Spacerem... Meandry rzeki Sztoły

Pomysł na spokojny jesienny spacer? Polecamy meandry rzeki Sztoły. Pomysł spaceru w tym uroczym zakątku małopolski podsunęła nam Kasia z Kasai - Podróże w sieci. Jej relację z tego miejsca w równie uroczej jak jesienna porze wiosennej zobaczycie tutaj: Dolina Sztoły - zaczarowane miejsce niedaleko Krakowa.

Sztoła to dopływ Białej Przemszy. Malownicza i zalesiona DOLINA SZTOŁY to najciekawszy przyrodniczo zakątek BUKOWNA (woj. małopolskie).


SZLAK DOLINY SZTOŁY liczy w sumie ponad 12 km, nasza dzisiejsza propozycja to jego fragment, który liczy 6,5 km. Na tej trasie z wysokich piaszczystych brzegów zobaczymy 3 najładniejsze zakola Sztoły, znajdziemy kilka miejsc do odpoczynku (wiaty, ławeczki i piaszczyste skarpy), a także będziemy mogli spacerować po bardzo ładnym lesie (las jest różnorodny, sporo tu sosen i kolorowych obecnie dębów).


PARKING:
- Nad rzeką Sztołą (najbliżej meandrów) | TUTAJ
- Bukowno, ul. Reymonta | TUTAJ

*

Idąc szlakiem Doliny Sztoły trafimy też nad ZALEW LEŚNY DWÓR, do wypoczynku w tym miejscu zachęcają piaszczyste, plażowe brzegi. Niestety kąpiel jest zabroniona, ale można choć łapać promienie słoneczne siedząc na miękkim piasku. W sezonie letnim amatorzy kąpieli mogą korzystać z dużego aquaparku położonego kilkaset metrów dalej.

W sezonie kajakowym można wybrać się na krótki trzykilometrowy SPŁYW KAJAKOWY - wtedy mamy okazje zobaczyć rzekę z jeszcze innej perspektywy - w zestawie wartki nurt, naturalne przeszkody i liczne meandry.

Kiedy spojrzycie na mapę to w okolicach Bukowna znajdziecie jeszcze więcej spokojnych leśnych szlaków, ciekawy jest także szlak Diablej Góry, naprawdę sporo ścieżek czeka tu na Was. A jeśli macie czas i siły czeka na Was oczywiście cała dwunastokilometrowa pętla Szlaku Doliny Sztoły - dzięki tej trasie dotrzecie także do ŹRÓDŁA SZTOŁY.

Szlak Doliny Sztoły

 
Spacer wokół zalewu Nowy Dwór...

 
*
https://www.facebook.com/FrAntkiWedrowniczki/

Komentarze

  1. Przepięknie! W jesiennych kolorach jest tam chyba najładniej. No chyba że sprawdzimy jeszcze jak tam wiosną kwitną kwiatki ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. polecam jeszcze kajaki na Sztole.. spływy organizuje chyba miejscowy Dom Kultury i w sezonie jest możliwośc spływu w zasadzie o dowowolnej porzer w ciagu dnia //powrót melexem lub na nogach wzdłuż rzeki :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz naszą rodzinną twórczość to możesz postawić nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to