Rowerem... Wiślana Trasa Rowerowa: Drogomyśl - Ustroń

WIŚLANA TRASA ROWEROWA to w założeniu projekt ogólnopolski. Ma biec wzdłuż Wisły, liczyć ok. 1200 km i połączyć góry z morzem czyli Beskidy z Bałtykiem. W województwie śląskim trasa ta jest już gotowa i liczy 80 km. Zaczyna się na dworcu PKP Wisła Uzdrowisko (choć bardziej ciekawym punktem startu jest zapora Jeziora Czerniańskiego w Wiśle), a kończy w Dankowicach na granicy z województwem małopolskim.
 
https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki

Miejscem startu naszej rodzinnej wycieczki jest DROGOMYŚL, a dokładnie parking przy skrzyżowaniu ul. Głównej i Wiejskiej, skąd trasą oznaczoną pomarańczową tabliczką z czarnym rowerem i logo szlaku jedziemy drogą asfaltową w stronę rzeki Wisły, a dalej - tak jak prowadzi nasza trasa - przez Ochaby i Skoczów do Ustronia, kończąc pierwszy etap lodami "U Janeczki" żeby mieć siły na powrót ;)

Razem z powrotem tą samą drogą przejedziemy bezpiecznie ok. 35-40 km. Jest to łatwy i pozbawiony podjazdów odcinek szczególnie polecany rodzinom z dziećmi. Biegnie on ścieżką rowerową o bardzo zróżnicowanej nawierzchni niemal cały czas wzdłuż rzeki Wisły. Po drodze jest wiele miejsc, w których można się zatrzymać, aby podziwiać widoki na Beskid Śląski lub odpocząć nad rzeką.


Jeśli z Ustronia zdecydujemy się pojechać dalej, miejmy na uwadze to, że trasa z Drogomyśla do końca śląskiego odcinka WTR liczy w sumie 70 km w obie strony, a na odcinku z Ustronia do Wisły będziemy mieć już pod górkę.

CO CIEKAWEGO NA TYM SZLAKU ZNAJDA DZIECI?
 • W Drogomyślu kilka kroków od miejsca gdzie rozpoczynaliśmy wycieczkę znajduje się niewielka tężnia i miasteczko ruchu drogowego.
 • W Ochabach można odwiedzić Tradycyjną Zagrodę Rolną czyli Skansen Ochaby (link) lub Dream Park (link).
 • W Skoczowie - zajrzeć na rynek a w Ustroniu odwiedzić pijalnię wód mineralnych, Leśny Park Niespodzianek (link), Muzeum Ustrońskie (link) lub Muzeum Motocykli Rdzawe Diamenty (link).Poza województwem śląskim Wiślana Trasa Rowerowa jest już gotowa w województwie małopolskim i kujawsko-pomorskim. W budowie jest odcinek pomorski. Wciąż nie wiadomo kiedy będzie gotowa całość tego niezwykłego szlaku.
  • Cały odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej w województwie śląskim jest szczegółowo opisany na Rowerem po Śląsku tutaj: Wiślana Trasa Rowerowa.

   Komentarze

   1. Uwielbiam takie trasy rowerowe pełne wrażeń i super widoków! Pozdrawiam! ;)

    OdpowiedzUsuń
   2. Witam czy trasa jest odpowiednia dla dzieci -6lat- czy trasa prowadzi również przez drogi
    Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Od Drogomyśla do Ustronia jest ścieżka poza ruchem samochodowym - wzdłuż brzegu Wisły. Jedynie z parkingu w Drogomyślu nad brzeg Wisły był kawałek asfaltu, ale bardzo krótko i praktycznie zerowym ruchem. Podobnie niewielki odcinek asfaltem jest w Harbutowicach. I krótki odcinek kiedy teoretycznie trzeba jechać drogą spotkaliśmy w Ustroniu (tu droga jest bardziej ruchliwa), ale obok jest szeroki chodnik - można z dzieckiem skorzystać. Ustroń to już przez wszystkim deptak nad Wisłą i w wolne dni może być sporo spacerujących, trzeba uważać mimo że ścieżka dla rowerów jest oddzielona od ścieżki dla pieszych (tylko linią na asfalcie). Ścieżka raczej bezpieczna dla dzieci choć nawierzchnia jest różna - lepsza do Skoczowa, gorsza od Skoczowa dalej - bywają małe kamyki.
     Lepszy pod względem nawierzchni jest na pewno odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej w małopolskim i tam praktycznie cały czas jedzie się po wale przy Wiśle - np. z Oświęcimia do Zatoru. Jedzie się super o ile nie wieje w twarz ;)
     W zakładce "Rowerem" | https://www.frantkiwedrowniczki.pl/p/rowerem.html | jest kilka tras bezpiecznych dla dzieci np. ścieżki w Puszczy Dulowskiej, Pojezierze Palowickie, Leśno Rajza. Pozdrawiamy :)

     Usuń
   3. Dziękuję za inspiracje na dzisiejszą wycieczkę! Jechaliśmy z Drogomysla spod Biedronki do Karczmy Goralskiej w Ustroniu. Dystans to aż 47.5km! Byla to pierwsza samodzielna wyprawa naszego 6latka (wcześniej jeździł na holu) i dal rade! Z powrotem bardziej z górki i mniej pedałowania na szczęście. Pozdrawiamy :)

    OdpowiedzUsuń

   Prześlij komentarz

   Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

   Postaw mi kawę na buycoffee.to