Poznajemy... Gród na Górze Birów

GRÓD NA GÓRZE BIRÓW planowaliśmy pokazać Wam razem z Zamkiem Ogrodzieniec, bo oba miejsca dzieli tylko ok. 30-40 minutowy spacer i oba można zwiedzić razem dzięki wspólnemu biletowi, ale kiedy stawaliśmy na kolejnych punktach widokowych to pomyśleliśmy, że pokażemy Wam tych widoków nieco więcej.Zrekonstruowany GRÓD NA GÓRZE BIRÓW stylizowany jest na średniowieczną osadę, która istniała w tym miejscu na przełomie XIII i XIV wieku. Rekonstrukcja pokazuje nam jak mogła wyglądać osada obronna z czasów, kiedy Polską rządzili pierwsi Piastowie. Gród zbudowany jest z drewna, bo drewno było w tych czasach głównym budulcem, a przed wrogami miały chronić wały, palisada oraz położenie na skalistym, malowniczym wzgórzu, w niecce otoczonej wapiennymi ostańcami.

Wysokie i bardzo ładne skałki, które podziwialiśmy szukając bramy wejściowej do grodu, są popularnym miejscem do uprawiania wspinaczki. Co więcej, znajdują się tu liczne, krótkie jaskinie, które zamieszkiwane były dawniej przez naszych praprzodków. Badania archeologiczne potwierdziły, że ludzie obecni byli w tym miejscu już 30 tysięcy lat temu!

WSTĘP DO GRODU JEST PŁATNY: bilet normalny - 8 zł | bilet ulgowy - 6 zł | dzieci do lat 5 gratis | Można kupić WSPÓLNY BILET (Gród + Zamek Ogrodzieniec), za który zapłacimy 24 zł (normalny) lub 17 zł (ulgowy).

Płatny PARKING znajduje się tutaj i dalej idziemy pieszo choć niektórzy podjeżdżają bliżej z drugiej strony - tutaj (dojazd drogą szutrową.) Pod gród można podjechać meleksem (w cenie 5 zł od osoby).

Praktycznie wszystkie parkingi w Podzamczu są płatne, a do tego w dni wolne może być trudno o miejsce, więc nie opłaca się jeździć od atrakcji do atrakcji, można wszystkie ciekawe punkty zobaczyć zostawiając samochód w jednym miejscu, a potem polecamy spacer. O tym będzie już następnym razem.

Po zakupie biletów w kasie czeka nas jeszcze wspinaczka po schodach, jest ich sporo i miejscami są dość wysokie, to podejście pod bramę grodu na pewno przetestuje Waszą kondycję.

CO MOŻNA ZOBACZYĆ W TYM MIEJSCU?
Chociaż to tylko rekonstrukcja to można wyobrazić sobie jak wyglądało tu życie wieki temu. Na wapiennym ostańcu stoi widoczna z daleka wieża obserwacyjna, są także inne budynki - chata mieszkalna, wieża strażnicza i wieża obronna. W wieży strażniczej znajduje się wystawa amonitów, zdjęcia oraz gablotki z podstawowymi rzeczami używanymi w tamtych czasach. Na zwiedzanie grodu wystarczy Wam ok. pół godziny, chyba że chcecie pozachwycać się widokami, to pewnie spędzicie tu nieco więcej czasu.

O tak, widoki! Powodem, dla którego odwiedza to miejsce najwięcej osób są WIDOKI! 

Warto tu zajrzeć właśnie ze względu na fantastyczne widoki na okolicę, szczególnie pięknie prezentuje się widziany stąd Zamek Ogrodzieniec. Na pewno warto byłoby to miejsce jeszcze bardziej dopieścić, bo jeśli chcecie zobaczyć tu trochę więcej życia to proponuję zdobyć ten gród w czasie kiedy organizowane są jakieś imprezy jak przykładowo niedawna Juromania. Warto śledzić profil Gród na Górze Birów gdzie udostępniane są wszystkie aktualne informacje.

I na koniec GODZINY OTWARCIA: w październiku Gród na Górze Birów czynny jest codziennie od 10:00 do 17:00. Później z odwiedzinami trzeba będzie poczekać aż do wiosny...

 
 *
 
 Na naszym blogu nie ma reklam, chcemy żeby jak najlepiej się go czytało i żebyście nie musieli szukać tego co najważniejsze w gąszczu reklamowych okienek. Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość i chciałbyś odwdzięczyć się za naszą pracę to możesz postawić nam kawę ;) Za każdą formę wsparcia DZIĘKUJEMY i obiecujemy pracować z jeszcze większym zaangażowaniem :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to