Spacerem... Dolina Mnikowska

Nasze śląskie pełne jest pięknych zakątków, ale w sąsiednich województwach także nie brakuje miejsc, które warto odwiedzić. Tym razem polecamy Wam spokojną i ładną DOLINĘ MNIKOWSKĄ - jedną z dolinek pod Krakowem. Najpiękniej wczesną wiosną jest na Jurze o czym przekonujemy się z każdą kolejną wiosenną wizytą w tych jurajskich okolicach - Jura wiosną naprawdę kwitnie!
  • Bezpłatny parking przy Dolinie Mnikowskiej znajdziecie TUTAJ.


Położona między Czułowem a Mnikowem niewielka, ale malownicza DOLINA MNIKOWSKA jest idealna na niedługi spacer, także z wózkiem lub rowerkiem - trasa spacerowa wije się dnem wąwozu wśród wysokich skałek. Przez dolinę prowadzi niebieski szlak turystyczny, a przejście tej dolinki w obie strony to nieco ponad dwa kilometry spaceru. Po drodze poza malowniczymi skałkami znajdziecie miejsca do odpoczynku albo na piknik, przy ścieżce wije się potok Sanka, co dodaje temu miejscu jeszcze więcej uroku i okazji do wytchnienia. W tej dolinie znajdziemy także źródło, które zasila ten potok. Przy najwyższej grupie skałek, mniej więcej w połowie drogi, znajdziecie rozległą polanę z ławkami, skąd można podziwiać kilkumetrowy obraz Matki Bożej Skalskiej, namalowany na skale. Z tym wizerunkiem związane są legendy i wydarzenia historyczne, więcej o nich przeczytacie TUTAJ. Za skałą z obrazem warto poszukać wejścia do ciekawej jaskini.

Dolina ma swój urok, szczególnie wiosną. My mieliśmy radość i przyjemność szukać tu pierwszych wiosennych kwiatów (to był ostatni dzień marca 2019) i znaleźliśmy ich mnóstwo :)

Dla dzieci dodatkową atrakcją będą samoloty przecinające niebo dość nisko nad ich głowami, a startujące z pobliskiego lotniska w Balicach.

Jeśli macie czas, siły i chęci na więcej koniecznie po sąsiedzku zajrzyjcie do kolejnych miejsc: WĄWOZU PÓŁRZECZKI (za jednym parkowaniem - wejścia do tego wąwozu szukajcie po drugiej stronie drogi) & REZERWATU ZIMNY DÓŁ. Do tego drugiego można podjechać samochodem (TUTAJ parking). Druga opcja: Dolina Mnikowska połączona jest z rezerwatem Zimny Dół CZARNYM SZLAKIEM biegnącym przez las co w całości da Wam pomysł na dłuższy i ciekawy spacer. 
WĄWÓZ PÓŁRZECZKI wyżłobiony w ścianach wapiennych porośnięty głównie bukowym lasem. Dnem wąwozu płynie niewielki potoczek uchodzący do rzeki Sanki. Atrakcją tego miejsca są odsłonięte ściany skalne, kilka skalnych grot i Jaskinia na Łopiankach oraz roślinność, szczególnie wiosną, kiedy kwitną zawilce, przylaszczki, kokorycz czy złoć i inne wiosenne piękności.I ostatnie miejsce - REZERWAT ZIMNY DÓŁ, któremu poświęcimy jeszcze osobny wpis. Przejście ścieżki edukacyjnej oznaczonej białym kwadratem z zielonym ukośnym paskiem polecamy szczególnie tym, którzy lubią buszować w labiryntach skałek. Tu naprawdę warto się zgubić, choć w porównaniu ze spacerem spokojną Doliną Mnikowską jest to już dużo bardziej terenowa wyprawa Dodatkowo w tym rezerwacie rosną niezwykle dorodne okazy bluszczu pospolitego, który pnie się po wapiennych masywach wielkością nie ustępując okolicznym drzewom!
 

https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki/

Komentarze

  1. Super wycieczka, też będę musiała nadrobić podróżowanie. Bagażniki od http://www.amos.auto.pl super tu się sprawdzają.

    OdpowiedzUsuń
  2. Byliśmy. Super miejsce, ale niestety po opadach z wózkiem w niektórych miejscach było cholernie ciężko...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to