baryczy".
Jeśli nie macie ze sobą swoich rowerów to można wypożyczyć je na miejscu w punkcie informacji turystycznej, który także mieści się w Baszcie, a jeśli macie swoje rowery to możecie bezpiecznie tu je przechować. A o tym, że tu wycieczka rowerowa jest po prostu obowiązkowa będzie za chwilę.
CO DALEJ? Na początek SPACER!
Na spacer polecamy oczywiście piękny i zadbany park w Żmigrodzie, który jest jednym z naszych ulubionych. Nasza Baszta już znajduje się w tym parku, więc daleko chodzić nie trzeba. Wygodne alejki, mostki, staw z fontanną, możliwość wypożyczenia kajaków aby popływać po stawie, do tego ładny plac zabaw dla dzieci oraz ławeczki, altana, domek chiński i wiekowe drzewa oplecione bluszczem - jest to miejsce idealne na spacer czy sesję zdjęciową. Do tego prawdziwa perełka - zachowane ruiny siedemnastowiecznego pałacu Hatzfeldtów udostępnione do zwiedzania bez opłat. Ładnie wyeksponowane są tu archiwalne fotografie pałacowych wnętrz.
Jeśli będziecie tu latem, w czasie kwitnienia róż, zobaczycie prawdziwą wystawę różanych kwiatów rozpiętych na kratownicach. W wiekowych murach koniecznie odnajdźcie żmigrodzkiego smoka! Jeśli nie planujecie noclegu w Baszcie to i tak warto ją zwiedzić, z biletem wstępu wejdziecie także na taras widokowy. Spacerując po parku w sezonie na komary warto mieć coś co je odstrasza, bo niestety i one lubią to miejsce.
DO ŻMIGRODU NA ROWER? OBOWIĄZKOWO!
I tu nie trzeba daleko szukać ścieżek, bo jedna z najpiękniejszych ścieżek rowerowych w Dolinie Baryczy rozpoczyna się praktycznie pod naszą Basztą skąd jedziemy wzdłuż rzeki Barycz aleją pięknych starych dębów, dalej po lewej stronie mijamy niewielką wieżę widokową, a później poruszając się ciągle szeroką wygodną asfaltową ścieżką mając po prawej stronie pola, a po lewej rozlewiska Baryczy, po kilku kilometrach dojeżdżamy do stawu Jamnik - to już obszar Rezerwatu przyrody Stawy Milickie. Stąd można wrócić na miejsce startu tą samą urokliwą trasą albo pojechać dalej i przez Osiek, Kanclerzowice i Powidzko zatoczyć pętlę z powrotem do Żmigrodu. Nie licząc ok. 2 km kiedy trasa prowadzi mało ruchliwą wiejską drogą cały czas pod kołami roweru mamy osobną ścieżkę przeznaczoną dla rowerzystów.
*

- Warto odwiedzić rynek w Żmigrodzie, gdzie znajduje się gmach Urzędu Miejskiego z ok. 1830 roku i stojąca obok kamienica nr 1 z ok. 1860 roku, kościół parafialny Świętej Trójcy oraz poewangelicki kościół św. Stanisława Kostki. Na środku stoi kolumna maryjna z 1873 roku - pozostałość po tzw. kolumnie zwycięstwa, którą ustawiono z okazji zwycięstwa Prus w wojnie z Francją w latach 1870-1871, nieco z boku stoi pręgierz. Do rangi jednego z symboli Żmigrodu urosła już, znajdująca się w najwyższym punkcie miasta, wieża ciśnień z 1906 roku.
- Atrakcją jest basen Aquagród (czynny w sezonie letnim) oraz po sąsiedzku Ogrody bioróżnorodności przy Sąsiecznicy.
- Ciekawostką jest Szlak Żmigrodzkich Smoków czyli cztery figurki smoków plus dwie rzeźby, których możecie poszukać w mieście. Więcej informacji o tym szlaku tutaj.
- Jeśli jesteśmy w Dolinie Baryczy to warto zadać sobie pytanie "Gdzie na rybkę?" Najbliżej jest Karczma rybna Ruda Żmigrodzka gdzie poza rybnym menu znajdziecie komercyjne łowisko wędkarskie, plac zabaw dla dzieci, daniele w zagrodzie (dla których możecie zabrać marchewkę), niewielką wieżę widokową oraz ładną trzykilometrową ścieżkę wokół stawu Krzysztof. Smażalnię ryb znajdziecie także pod adresem Niezgoda 8a, kolejna, Smażalnia ryb "Pod Dębami", znajduje się w Grabówce (Grabówka 18). Niewielki punkt, w którym możecie zjeść m.in. karpia znajduje się pod Basztą w Żmigrodzie i czynny jest sezonowo.
- Parking: Samochód zostawiliśmy na parkingu w parku przy samej Baszcie. Drugi parking znajdziecie zaraz po wejściu do parku po prawej stronie. Oba parkingi są całodobowe i bezpłatne. Bardzo duży parking, z którego chętnie korzystają rowerzyści, znajduje się przy Ogrodach bioróżnorodności, tutaj to miejsce na mapie.
- Dojazd: Gdyby nie było korków na A4 to z Katowic do Żmigrodu powinniście dojechać już w 2 godz. i 20 minut. Dojazd do Żmigrodu z Wrocławia to tylko ok. 40 minut, droga z Poznania zajmie Wam ok. półtorej godziny.
- Żmigród leży bardzo blisko zjazdu z drogi ekspresowej S5, więc jest także dobrym miejscem na przystanek w dłuższej trasie.
Jeśli macie jeszcze jakiekolwiek pytania dotyczące tej okolicy pytajcie śmiało w Baszcie w punkcie informacji turystycznej. Poza zawsze aktualnymi i przydatnymi informacjami znajdziecie tu mapki i wiele ciekawych pamiątek - koszulki, kubki, magnesy, znaczki turystyczne, książki, figurki smoków czy lokalną grę planszową. Można także wypożyczyć lornetkę i warto, bo jest duża szansa, że w czasie wycieczki rowerowej zobaczycie ciekawe gatunki ptaków. Informacji o godzinach otwarcia szukajcie tutaj.
Rok 2021 to rowerowy rok w gminie Żmigród. Jeśli macie ochotę nieco poświętować to zapraszamy do Żmigrodu, my wrócimy tu na pewno, znowu :) Chcesz poznać Dolinę Baryczy i zobaczyć co jeszcze zachwyciło nas w niej? Zajrzyj do artykułu 10 powodów by odwiedzić Dolinę Baryczy.
Słyszałem o tym miejscu, ale nie miałem jeszcze okazji zobaczyć. Ten pałac mnie korci i mam go na mapie :)
OdpowiedzUsuńTo bardzo polecam Ci koniec czerwca kiedy tam tak pięknie przy pałacu kwitną róże :)
UsuńAle mamy piękne miejsca w Polsce! Oglądam zdjęcia i się zachwycam!
OdpowiedzUsuńAle piękne zdjęcia. Trasa że Żmigrodu wyjątkowo bardzo mi się podobała. Ale Wy widzieliście znacznie więcej ciekawostek. Musimy tam jeszcze kiedyś wrócić ;)
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za dokładne opisy tras rowerowych w Dolinie Baryczy. Są niezwykle pomocne w planowaniu własnych wycieczek z dziećmi. Zdjęcia dokładnie oddają klimat tych terenów. Często do Was wracam szukając dalszych inspiracji. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszymy, że i Wy odwiedzacie Żmigród, w tym sezonie postaram się dać u nas jeszcze więcej Doliny Baryczy :)
UsuńI bardzo dziękuję za miłe słowa :))
Usuń