Wędrujemy... Ze Zwardonia na Rachowiec

Trasa ze Zwardonia na Rachowiec może Was zainteresować jeśli szukacie mniej uczęszczanego szlaku z ładnymi widokami, a do tego jeśli planujecie podróż pociągiem. Na czerwony szlak, który prowadzi na Rachowiec, wchodzimy w bliskiej okolicy dworca kolejowego w Zwardoniu. Nie musimy wracać w to samo miejsce, bo z Rachowca możemy zejść do Soli, także na dworzec kolejowy. Aktualnie na odcinku Milówka - Zwardoń zamiast pociągów kursuje autobusowa komunikacja zastępcza, ale zgodnie z planem ma to zakończyć się 11 października 2019 - oby! Na pewno przed ewentualnym wyjazdem warto sprawdzić jak się mają sprawy na tej linii kolejowej... 

Rachowiec | Wieża widokowa


Trasa Zwardoń - Rachowiec - Sól

Czerwony szlak, który znajdziecie zaraz w sąsiedztwie dworca kolejowego w Zwardoniu prowadzi prosto na szczyt Rachowca. Ten wybraliśmy na wejście, choć istnieją także inne możliwości - można skorzystać z wyznaczonych w Zwardoniu i okolicy szlaków spacerowych m.in. oznaczonej kolorem czerwonym "Alei Zakochanych", którą można dojść także na Skalankę, czy oznaczonej kolorem czarnym "Rachowieckiej Pętli", którą można zejść do stacji kolejowej Sól-Kiczora (tę opcję wypróbujemy zimą). 

Mapę wszystkich szlaków razem z opisem znajdziecie w okolicy dworca kolejowego (a dokładnie przy przystanku autobusowym). A jeśli już teraz chcecie zaplanować spacer w okolicy Zwardonia mapę możecie ściągnąć tutaj:

  Szlaki spacerowe okolic Zwardonia 
  Źródło i oryginalna mapa: www.aktywnarajcza.pl  Czerwonym szlakiem początkowo szliśmy lasem i leśną ścieżką, później szlak prowadził drogą asfaltową, na koniec został nam krótki odcinek, który piął się najmocniej "w górę" i prowadził już prosto na szczyt. W sumie podchodząc na szczyt (za naszymi plecami) i już na szczycie (przed oczami :) mamy piękną panoramę = 360 stopni.  Rachowiec to niewysoka góra, liczy 954 m, jednak mamy z niej bardzo rozległe widoki na Beskid Śląski, Żywiecki, Morawski, a przy dobrej widoczności także Tatry. I tego dnia faktycznie wszystko to mogliśmy zobaczyć. Pod szczytem znajduje się wieża widokowa, a pod nią ławki i stół gdzie można odpocząć. Sporo miejsca znajdziecie też na całej szczytowej polanie, jest tu bardzo przyjemnie, spokojnie i bardzo widokowo.  Ze szczytu Rachowca dalej szlakiem czerwonym zeszliśmy do Soli, po drodze nie raz zatrzymywaliśmy się przy jeżynowych plantacjach. Ścieżka jest kamienista, częściowo biegnie lasem, ale mamy także otwarte widokowe przestrzenie. Jeśli chcecie dojść do dworca kolejowego w Soli to na końcu czeka Was dość długi odcinek drogą asfaltową (prawie 3 km), która biegnie przez tę miejscowość.

   
  *
  https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki/

  Komentarze

  Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

  Postaw mi kawę na buycoffee.to