Rowerem... Wiślana Trasa Rowerowa: Drogomyśl - Ustroń

Wiślana Trasa Rowerowa to w założeniu projekt ogólnopolski. Ma biec wzdłuż Wisły, liczyć ok. 1200 km i połączyć góry z morzem czyli Beskidy z Bałtykiem. W województwie śląskim trasa ta jest już gotowa i liczy 80 km. Zaczyna się na dworcu PKP Wisła Uzdrowisko (choć dla niektórych bardziej ciekawym punktem startu jest zapora Jeziora Czerniańskiego w Wiśle), a kończy w Dankowicach na granicy z województwem małopolskim.


Miejscem startu naszej rodzinnej wycieczki jest Drogomyśl, a dokładnie parking przy skrzyżowaniu ul. Głównej i Wiejskiej, skąd trasą oznaczoną pomarańczową tabliczką z czarnym rowerem i logo szlaku jedziemy drogą asfaltową w stronę rzeki Wisły, a dalej przez Ochaby i Skoczów do Ustronia. Razem z powrotem tą samą drogą  przejedziemy bezpiecznie ok. 35-40 km. Jest to łatwy i pozbawiony podjazdów odcinek szczególnie polecany rodzinom z dziećmi. Biegnie on ścieżką rowerową o bardzo zróżnicowanej nawierzchni niemal cały czas wzdłuż rzeki Wisły. Po drodze jest wiele miejsc, w których można się zatrzymać, aby podziwiać widoki na Beskid Śląski lub odpocząć nad rzeką.


Jeśli z Ustronia zdecydujemy się pojechać dalej, miejmy na uwadze to, że trasa z Drogomyśla do końca śląskiego odcinka WTR liczy w sumie 70 km w obie strony, a na odcinku z Ustronia do Wisły będziemy mieć już pod górkę.

Co ciekawego na tym szlaku znajdą dzieci?

W Drogomyślu kilka kroków od miejsca gdzie rozpoczynaliśmy wycieczkę znajduje się niewielka tężnia i miasteczko ruchu drogowego. W Ochabach można odwiedzić Tradycyjną Zagrodę Rolną czyli Skansen Ochaby (link) lub Dream Park (link),  w Skoczowie - zajrzeć na rynek a w Ustroniu odwiedzić pijalnię wód mineralnych, Leśny Park Niespodzianek (link), Muzeum Ustrońskie (link) lub Muzeum Motocykli Rdzawe Diamenty (link).


Poza województwem śląskim Wiślana Trasa Rowerowa jest już gotowa w województwie małopolskim i kujawsko-pomorskim. W budowie jest odcinek pomorski. Wciąż nie wiadomo kiedy będzie gotowa całość tego niezwykłego szlaku.
  • Cały odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej w województwie śląskim jest szczegółowo opisany na Rowerem po Śląsku tutaj: Wiślana Trasa Rowerowa.

1 komentarz:

  1. Uwielbiam takie trasy rowerowe pełne wrażeń i super widoków! Pozdrawiam! ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 FrAntki Wędrowniczki , Blogger