10 powodów by odwiedzić Dolinę Baryczy

Dolinę Baryczy planowaliśmy odwiedzić... raz. Za pierwszym razem spędziliśmy tu tydzień i chociaż wydawało mi się, że siedem dni to naprawdę sporo żeby już coś zobaczyć, to okazało się, że jeszcze za mało żeby zobaczyć tyle ile byśmy chcieli. 
 
Wróciliśmy na majówkę w kolejnym roku. Potem niespodziewanie wróciliśmy jeszcze jesienią tego samego roku... 
 
Kiedy wracaliśmy z ostatniej wyprawy to ledwo wyruszyliśmy w kierunku domu padło pytanie Mamo... A ile jeszcze miesięcy do kolejnej majówki? Zgadnijcie gdzie się wybieramy? ;)
 
 


Park Krajobrazowy Dolina Baryczy to obszar położony na terenie województw dolnośląskiego i wielkopolskiego, pomiędzy Żmigrodem a Przygodzicami. Jest to największy powierzchniowo park krajobrazowy w Polsce (aż 870,4 km²), a na terenie tego parku znajduje się jeden z największych w Europie kompleksów stawów hodowlanych - jest ich tu prawie 300!
 
Wchodzący w skład Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy Rezerwat przyrody Stawy Milickie obejmuje pięć niezależnych kompleksów stawów i jest zaliczany do unikatowych obszarów wodnych na świecie. Jako jedno z trzynastu miejsc w Polsce został wpisany na listę Living Lakes | link |, która obejmuje sieć jezior i innych zbiorników wodnych na świecie charakteryzujących się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi. Poza Stawami Milickimi na tej liście znajdują się m.in. Bajkał, Morze Martwe, Balaton, czy Jezioro Wiktorii.
 • Skąd wzięły się stawy w tym miejscu? Historia powstania stawów hodowlanych na tym obszarze jest bardzo długa i ciekawa. A więcej o niej możecie przeczytać tutaj: Stawy Milickie - historia i tradycja.


Dlaczego tak chętnie tu wracamy?
 
Dolinę Baryczy pokochaliśmy, bo znaleźliśmy tu ciszę, spokój, zieleń i wodę, w której odbija się niebo... Jeśli także szukacie właśnie tego i pragniecie kontaktu przede wszystkim z przyrodą to tutaj będziecie mieć wiele do tego okazji. 
 
Lubimy regiony jeszcze nieodkryte, a ten wciąż się do nich zalicza. Dolina Baryczy nie jest jeszcze bardzo znanym i popularnym turystycznie obszarem, więc nawet w pogodny długi majowy weekend nie spotkaliśmy tu tłumów, a przemierzając rowerowe ścieżki jesienią czuliśmy się tak jakbyśmy byli zupełnie sami na tym pięknym świecie. Choć z biegiem czasu pewnie to się zmieni. 
 
Szepnę jeszcze to, że są tu miejsca tak ciche, że nie raz powtarzaliśmy, że nagramy sobie tę ciszę i będziemy odtwarzać ją w domu ;)

Drugi ważny dla nas powód do miłości - kilometry wygodnych i bezpiecznych ścieżek rowerowych biegnących lasami, wśród stawów i przez miasteczka. Do tego płaski, nie wymagający specjalnej kondycji teren idealny na wycieczki z dziećmi i spokojną rekreacyjną jazdę. Jazda rowerem to zdecydowanie najlepsza opcja poznawania tej okolicy i przemieszczania się po niej.
Park Krajobrazowy Dolina Baryczy wchodzi w skład obszaru nazwanego Dolnośląską Krainą Rowerową, którą promuje Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy. Na stronie dolnoslaskakrainarowerowa.pl możecie znaleźć długą listę Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, która obejmuje m.in. miejsca noclegowe, zabytki, miejsca postojowe, gastronomiczne, ośrodki sportowe i kulturalne, atrakcje turystyczne, atrakcje dla dzieci i wiele wiele innych. Stowarzyszenie to także aktywnie działa na rzecz rozbudowy sieci ścieżek rowerowych na obszarze północnej części Dolnego Śląska. 
 
A tutaj można pobrać specjalną aplikację ułatwiającą poruszanie się po Dolnośląskiej Krainie Rowerowej. 

PROPOZYCJE WYCIECZEK ROWEROWYCH:Poza szlakami rowerowymi w Dolinie Baryczy wyznaczono także szlaki piesze i konne. Szlaki są raczej dobrze oznaczone jednak jeśli chcecie jak najlepiej poznać te okolice warto zaopatrzyć się w dobrą mapę - i do tego warto szukać jak najbardziej aktualnej, bo sieć ścieżek rowerowych w tej okolicy wciąż się rozbudowuje. 
 
Polecamy także mapę wydaną przez Dolnośląską Krainę Rowerową | link |, która obejmuje Wzgórza Trzebnickie, Dolinę Baryczy i Środkową Odrę i zawiera wszystkie istniejące drogi rowerowe i znajdujące się w budowie oraz zatwierdzone do budowy plus Miejsca Przyjazne Rowerzystom. Na trasach korzystamy też z prostej i darmowej aplikacji mapy.cz, która bardzo ułatwia orientację w każdym terenie | link |.
Na rowerowych szlakach można znaleźć udogodnienia takie jak wiaty i ławki. Najciekawsze i bardzo oryginalne miejsca do odpoczynku powstały na najbardziej znanej trasie rowerowej między Grabownicą i Sułowem, która biegnie trasą dawnej kolei wąskotorowej, a także na pętli rowerowej wzdłuż Baryczy ze Żmigrodu. Na tych trasach urządzono przystanki nawiązujące do stacji kolejowych.
Mieszkańcy Doliny Baryczy to kolejny powód aby tu przyjechać. Dolina Baryczy to dobre miejsce do obserwacji przyrody, a w szczególności ptaków czyli do tzw. birdwatchingu. W tym ptasim raju stwierdzono obecność niemal 300 gatunków ptaków, w tym także z grupy rzadkich i ginących. Obserwacje ptasich mieszkańców tej okolicy ułatwiają miejsca specjalnie do tego przygotowane - czatownie i wieże.
 
Można i warto umówić się na spacer z ornitologiem - dobrym czasem będzie wiosna, czyli okres kiedy ptaki zakładają gniazda lub jesień - kiedy gromadzą się na odloty.Poranki i wieczory na stawach bywają niezapomniane. To czas kiedy nie można mówić, że jest tu cicho i spokojnie, za to możemy wysłuchać niesamowitych ptasich koncertów. Przy okazji można pograć w ptasią wersję Czyja ta melodia? ;) 
 
Oczywiście zwierzęta Doliny Baryczy to nie tylko ptaki. Poza ptasimi rodzinami na tym obszarze spotkać można m.in. bobra, co nam się udało, czy kozioroga dębosza, zostawiającego takie znaki swojej obecności na dębach jak możecie zobaczyć na naszym zdjęciu niżej.
 Jeśli Dolina Baryczy to i rzeka Barycz - spokojna, wręcz leniwa - podobno jest to jedna z najwolniejszych rzek w Polsce. Pływać kajakiem można po prawie całej Baryczy, a także jej dopływach. Jednak na potrzeby spływów kajakowych rzeka "podzielona" została na kilka krótszych i dłuższych odcinków. Do wyboru mamy kilka tras. Na spływ rodzinny polecamy najbardziej popularny odcinek z Milicza do Sułowa. Jest to trasa licząca 10 km. Przepłynięcie jej z przystankiem przy ostoi konika polskiego zajmuje ok. 3 godziny. Spływ zaczynamy w Miliczu przy moście na Baryczy (ul. Krotoszyńska), a kończymy przy Jazie w Sułowie skąd wracamy do Milicza na miejsce startu.

Barycz to nie jedyna rzeka w tej okolicy, po której można pływać kajakiem, bo warto wybrać się na przykład na spływ rzeką Młynówką, która jest jednym z dopływów Baryczy. Odcinek z Sułowa do Rudy Sułowskiej (8 km) to dobry wybór w bardzo ciepły i słoneczny dzień, większa część tej rzecznej trasy wije się pomiędzy drzewami, a więc w cieniu. Dodatkowo Młynówka nie jest tak popularna jak Barycz, nawet w pogodny dzień długiego weekendu ilość spotkanych kajaków policzyliśmy na palcach jednej ręki. Do tego Młynówka, podobnie jak Barycz, jest rzeką wolną. I ma swój urok!

 
   


Piąty powód szczególnie spodoba się dzieciom - jest to bardzo Kolorowy Szlak Karpia. Dzieci są mistrzami kolekcjonowania dosłownie wszystkiego, więc "łowienie" tych ogromnych kolorowych karpi możecie już wpisać w plan swojej wycieczki. Gdziekolwiek widzimy kolorowe karpie stajemy i dokumentujemy kolejne znalezisko :)

Karpi jest trzydzieści i można je spotkać w różnych ciekawych miejscach, a najprościej je znaleźć korzystając ze specjalnej mapy. Można ją otrzymać w punktach informacji turystycznej m.in. w Miliczu (ul. Szewska), w Baszcie w Zespole Pałacowo-Parkowym w Żmigrodzie i na stacji Krośnickiej Kolei Wąskotorowej, a także w niektórych restauracjach i punktach noclegowych. 
 
Więcej informacji o tym niezwykłym szlaku na stronie Kolorowego Szlaku Karpia.
 
Dolina Baryczy to raj dla miłośników ryb, zarówno wędkujących, jak i po prostu smakoszy. Na tym terenie znajdziecie wiele łowisk i miejsc gdzie można wybrać się na smaczną rybkę. "Na rybce" (i to bardzo dobrej...) bywamy najczęściej w Zajeździe u Bartka w pobliżu Nowego Zamku, ale takich dobrych miejsc jest więcej.  Listę polecanych barów i restauracji znajdziecie na stronie Produkty i usługi z Doliny Baryczy.
 


Jesienią, od września do listopada, organizowane są trwające kilka tygodni Dni Karpia. Dniom tym towarzyszy wiele ciekawych wydarzeń zarówno w terenie (wycieczki, rajdy rowerowe, spacery z ornitologiem) jak i w miejscowych restauracjach - są to tzw. Kolacje rybne - Ryba do syta! Szczegóły na stronie organizatora: Dni Karpia w Dolinie Baryczy.
 


RUDA MILICKA była naszą pierwszą bazą na czas wakacyjnego czy weekendowego wypoczynku, a okolice Milicza i Rudy Milickiej to nasza ulubiona i na razie najlepiej poznana okolica. 
 
W Rudzie Milickiej pierwsze kroki skierowaliśmy w kierunku ścieżek przyrodniczych wokół stawów Kompleksu Stawno, który jest najważniejszym i najcenniejszym przyrodniczo kompleksem stawowym Doliny Baryczy, wchodzącym w skład rezerwatu Stawy Milickie. Miejscem szczególnie lubianym przez spacerowiczów w każdym wieku jest długa i prosta grobla pomiędzy stawami.
 
Przez Rudę Milicką biegnie ścieżka rowerowa trasą dawnej kolei wąskotorowej, możemy dojechać nią do Grabownicy, a stamtąd udać się dalej - w kierunku Stawów Krośnickich, w drugą stronę możemy pojechać przez Milicz do Sułowa, a stamtąd dalej do Rudy Sułowskiej.
MILICZ może pochwalić się ładnym Zespołem Pałacowo-Parkowym oraz zalewem z cieszącą się dobrymi opiniami Restauracją nad Zalewem. 
 
Milicz to także punkt startowy spływu kajakowego na najchętniej wybieranej trasie czyli z Milicza do Sułowa
 
Ciekawym obiektem wartym odwiedzenia jest Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny KOM z Kawiarnią oraz Muzeum Bombki. Pisaliśmy o nim tutaj: Muzeum Bombki w Miliczu
Kolejnym miejscem, które zdążyliśmy już lepiej poznać są KROŚNICE. Krośnice to niewielkie miasteczko pełne atrakcji, którymi spokojnie można wypełnić jeden bardzo długi dzień.
 
Poznawanie tej okolicy rozpoczęliśmy od przejażdżki rowerem wokół Stawów Krośnickich gdzie przebiega bardzo ładna ścieżka przyrodnicza. Więcej o niej tutaj: Rowerem... Wokół Stawów Krośnickich.
 


Krośnicka Kolej Wąskotorowa kursuje na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego. Sam park jest miejscem dobrym na spacer czy piknik, a poza parkowymi alejkami znajdziecie tu plac zabaw dla dzieci. W sezonie letnim w parku działa wypożyczalnia sprzętu wodnego i niewielka strzeżona plaża. Więcej o krośnickiej kolei tutaj: Krośnicka Kolei Wąskotorowa.
 

Kolejne miejsce, które warto odwiedzić to Spółdzielnia Socjalna "Szklany Świat" Bombki gdzie nie tylko można podejrzeć proces powstawania bombek, ale także zrobić kolorowe bombkowe zakupy. O tym wyjątkowym miejscu pisaliśmy tutaj: Szklany Świat w Krośnicach. 

W razie niepogody polecamy Park wodny Krośnicka Przystań, niewielki, ale dobry na deszczowy ranek czy popołudnie jeśli takie przydarzy się Wam tutaj. Blisko jest także do prawdziwej winnicy. Winnicę De Sas w Czeszycach można zwiedzać i jak możecie się domyślić wrócić stamtąd z dość oryginalną "pamiątką" w kolorze białym, różowym lub czerwonym.


Kiedy przed naszą pierwszą wizytą szukałam informacji o Dolinie Baryczy to RUDA SUŁOWSKA pojawiała się wiele razy, bo jeśli ktoś pisze o Dolinie Baryczy to bardzo często pisze właśnie o Rudzie Sułowskiej - jest atrakcyjna turystycznie, więc przyjeżdża tu wiele osób. Warto o tym pamiętać szczególnie wybierając się na wycieczkę w wolny pogodny dzień.
 
Ruda Sułowska to popularne miejsce na wypad z dziećmi, szczególnie jeśli macie do dyspozycji jeden dzień to podobnie jak w Krośnicach tu można go bardzo dobrze zagospodarować. W Rudzie Sułowskiej znajdziecie bardzo przyjemną ścieżkę edukacyjną prowadzącą wśród stawów. Bardzo ciekawie przedstawia się Centrum Edukacyjno-Turystyczne Naturum ze Skansenem, Domem Rybaka, ścieżką zmysłów, zwierzyńcem i placem zabaw. Jest tu także łowisko, wypożyczalnia rowerów, hotel i Gospoda 8 Ryb. CET Naturum organizuje także wycieczki bryczką do rezerwatu Stawy Milickie czyli tzw. fotosafarii.


Warto odwiedzić ŻMIGRÓD, a w nim ładny i zadbany Zespół Pałacowo-Parkowy z placem zabaw, wyspą, romantycznymi ruinami i zabytkową basztą (w której można spać - polecamy!) i piękną ścieżką rowerową wzdłuż Baryczy. Kolejnymi miejscowościami, które koniecznie musicie dopisać do listy jest ANTONIN z Pałacem myśliwskim książąt Radziwiłłów i Rodzinny Park Przygód i Edukacji Górecznik w Przygodzicach.

Zespół Pałacowo-Parkowy w Żmigrodzie
W Dolinie Baryczy bogaty świat przyrody sąsiaduje z ciekawymi, ale mało znanymi zabytkami kultury - to tu możemy zobaczyć unikatowe domy z rudy darniowej, szachulcowe kościoły, młyny i zabytki hydrotechniki takie jak tamy, kanały, jazy czy groble. Dla dzieci dużą atrakcją może być wiatrak Bronisław w Duchowie. 
 

Bardzo ciekawie przedstawia się oferta Produktów regionalnych Doliny Baryczy - to już nie tylko ryby, to także oleje, pieczywo, warzywa i owoce, miody, przetwory, rękodzieło, usługi turystyczne, a nawet potrawy. Pełną listę produktów znajdziecie na stronie www.dbpoleca.barycz.pl.
I ostatnia ważna sprawa - do Doliny Baryczy jest dogodny i dość szybki dojazd - z Wrocławia do Żmigrodu jedzie się ok. pół godziny, a do Milicza ok. 50 minut. Z Katowic to nieco ponad 2,5 godzinna podróż. Z Poznania - 2 godziny.
To jak zawsze sprawa indywidualna. Jedno jest pewne, baza noclegowa coraz lepiej tu się rozwija, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Szukając można korzystać z bazy noclegowej na stronie Dolina Baryczy poleca... W tej samej bazie znajdziecie także listę polecanych barów i restauracji. Niedługo i u nas w zakładce "Dolina Baryczy" znajdziecie listę miejsc noclegowych.
Nie przejechaliśmy jeszcze całej Doliny Baryczy wzdłuż i wszerz, na razie przedstawiliśmy Wam naszą ulubioną część i miejsca które już poznaliśmy, ale są jeszcze miejsca wciąż przez nas nieodkryte. Liczę na to, że będziemy mogli jeszcze poszerzyć nasz wpis o kolejne punkty. 
 
Jeśli Wy także pokochacie Dolinę Baryczy to ona pięknie się Wam odwdzięczy pokazując swoje najpiękniejsze zakątki - dajcie jej tylko czas. Mamy nadzieję, że nasze powroty w to miejsce nigdy się nie skończą.ul. Parkowa | Żmigród | tel. 71 385 39 31 | e-mail: it@zmigrod.com.plit-zmigrod.pl 
ul. Szewska 1b | Milicz | tel. 71 38 30 035 | e-mail: turystyka@milicz.pl
 • Informacja turystyczna w Krośnicach 
Krośnicka Kolej Wąskotorowa | ul. Parkowa 30, 56-320 Krośnice | tel. 71 74 00 055 | e-mail: info@krosnice.pl

*
https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki/

Komentarze

 1. Zakręciła mi się lezka w oku na tej mojej średniej emigracji. Pochodzę ze Żmigrodu i czytajac Twój tekst zatesknilam za swoim domem jeszcze bardziej. Może będę nudna ale my na prawdę mamy piekna okolice. Każdą pora roku jest tutaj magicznie. Polecam każdemu odwiedzenie tego miejsca. Dolina Baryczy to moja oaza spokoju. Za każdym razem boli tak samo gdy trzeba wracać do ezeczywisrzecz ale wierzę że już niebawem będę mogła cieszyć się nią na stałe. Człowiek docenia gdy straci taka nasza natura. A warto dodać że miasto Żmigród jak i sama okolica ciągle się rozwija. Bardzo dużo inwestycji by podniesc standart życia mieszkańców oraz przejezdnych. 🖤 Dziękuję Ci za ten tekst i szczetze polece go każdemu ❤️

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci za te słowa. Bardzo bardzo życzę Ci powrotu... I my sobie też go życzymy... Okolica piękna i wciąż się rozwija, prawda, zawsze będzie powód żeby wrócić... My wracamy dla tego pięknego spokoju :) Pozdrawiamy :)

   Usuń
 2. My, mimo że mamy bardzo blisko, póki co zwiedziliśmy Milicz, Żmigród i Krośnice. Każde z tych miejsc nam się bardzo podobało. Jak zrobi się cieplej koniecznie musimy odkryć więcej skarbów Doliny Baryczy. Dzięki za ten wpis na pewno przyda się przy planowaniu kolejnej eskapady :) Pozdrawiamy Małki

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej! Ale to się cudownie czytało i oglądało te piękne zdjęcia!
  Czy możesz mi podpowiedzieć gdzie się udać w Dolinie Baryczy na błogie lenistwo? Plan jest taki, aby rozłożyć koc na trawce, fajnie gdyby były też drzewka żeby się można było skryć trochę przed słońcem:) wziąć kosz piknikowy, książkę i odpoczywać. zależy mi aby to było miejsce odludne, totalny chill.. jadę autem i nie wiem gdzie tam podjechać, i gdzie iść dalej żeby znaleźć takie właśnie miejsce.. będę wdzięczna za jakieś wskazówki! :)
  pozdrawiam, Klaudia

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknie. Coraz bardziej zaczyna mi się tam podobać ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to